Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książka

Polska bez retuszu

Dwanaście reportaży Lidii Ostałowskiej zebranych w tomie Bolało jeszcze bardziej to podróż po Polsce  nie tej bogatej, z krawatem na szyi i koniakiem w barku. Polska opisana przez dziennikarkę Gazety Wyborczej z trudem wiąże koniec z końcem. Mimo to, wciąż zachowując godność.

Stworzone w latach 1991-2004 reporterskie szkice Lidii Ostałowskiej przenoszą czytelnika w miejsca gdzie ludziom nie żyje się łatwo. W Przerośli Gołdapskej matki wielodzietnych rodzin martwią się skąd wziąć na obiad gdy mężowie przepijają ostatni grosz na melinie. W Katowicach wschodząca gwiazda rapu skacze z balkonu. We Wrotnowie rodzinny konflikt prowadzi do dzieciobójstwa a na a łódzkich Bałutach młodzi bez perspektyw całe dnie siedzą na osiedlu, co rusz przeganiani przez znienawidzoną, agresywną policję.

W Polsce opisanej w Bolało jeszcze bardziej zwykle jest ponuro, ale zdarzają się chwile szczęścia – chłopaki z katowickich Bogucic zakładają Paktofonikę. W Warszawie Pani Grażyna pomaga ubogiemu Michałowi, udaje mu się dostać na architekturę. Białoruskie sieroty z terenów napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu znajdują nowych rodziców w Polsce.

Dla młodych adeptów dziennikarstwa teksty Lidii Ostałowskiej mogą być wzorem dobrego reportażu i inspiracją do znalezienia własnego stylu. Autorka nie chce niczego wygładzać, wyjaśniać, upraszczać. Przedstawia świat takim jaki on jest – bezkompromisowym, skomplikowanym i wieloznacznym.

Lidia Ostałowska to znakomita obserwatorka rzeczywistości. W jej tekstach można znaleźć wiele ciekawych, barwnych spostrzeżeń i opisów. Oto przykład: Z drugiego końca placu konkursom przygląda się spiżowy Lenin. U stóp ma świeże kwiaty, a na cokole starty napis: „gad”.

Bolało jeszcze bardziej to zbiór dobrze napisanych reportaży społecznych. Warto przeczytać dla poruszonych problemów, dla niebanalnych bohaterów, dla głębi reporterskiego opisu – jednym słowem dla kunsztu Lidii Ostałowskiej.

 

Lidia Ostałowska

Bolało jeszcze bardziej

Wydawnictwo Czarne

2012