Od 1 stycznia 2025 roku na nowej liście leków refundowanych znalazły się 31 preparaty stosowane m.in. w onkologii, kardiologii oraz w leczeniu chorób rzadkich. Refundacją objęto m.in. terapię genową dla osób cierpiących na wrodzoną ślepotę Lebera oraz leki stosowane w profilaktyce udarów.
Na opublikowanej w grudniu liście uwzględniono 13 leków onkologicznych oraz 18 preparatów przeznaczonych do leczenia chorób serca i chorób rzadkich, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Wśród refundowanych leków znalazł się Rywaroksaban, stosowany w profilaktyce udarów i zatorowości związanej z migotaniem przedsionków. Jego cena w aptekach wynosiła dotychczas kilkaset złotych, a teraz najtańszy zamiennik będzie dostępny za 10 zł. Jednak zarówno Rywaroksaban, jak i Dabigatran, stosowane w leczeniu migotania przedsionków, będą dostępne jedynie z odpłatnością pacjenta na poziomie 30%, co oznacza, że nie będą one refundowane w pełni, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Na liście refundacyjnej znalazł się również lek Voxzogo, stosowany w leczeniu niskorosłości (achondroplazji) u dzieci, którego producent przez trzy lata starał się o refundację. Ponadto, refundowana jest terapia genowa Luxturna, stosowana w leczeniu ślepoty Lebera, powodującej stopniową utratę wzroku i uszkodzenie siatkówki.
W ramach terapii chorób rzadkich, Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło dostępność leku Takhzyro, stosowanego w leczeniu obrzęku naczynioruchowego, który może prowadzić do uduszenia. Ponadto, osoby cierpiące na miastenię od stycznia będą mogły skorzystać z nowej terapii opartej na substancji Rawulizumab, a pacjenci z rzadkimi zespołami padaczkowymi będą mieli dostęp do terapii Fenfluraminą.
Na liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku, znajduje się 605 leków wytwarzanych w Polsce lub z substancjami czynnymi pochodzącymi z tego kraju, a także 37 leków z grupy G2, czyli wytworzonych w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej również produkowanej w kraju.
Aktualizacja listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie nowych leków o udowodnionej skuteczności, w tym generyków, które stanowią tańsze odpowiedniki leków oryginalnych. Dzięki refundacji pacjenci mają możliwość zakupu leków, żywności specjalistycznej oraz wyrobów medycznych w korzystniejszych cenach. Pełny wykaz refundowanych leków dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.