Fotograficzna Noc Muzeów

Przeglądy portfolio, wystawy fotografii 3D, wernisaże, pokazy filmów i slajdów, to tylko część imprez zaplanowanych podczas Nocy Muzeów w Warszawie. Poniżej nasz przewodnik, co się będzie działo między 18.00 a 3.00 w nocy.

 

576511_10151749937935215_1896200680_nTak było rok temu podczas Nocy Muzeów/fot. facebook.com/Noc.Muzeow.w.Warszawie

 

To już kolejny rok, kiedy miłosnicy fotografii mogą zaplanować sobie tematyczną Noc Muzeów, odwiedzając inspirujące miejsca i spotykając uznanych twórców. Na pewno jest to ciekawa alternatywa dla stania w niekończących się kolejkach do najpopularniejszych miejsc, do których i tak, najczęściej, jest wstęp wolny raz w tygodniu.

 

Spotkania, spotkania, spotkania…

To największa zaleta Nocy Muzeów. W ciągu kilku godzin, w kilku różnych miejscach, odbędą się fotograficzne spotkania. Warto zacząć od Galerii Jabłkowskich przy Chmielnej 21 (www.fotomiastikon.pl). Tam, już na godzinę 18.00, zaplanowany został otwarty warsztat reportażu z jednym z najbardziej utytułowanych polskich fotografów – Witoldem Krassowskim. Będzie można przynieść swoje zdjęcia do oceny. W tym miejscu będzie jednak tej nocy więcej atrakcji, m.in. wernisaż wystawy konkursowej „Warsaw by night” oraz gry i konkursy warszawskie z grupą teatralną „Warszawiaki” (do północy).

Tradycyjnie w Noc Muzeów włącza się warszawski ZPAF. W Starej Galerii (pl. Zamkowy 8), między 19.00 a północą przygotowane zostaną cztery spotkania z wykładowcami i absolwentką studium: Georgią Krawiec, Mikołajem Grynbergiem, Anną Wolską i Mirosławą Gmaj. Jak piszą organizatorzy: „Georgia Krawiec skupi się na zagadnie­niach portretu i autoportretu oraz przemijalności naszej egzy­stencji. Mikołaj Grynberg fotograf i pisarz (autor m.in. książki „Ocaleni z XX wieku”) dotknie zagadnień bardzo ważnych, do­tyczących szacunku, odmienności, szeroko pojętego humani­zmu. Anna Wolska – Kurator Galerii Obok ZPAF w swoim wykładzie skupi się nad „człowiekiem w sytuacji zagrożenia” oraz kwestiami etycznymi współczesnej fotografii, szczególnie reportażem i dokumentem. Mirosława Gmaj opowie o swoich doświad­czeniach w fotografowaniu małej, zamkniętej, starowiejskiej społeczności, a także o przekraczaniu przy pomocy fotografii tematów zawierających się w pojęciu „sacrum i profanum”. Spotkania uzupełni fotoprezentacja prac Słuchaczy Studium Fotografii ZPAF oraz otwarte konsultacje i przegląd teczek, które odbędą się w sąsiadującej Galerii Obok ZPAF.”

W Warszawskiej Szkole Fotografii (ul. Łazienkowska 14) spotkania z innego wymiaru, a dokładnie trójwymiaru. O fotografii stereoskopowej, o godzinie 21.00, opowiedzą Maciej Szal i Krzysztof Gajewski. W szkole będzie do obejrzenia ich wystawa retrospektywna, a na spotkaniu będzie można się dowiedzieć skąd wzięła się fotografia 3D, do czego niegdyś służyła i do czego może słuzyć dziś. Warto zabrać ze sobą okulary do trójwymiaru. 


Filmy, prezentacje, wystawy

Tej nocy, serię spotkań „na Paryżu” zainauguruje studenckie koło naukowe Klatka B. Na podwórku Instytutu Dziennikarstwa (Nowy Świat 69), o godzinie 20.30, zaprezentowane zostaną zdjęcia Zofii Chomętowskiej (dzieki uprzejmości Fundacjii Archeologia Fotografii). O 21.00 wyświetlony będzie film „Ja kinuję”, będący dokumentacją prywatnego życia tej jednej z najbardziej znanych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku.

Po sąsiedzku, w Akademii Sztuk Pięknych na zainteresowanych sztuką czekać będą projekty artystyczne, wystawy i instalacje (do ok. 2.00). Od 21.00, na dziedzińcu, instalacja artystyczna koła fotograficznego Filtr AW działającego przy Wydziale Architektury Wnętrz oraz instalacja świetlna przygotowana przez studentów Pracowni Intermediów Wydziału Architektury Wnętrz.

„Hartwig znany i nieznany” to tytuł wystawy w Pałacu Blanka (ul. Senatorska 14), w 10 rocznicę śmierci artysty. O 19.00 nastąpi jej otwarcie, a od 19.30, przez cały wieczór, na zmianę z prezentacją slajdów, pokazywany będzie 25-minutowy film pt.”Saga Rodu Hartwigów”.

Fotograficzny akcent będzie i podczas „Nocy w Domu Artysty Plastyka” (ul. Mazowiecka 11a). Obok kilku wystaw artystycznych i performance, zaplanowano Slideshow Akademii Fotografii i Instytutu Kultury Wizualnej. Jak piszą organizatorzy: „dźwięki produkowane przez warszawski kolektyw dj’eski będą prze­platane z silnie wizualną prezentacją abstrakcyjnych obrazów fotograficznych”.

Po raz pierwszy w porze nocnej odwiedzić będzie można Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Mokotowska 55 m. 50). Filmy powstałe w ramach projektu Polska.doc, nie­zobowiązujące rozmowy z twórcami i zespołem „ę” oraz niespodzianka filmowa i prezentacja fotograficznych projektów Migawki i Polska.doc – to wszystko zapowiadają organizatorzy.

Kolejna odsłona Tymczasowego Zakładu Fotograficznego kolektywu Gęsia Skórka, to tylko mały fragment tego, co będzie się działo nocą na Jazdowie. Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich wraz z wieloma innymi organizacjami przygotowało cały szereg atrakcji. Będzie m.in. kilka wystaw, także fotograficznych, wyprzedaż garażowa, zabawy dla dzieci, zwiedzanie domków, piknik i dancing z DJ Wiką.

Na magiczną podróż w czasie zaprasza Fotoplastikon (Al. Jerozolimskie 51). Najpierw zaprezentowane zostaną trójwymiarowe fotografie pokazujące „Warszawę sprzed 100 lat”, a po godz. 22.00 „Bez gorsetu, turniury i pantalonów… czyli odrobina erotyki”. Wystawy będą mogły oglądać równocze­śnie 24 osoby. W atmosferę z początku XX wieku wprowadzą zwiedzających przedwojenne szlagiery grane na żywo na dziedzińcu!

Fotograficzny rajd po Warszawie można zakończyć w Muzeum Narodowym, które będzie czynne aż do godziny 3.00. Poza stałymi galeriami, do obejrzenia będzie tam nadal wystawa „Cztery razy ŚWIAT”. Specjalnie wydłużono czas jej trwania o tydzień, więc osoby, które jeszcze nie miały czasu się wybrać, mogą nadrobić tę zaległość właśnie w Noc Muzeów. Fotografie Władysława Sławnego, współzałożyciela i pierwszego szefa działu fotograficznego czasopisma, oraz Konstantego Jarochowskiego, Jana Kosidowskiego i Wiesława Prażucha to coś, czego nie można przegapić. „Celem wystawy jest przywrócenie „Światu“  i jego fotoreporterom należnego im miejsca w historii fotografii światowej oraz refleksja nad osiągnięciami fotografii prasowej uprawianej w okresie newralgicznym dla Polski przez fotografów, którzy łączyli codzienną pracą reporterów z działalnością  artystyczną.”

 

Drzwi otwarte będzie miało także kilka innych stołecznych galerii wystawiających fotografię, m.in. Apteka Sztuki, Mysia 3, Skwer czy Le Guern. Podobno od przybytku głowa nie boli, pasjonaci fotografii powinni się więc cieszyć, że w Noc Muzeów mają z czego wybierać.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Jeżdżenie na trumnach?
Dziesięć miesięcy po smoleńskiej tragedii, katastrofa prezydenckiego Tupolewa ciągle nie...
Piwo kością niezgody

Warszawscy studenci świętują. Po latach heroicznej walki z miejskimi służbami...

III filar? Ciebie też to dotyczy!
Debata wokół podwyższania wieku emerytalnego trwa w najlepsze. Może lepiej...
Murawa pełna ciasteczek

Wysportowani, męscy i pewni siebie. Niektórzy z litrem żelu we...