W grudniu zadebiutuje w sieci portal UniaEuropejska.org, autorski projekt nowopowstałej Fundacji Koncept Europa. Zarówno strona, jak i Fundacja, to efekt pracy ubiegłorocznych absolwentów i obecnych doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Czy trafią w niszę i zainteresują swoim medium szerszą grupę odbiorców?
Portal UniaEuropejska.org ma być w założeniu kompleksowym medium, w którym odbiorca interesujący się integracją europejską i wszystkim tym, co dzieje się w Unii, znajdzie aktualną i profesjonalną informację. Wizytówką portalu ma być aktualizowana kilka razy dziennie, rozbudowana część newsowa. – Na początku będzie obejmowała cztery podstawowe obszary tematyczne związane z aktywnością Unii Europejskiej: politykę, politykę zagraniczną i bezpieczeństwo, gospodarkę i finanse oraz politykę strukturalną i fundusze unijne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taki podział jest nieostry i nie obejmuje całości zagadnień, dlatego w przyszłości przewidujemy rozbudowę newsów o kolejne komponenty – tłumaczy Tomasz Betka, redaktor naczelny portalu. I zapewnia, że jeśli w Unii będzie się działo coś ważnego, informacja znajdzie się na stronie niezależnie od tego, czy da się ją bezpośrednio przyporządkować do któregoś z obszarów. Nad jakością każdego z działów części newsowej czuwać będą szefowie specjalizujący się w danej tematyce.
Uniwersytecki rodowód
Na portalu nie zabraknie komentarzy na temat bieżących wydarzeń, recenzji książek czy programów związanych z szeroko pojętą integracją europejską i polityką zagraniczną. Redakcja zapowiada, że mocną stroną domeny będą również ciekawe wywiady z ludźmi ze świata nauki i polityki. – Z uwagi na to, że wszyscy kończyliśmy ten sam kierunek studiów, jesteśmy emocjonalnie związani ze swoją rodzimą uczelnią i mamy nadzieję na efektywną współpracę. Pierwsze rozmowy z przedstawicielami Katedry Europeistyki już za nami, wiele wskazuje na to, że wszystko idzie w dobrym kierunku – ocenia Tomasz Betka. Trzon redakcji UniaEuropejska.org tworzą absolwenci europeistyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, którzy kończyli studia w 2009 r.
Jak sami przyznają, większość z nich czuła po studiach pewien niedosyt, bo dla wielu koniec edukacji na europeistyce oznaczał zarazem koniec „zawodowej” styczności z Unią Europejską. A w związku z tym, że rynek pracy nie potrzebował aż tylu europeistów, niedawni jeszcze studenci europeistyki zdecydowali się podjąć samodzielną inicjatywę. – W ten sposób pojawiła się idea Fundacji Koncept Europa, której ambicją jest przybliżenie zagadnień związanych z Unią, ale także niepozbawiona krytyki refleksja nad Europą i jej przyszłością. Jesteśmy młodzi, skończyliśmy najlepsze studia w Polsce w swojej dziedzinie, mamy wiedzę i kompetencję oraz grono znajomych chętnych do pracy. Dlaczego miałoby się nam nie udać? W tej materii jestem optymistą – przekonuje Mariusz Sulkowski, prezes i pomysłodawca Fundacji, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim. Portal UniaEuropejska.org to pierwszy i – jak na razie – najważniejszy projekt Fundacji.
Upowszechnianie i promocja wiedzy o Unii, a więc główna misja Fundacji Koncept Europa, znajdują odzwierciedlenie na stronie. Portal, poza częścią newsową i publicystyczną, będzie bowiem zawierał między innymi dział encyklopedia, który ma docelowo objąć pełne spektrum wiedzy na temat Unii Europejskiej: historię integracji, strukturę instytucjonalną, unijne polityki, a także procedury decyzyjne i najważniejsze akty prawne UE. – Może trudno w to uwierzyć, ale po ponad sześciu latach naszej obecności w Unii, ciągle nie ma, poza oficjalną domeną organizacji, polskojęzycznej strony, która spełniałaby to kryterium. Mamy zamiar to wykorzystać – dodaje Tomasz Betka.
Redakcji ma w tym pomóc również bardzo atrakcyjny adres portalu. A prezes Mariusz Sulkowski zapowiada, że wartość strony mają podnosić raporty poświęcane wybranym problemom związanym z Unią, a także szeroka i aktualna informacja na temat wydarzeń naukowych i kulturalnych dotyczących Polski, Europy i świata. Część z nich ma być w przyszłości firmowana logo Fundacji Koncept Europa.
O sukcesie zdecydują użytkownicy
Jakie cele stawiają przed sobą twórcy portalu? – Znamy realia dzisiejszych mediów elektronicznych i zdajemy sobie sprawę, jak ciężko zaistnieć w sieci. Dlatego chcemy się skupić na zasięgu witryny, bo to użytkownicy decydują o sukcesie strony. Na razie nie ma mowy o tym, aby serwis przynosił jakieś zyski. A z własnego doświadczenia wiem, jak bardzo potrafią czytelnikowi przeszkadzać reklamy wyskakujące na ekranie po każdym kliknięciu – przyznaje Tomasz Betka. A Mariusz Sulkowski uzupełnia: – Portal ma też służyć do tego, żeby bardziej rozpoznawalna była także sama Fundacja. Chcemy zachęcić odbiorców wysoką jakością zamieszczanej treści. UniaEuropejska.org nie będzie drugim Onetem czy Interią. Tutaj czytelnik nie znajdzie sensacyjnych tytułów ani krzyczących polityków. Celujemy w innego odbiorcę – zapowiada.
Debiut portalu planowany jest na 15 grudnia. Na razie w projekt jest bezpośrednio zaangażowanych kilkanaście osób. – Każda para rąk do pracy jest dla nas cenna. Myślimy o stworzeniu ambitnego medium, mamy wiedzę i dziennikarskie doświadczenie. Uważam, że współpraca z nami może dać młodym ludziom całkiem sporo. Działamy w pełni oficjalnie, więc efekty czyjejś pracy będą mogli zobaczyć również przyszli pracodawcy – deklaruje naczelny strony. Nie ukrywa on również, że nabór zdolnych i chętnych do pracy osób jest w tej chwili jednym z priorytetów portalu.
O tym, czy projekt okaże się trafiony i odniesie sukces, przekonamy się za kilka miesięcy. – Będziemy pilnie śledzić statystyki wejść na stronę i na bieżąco reagować na uwagi odbiorców. O pierwsze wnioski będziemy się mogli pokusić za pół roku. Tak naprawdę dopiero wtedy zobaczymy jakie są efekty naszej pracy – podsumowuje Mariusz Sulkowski.
Dołącz do redakcji UniaEuropejska.org. Jeśli interesujesz się integracją europejską, strukturą wewnętrzną Unii, prawem międzynarodowym, problematyką funduszy europejskich czy po prostu pozycją Polski w Europie i na świecie, spróbuj swoich sił jako dziennikarz portalu UniaEuropejska.org. Jesteśmy otwarci na niestandardowe pomysły i inicjatywy, a najlepsi z Was będą mieli szansę stworzyć własny dział tematyczny i własną grupę współpracowników. Zapraszamy do współpracy! Kontakt: karol.janowski@koncepteuropa.org tel. 795 619 636