Wymazywanie Krystiana Lupy dostępne w internecie

Jeden z najważniejszych spektakli teatralnych Krystiana Lupy, będący sceniczną adaptacją głośnej powieści Thomasa Bernharda Wymazywanie, od piątku 8 lutego będzie można w całości oglądać w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) na nina.gov.pl

 

vlcsnap-2013-02-04-14h48m47s39.png

 

8 lutego do multimedialnej biblioteki materiałów audiowizualnych NINATEKA prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny w portalu nina.gov.pl, obok kilkunastu cenionych przez publiczność i krytykę spektakli teatralnych i operowych w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Wajdy, Mariusza Trelińskiego, dołączy słynna inscenizacja Wymazywania (tytuł oryginalny Auslöschung), według scenariusza i reżyserii Krystiana Lupy, na podstawie powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda. Powieść wydana w 1986 roku, na trzy lata przed śmiercią twórcy, uznawana za rodzaj jego artystycznego testamentu, jest rozliczeniem Austrii i zarazem całej Europy z niedawnych grzechów nazizmu i nacjonalizmu. Symbolem niezabliźnionych ran przeszłości jest dom w Wolfsegg, rodzinnej posiadłości głównego bohatera Franza Josefa Murau (w tej roli Piotr Skiba), do której wraca po latach dowiedziawszy się o tragicznej śmierci rodziców.     

Krystian Lupa, wielokrotnie sięgający w swojej pracy artystycznej po teksty Bernharda, zafascynowany radykalnym gestem odrzucenia wszystkiego, co zafałszowuje i zniekształca człowieka oraz jego obraz świata, postanowił na przenieść na deski teatru również jedno z jego ostatnich dzieł. Premiera spektaklu w reżyserii, adaptacji, przekładzie oraz ze scenografią Lupy odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 10 i 11 marca 2001 roku. W czerwcu 2010 roku produkcja została zarejestrowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Dramatyczny oraz Telewizję Polską S.A.   

Rejestracja spektaklu, dzięki zdjęciom Adama Sikory, reżysera, scenarzysty i operatora, choć jest autonomicznym dziełem filmowym, oddaje wielkość pierwotnej inscenizacji podążając za językiem i sensem oryginału. Adam Sikora, wraz z czuwającym nad realizacją całości Krystianem Lupą, osiągnął mistrzostwo w subtelnym operowaniu językiem filmowym, zachowaniu atmosfery i rytmu spektaklu. Za Wymazywanie w 2011 roku otrzymał, na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”, nagrodę za twórczą realizację spektaklu telewizyjnego. Przeszło pięciogodzinne nagranie jeszcze bardziej, w stosunku do samego przedstawienia, uwypukla prywatną historię człowieka rozliczającego się z rodzinną przeszłością, odzwierciedla zapis myśli jednostki opanowanej przez wstyd, manię wielkości i poczucie winy. Teatralna realizacja wydawała się koncentrować wokół sądu nad narodem austriackim, który nadal nie przepracował uległości wobec faszyzmu. Wersja telewizyjna to sąd nad człowiekiem – pisała na łamach „Gazety Wyborczej” Joanna Derkaczew. 
  
W spektaklu, który od 8 lutego zostanie udostępniony w sieci udział wzięli: Piotr Skiba (Franz Josef Murau), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Matka), Adam Ferency (Ojciec), Andrzej Szeremeta (Gambetti), Maja Komorowska (Maria), Jolanta Fraszyńska (Cecylia), Agnieszka Roszkowska (Amalia), Wojciech Wysocki (Johannes), Miłogost Reczek (Wujek Georg), Władysław Kowalski (Kardynał Spadolini), Waldemar Barwiński (Aleksander), Marcin Troński (Weinflaschenstopselfabrikant), Małgorzata Niemirska (Ciotka z Titisee), Marta Gajko (Kucharka), Sławomir Grzymkowski (Ogrodnik), Agnieszka Wosińska (Kuzynka z Paryża), Krzysztof Dracz (Daleki Krewny), Marcin Tyrol (Kelner; Syn generała), Krzysztof Szekalski (Fotograf), Jerzy Jaroszyński (Generał), Maciej Makowski (Syn Generała), Jaga Dal (Nieznajoma) i Paweł Adamko (Mały Franz). Muzykę skomponował Jacek Ostaszewski.

Internetowa premiera Wymazywania w portalu nina.gov.pl to kolejna, po cieszącej się ogromną popularnością akcji WŁĄCZ TEATR!, propozycja Narodowego Instytutu Audiowizualnego kierowana do miłośników teatru, mająca na celu popularyzację najbardziej wartościowych przejawów polskiej sztuki teatralnej. W multimedialnej bibliotece NINATEKA udostępniono dotychczas blisko 200 audiowizualnych i audialnych materiałów związanych z teatrem, wśród nich m.in. rejestracje znakomitych spektakli, archiwalne audycje radiowe i telewizyjne, wywiady i rozmowy z twórcami, zwiastuny przedstawień, reportaże i dokumenty poświęcone życiu teatralnemu.        

W serii wydawniczej Narodowego Instytutu Audiowizualnego na DVD ukazały się rejestracje spektakli Kalkwerkoraz Immanuel Kant Krystiana Lupy na podstawie prozy i dramatu Thomasa Bernharda.  

 

NINATEKA (www.ninateka.pl) to biblioteka multimedialna prowadzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny na www.nina.gov.pl, zawierająca obecnie blisko 2000 materiałów audiowizualnych związanych z szeroko pojętą kulturą, jej kontekstami i marginesami. NINATEKA gromadzi dwa typy zasobów – audiowizualne (w sekcji Wideoteka) oraz audialne (w sekcji Audioteka). Są to ekskluzywne materiały m.in. z archiwów polskich studiów filmowych, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, instytucji kultury oraz niezależnych producentów. Biblioteka multimedialna NINATEKA jest stale rozbudowywana o nowe treści. Wszystkie dostępne materiały pogrupowane są w kategorie tematyczne ułatwiające wyszukiwanie, takie jak: muzyka, sztuka, teatr i opera, literatura, o filmie, dokumenty, historia i polityka, debaty i konferencje, festiwale, wywiady, recenzje. 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Beksiński o sobie
Tak jak kiedyś Witkacy znany był głównie ze swoich prac...
Teatr po studencku

Dwaj młodzi ojcowie, kobieta, rodzina idealna i czarownice- to tylko...

Wyjątkowe historie, wyjątkowe kobiety
Batycka, Gawryluk, Gessler, Guzowska, Kayah, Mucha, Szczuka, Wellman – te...
Roman Polański: okiełznany i nieprzenikniony
Prawie trzy lata po zakończeniu aresztu domowego Romana Polańskiego w...