pope-5678520_1920

Nie żyje papież Franciszek

Katolicy kończą obchody Wielkanocy smutną wiadomością. Watykan pogrążony jest w żałobie po śmierci papieża Franciszka, który zmarł w wieku 88 lat. Ojciec Święty odszedł w spokoju w Domu Świętej Marty, miejscu, które uczynił swoim domem po wyborze na papieża w 2013 roku. Informację o jego śmierci potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w oficjalnym komunikacie, który natychmiast obiegł cały świat.

Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires, był pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej oraz pierwszym jezuitą na tym stanowisku. Jego pontyfikat zapisał się w historii jako czas otwartości, dialogu i reform. Od początku swojej posługi stawiał na prostotę, solidarność z ubogimi i potrzebującymi oraz głęboki szacunek dla godności każdego człowieka.

Franciszek był również papieżem czasów kryzysów – od skandali wewnątrz Kościoła, przez pandemię COVID-19, po trwające konflikty zbrojne i zmiany klimatyczne. W swoich licznych przemówieniach apelował o pokój, troskę o środowisko i wspólną odpowiedzialność za przyszłość ludzkości. Encykliki takie jak Laudato si’ i Fratelli tutti stały się manifestami jego nauczania.

Pomimo pogarszającego się zdrowia w ostatnich latach, Franciszek do końca pełnił swoją posługę z oddaniem. Zrezygnował z wielu tradycyjnych przywilejów, często podróżował i spotykał się z wiernymi, także tymi na peryferiach – zarówno geograficznych, jak i społecznych.

Watykan ogłosił dziewięciodniową żałobę (novemdiales), która poprzedzi uroczystości pogrzebowe. Szczegóły ceremonii mają zostać podane w najbliższym czasie. Przewiduje się, że do Rzymu przybędą głowy państw, duchowni, wierni i przedstawiciele różnych religii z całego świata, by pożegnać Franciszka.

Po śmierci papieża rozpoczyna się proces wyboru jego następcy. Nowy papież zostanie wybrany podczas konklawe – tajnego zgromadzenia kardynałów, którzy mają mniej niż 80 lat. Spotykają się oni w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywają serię głosowań aż do momentu, gdy jeden z kandydatów uzyska kwalifikowaną większość. Gdy wybór zostanie dokonany, z komina kaplicy unosi się biały dym – znak, że Kościół ma nowego papieża. Wkrótce potem nowo wybrany Ojciec Święty ukazuje się wiernym z balkonu Bazyliki św. Piotra, wypowiadając tradycyjne słowa: Habemus Papam.

Dla milionów ludzi na świecie papież Franciszek pozostanie symbolem współczesnego chrześcijaństwa – otwartego, współczującego i świadomego wyzwań XXI wieku.

fot.pixabay

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Angela Bilińska ożywia lalki i wlewa smutek w ich duszę

Makijaż, pod którym kryją się smutne oczy. Czy można nadać...

Co nas wkurza, co nas śmieszy

Wydarzenie Hulaj gości: Piotr VaGla Waglowski, łączyło w sobie dwa...

Co piszczy w IT, czyli relacja z Warszawskich Dni Informatyki

Największe wydarzenie IT w Polsce dla studentów i profesjonalistów już...

Życie na cmentarzu
Reporter z fotografem polecieli na Filipiny. Nie do hotelu pod...