francepoland

Co zawiera traktat polsko-francuski?

W piątek w Nancy prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Polski Donald Tusk podpisali traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między oboma krajami. Jak wcześniej zapowiadał Tusk, dokument zawiera zapis zobowiązujący Polskę i Francję do wzajemnej pomocy – również militarnej – w sytuacji zagrożenia. Traktat ma na celu zacieśnienie współpracy politycznej, gospodarczej i obronnej pomiędzy Warszawą a Paryżem.

W podpisanym w Nancy traktacie o wzmocnionej współpracy Polska i Francja zobowiązały się do zacieśnienia relacji również w obszarze kultury. Dokument zakłada intensyfikację współpracy między instytucjami kultury, artystami i twórcami obu krajów. Przewiduje m.in. wspieranie wspólnych projektów artystycznych, koprodukcji, wydarzeń kulturalnych, a także ochronę wspólnego dziedzictwa historycznego i miejsc pamięci.

Obie strony deklarują promocję kultury i sztuki – literatury, filmu, muzyki, tańca czy architektury – na terenie drugiego kraju, w tym poprzez wspieranie tłumaczeń dzieł. Zobowiązują się także do wspierania współpracy muzeów, wydawców, organizacji społecznych i publicznych nadawców medialnych.

Traktat podkreśla znaczenie poszanowania praw autorskich, godziwego wynagrodzenia twórców (również w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji) oraz rozwój mobilności artystów i współpracy w zakresie szkoleń, badań i innowacji w sektorze kultury. Szczególny nacisk położono też na wykorzystanie nowych technologii i inicjatyw cyfrowych w upowszechnianiu kultury oraz na wspólne działania przeciwko przemytowi dóbr kultury i ochronę dziedzictwa zagrożonego przez konflikty i zmiany klimatyczne.

W traktacie o wzmocnionej współpracy i przyjaźni Polska i Francja zobowiązały się do wzajemnej pomocy w przypadku napaści zbrojnej – w tym również przy użyciu sił zbrojnych. Zapis ten opiera się na artykule 51 Karty Narodów Zjednoczonych i nawiązuje do zobowiązań wynikających z artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego oraz artykułu 42(7) Traktatu o Unii Europejskiej.

W obszarze bezpieczeństwa i obronności traktat przewiduje:

  • rozwijanie wspólnej kultury strategicznej,
  • zacieśnianie współpracy wojskowej, w tym wspólne ćwiczenia, operacje zagraniczne i wspólne zakupy sprzętu,
  • coroczne konsultacje strategiczne ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Oba kraje zadeklarowały również:

  • zwiększanie własnych zdolności obronnych,
  • współpracę w ramach NATO, UE i Europejskiej Wspólnoty Politycznej w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, dezinformacji i cyberatakom.

W zakresie przemysłu obronnego dokument zakłada ścisłą współpracę między narodowymi sektorami zbrojeniowymi, by:

  • wzmacniać interoperacyjność i konkurencyjność,
  • rozwijać europejską bazę technologiczno-przemysłową sektora obronnego (EDTiB),
  • realizować wspólne projekty w dziedzinie obronności lądowej, morskiej, powietrznej, cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej,
  • promować europejskie uzbrojenie projektowane i produkowane w ramach EDTiB, zgodnie z narodowymi programami zbrojeniowymi.

Polska i Francja zadeklarowały współpracę w obszarze unijnej polityki migracyjnej i azylowej. Ma ona uwzględniać specyfikę przepływów migracyjnych na granicach obu państw, konieczność skutecznej ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz potrzebę odpowiedniego reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z nielegalnej migracji, w tym jej wykorzystania w działaniach hybrydowych.

W traktacie zapisano również wspólne zobowiązania w zakresie:

  • ochrony infrastruktury krytycznej,
  • przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej,
  • wzmacniania cyberbezpieczeństwa w kontekście europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Oba państwa uznały znaczenie rozwijania kontaktów między uczniami, nauczycielami i placówkami edukacyjnymi z Polski i Francji. Zapowiedziano wspieranie:

  • partnerstw między szkołami, w tym dotyczących integracji społecznej, równości płci, edukacji ekologicznej, pamięci historycznej oraz szkolnictwa zawodowego,
  • nauczania języka polskiego we Francji i języka francuskiego w Polsce – m.in. poprzez placówki oznaczone znakiem „LabelFrancÉducation”,
  • wymiany młodzieży i kadry nauczycielskiej, zwłaszcza w ramach unijnych programów takich jak Erasmus+,
  • wolontariatu i innych form mobilności edukacyjnej.

(za: PAP)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Hasztag: buwing
Ostatnia nadzieja na naukę czy spotkanie towarzyskie? Przygotowanie do egzaminów...
XXI wydział UW na XXI stulecie

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała nowa jednostka, reklamowana hasłem „XXI wydział...

Masz je wszystkie?

Ludzie chodzący po ulicach i wpatrujący się w ekrany telefonów...

Ocena stosunków z USA wg. Polaków

Z kwietniowego sondażu CBOS wynika, że 52% ankietowanych postrzega relacje...