Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Najbardziej „medialni” Polacy

Co jakiś czas w polskiej prasie ukazują się rankingi najbogatszych lub najpiękniejszych Polaków. Najnowszy „Wprost” publikuje listę tych najbardziej wpływowych.

 

Tygodnik „Wprost” prezentuje listę 100 najbardziej wpływowych Polaków. Ale nie jest to konkurs popularności, w którym za pierwsze miejsce zdobywa się laury. To lista bez numerów, na której znajdują się zarówno ci, którzy według jej twórców, mają na nasz kraj pozytywny, jak i negatywny wpływ. „To lista ludzi, którzy wpływają na nasze podatki i na nasze drogi, na naszą wiedzę o świecie i o historii, na nasze gusta i na naszą dumę. (…) Nie jest to ranking polityków ani lista ludzi na najważniejszych stanowiskach. Nie jest to więc lista ludzi podejmujących najważniejsze dla państwa i Polaków decyzje” – zapowiada „setkę” redaktor naczelny pisma Tomasz Lis, który nie znalazł się na liście.

Czyje nazwiska na niej widnieją? Są to m.in. postaci sceny politycznej, najbogatsi Polacy, artyści, publicyści, sportowcy i ci najbardziej kontrowersyjni – ludzie mediów. Listę otwiera Donald Tusk. Jego wybór redakcja tłumaczy zwycięstwem wyborczym i konsekwencją w rządach. Zaraz po nim jest Jarosław Kaczyński, którego kampania wyborcza wywołała niemałe kontrowersje i pośrednio była przyczyną kolejnych wykluczeń z szeregów partii. Ze świata polityki nie zabrakło Bronisława Komorowskiego, Janusza Palikota, Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Na liście pojawiły się również takie osoby jak światowej sławy modelka Anja Rubik, która dzięki programowi „Top model” jest coraz częściej rozpoznawana w kraju, równie „światowy” i obecnie najpopularniejszy polski sportowiec – Wojciech Szczęsny czy dr Irena Eris. Dla większości wybór takich osób, jak bardzo „medialni” Kuba Wojewódzki, Monika Olejnik czy Elżbieta Jaworowicz, będzie zrozumiały. Jednak zaskoczeniem może się okazać wybór szefa Radia Maryji – Tadeusza Rydzyka czy Adama „Nergala” Darskiego – lidera zespołu Behemoth. Listę zamyka córka premiera – Katarzyna Tusk, która rozgłos zyskała dzięki ojcu i udziale w „Tańcu z gwiazdami”. Aktualnie prowadzi blog o modzie. Oprócz osobowości ze świata biznesu i show biznesu nie mogło na tej liście zabraknąć takich nazwisk jak Holland, Wajda, Owsiak czy Dymna.

Jaki jest rzeczywisty wpływ „100 najbardziej wpływowych Polaków” na nasz kraj i przeciętnego obywatela? To już kwestia indywidualna. Jak  pisze sam redaktor: „To lista, z którą wielu, ich prawo, się nie zgodzi. Ale też nie ukrywamy – to lista subiektywna”. 

okładka najnowszego wydania tygodnika „Wprost”

Najnowszy numer „Wprost” w kioskach od 7 listopada.