Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Warszawskie Spotkania Teatralne

Już po raz 33. odbędą się Warszawskie Spotkania Teatralne, jeden z największych festiwali teatralnych w Polsce i największa tego typu stołeczna impreza. Przez dwa tygodnie, od 18 kwietnia do 1 maja, będzie można zobaczyć wiele spektakli o różnorodnej tematyce, od szekspirowskich dramatów po sztuki całkiem współczesne.

Organizowane od 1965 roku, z licznymi trudnościami i zupełną przerwą w latach 2000-2008, Warszawskie Spotkania Teatralne przetrwały do dziś, stając się prawdziwą instytucją życia kulturalnego w stolicy. Ideą przyświecającą organizatorom jest przegląd najważniejszych sztuk wystawionych w minionym roku na deskach teatrów w całej Polsce.

746f95855b5c145bf09dc95a21b4a3ee.jpg„A ja, Hanna” z teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Gospodarzem tegorocznej edycji jest Teatr Dramatyczny mieszczący się w Pałacu Kultury i Nauki (ma też scenę na Woli), spektakle odbywają się jednak także w Teatrze Studio i Teatrze Polskim. Repertuar obejmuje 14 sztuk, wśród nich m.in. „Króla Ryszarda III” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi uznanego za najlepszy spektakl Szekspirowski w Polsce, a także inne klasyki, m.in. Sofoklesowego „Filokteta” oraz „Wiśniowy Sad” Czechowa. Z bardziej współczesnych adaptacji wyróżnia się prowokacyjny „Paw Królowej” Doroty Masłowskiej, osadzona w realiach polskiego show biznesu opowieść w rytmach hip-hopu. Hitem mają być „Pieśni Leara”, osnute na motywach szekspirowskich koncertowe oratorium, które swoją premierę miało na Fringe Festival w Edynburgu, gdzie zdobyło kilka prestiżowych nagród. Organizatorzy liczą też na duże zainteresowanie „Naszą Klasą” Tadeusza Słobodzianka, jednego z największych sukcesów polskiej dramaturgii ostatnich lat, poruszającego kwestię konfrontacji z trudną historią XX wieku. Do jego realizacji organizatorzy zaprosili węgierską obsadę z Teatru im. Józsefa Katony w Budapeszcie i jest to jedyne niepolskie wykonanie w ramach festiwalu (wyświetlane są polskie napisy).

Od kilku lat w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych wystawiane są także spektakle dla dzieci, tzw. Małe WST. Podobnie jak właściwa edycja festiwalu, mWST starają się przedstawić najciekawsze inscenizacje teatrów lalkowych i dramatycznych z całej Polski, dokonując starannej selekcji.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovrkRfuAFB4

 

33wst.jpgJuż teraz można kupować bilety w kasach Teatru Dramatycznego (PKiN przy pl. Defilad 1, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego przy ul. Kasprzaka 22 oraz Scena Przodownik przy ul. Olesińskiej 21). Więcej informacji na http://www.33wst.pl/