Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Spotkania Teatrów Narodowych

Cztery spektakle i cztery ekipy teatralne z Wiednia, Wilna, Sztokholmu i Petersburga, będą gościć podczas III edycji Spotkań Teatrów Narodowych. Polskiej publiczności zaprezentują się między 3 a 19 czerwca.

Festiwal otworzą artyści z wiedeńskiego Burgtheater przedstawieniem „Książę Homburg” – „arcyniemieckim” dramatem, napisanym na początku XIX wieku przez Heinricha von Kleista. Autor przez długi czas pozostawał nieodkryty dla szerszej publiczności – król Prus zakazał wystawiania jego sztuk, ponieważ obrażała ona armię i arystokrację. Wykonawców z Burgtheater będzie można obejrzeć 3 i 4 czerwca.

 

221715_629054793787875_338915390_n.jpgKsiąże Homburg/Prinz Friedrich von Homburg – 3, 4 czerwca w Teatrze Narodowym w Warszawie


Z kolei Litewski Teatr Narodowy zaprezentuje się współczesną sztuką „Wygnanie” Oskarasa Koršunovasa, dotykającą problemów dzisiejszej emigracji zarobkowej w Londynie. Sztuka ta została świetnie przyjęta przez krytyków z Wilna i zebrała liczne nagrody. Będzie można ją zobaczyć 7 i 8 czerwca.

Na 13 i 14 czerwca zaplanowano występy ekipy Królewskiego Teatru Dramatycznego ze Sztokholmu. Zostanie pokazana klasyka teatru współczesnego – „Sonata Widm” Augusta Strindberga. Autor, zmarły w 1912 roku, uznawany m.in za prekursora ekspresjonizmu, w swoich sztukach reprezentuje jednak różne nurty: zarówno historyczne, realistyczne, jak i romantyczne czy wręcz oniryczne. Artyści ze Sztokholmu odnieśli olbrzymi sukces w interpretacji jego dramatu, tak w swoim kraju, jak i zagranicą.

Zamknięciem festiwalu będzie „Liturgia zero” Walerija Fokina, w wykonaniu rosyjskich aktorów z Teatru Aleksandrinskiego z Petersburga. Sztuka jest współczesną interpretacją „Gracza” Dostojewskiego, określanego jako „wnikliwe studium uzależnienia”. Artystów z kraju carów będzie można oglądać 18 i 19 czerwca.

Wszystkie spektakle odbędą się w Teatrze Narodowym. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.narodowy.pl oraz na facebooku: SpotkanieTeatrowNarodowych2013. Bilety są dostępne w cenie 40-70 zł, karnet na 4 spektakle to koszt 120-180 zł.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2YY7zLsAflI