Warszawskie Spotkania Teatralne

Już po raz 33. odbędą się Warszawskie Spotkania Teatralne, jeden z największych festiwali teatralnych w Polsce i największa tego typu stołeczna impreza. Przez dwa tygodnie, od 18 kwietnia do 1 maja, będzie można zobaczyć wiele spektakli o różnorodnej tematyce, od szekspirowskich dramatów po sztuki całkiem współczesne.

Organizowane od 1965 roku, z licznymi trudnościami i zupełną przerwą w latach 2000-2008, Warszawskie Spotkania Teatralne przetrwały do dziś, stając się prawdziwą instytucją życia kulturalnego w stolicy. Ideą przyświecającą organizatorom jest przegląd najważniejszych sztuk wystawionych w minionym roku na deskach teatrów w całej Polsce.

746f95855b5c145bf09dc95a21b4a3ee.jpg„A ja, Hanna” z teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Gospodarzem tegorocznej edycji jest Teatr Dramatyczny mieszczący się w Pałacu Kultury i Nauki (ma też scenę na Woli), spektakle odbywają się jednak także w Teatrze Studio i Teatrze Polskim. Repertuar obejmuje 14 sztuk, wśród nich m.in. „Króla Ryszarda III” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi uznanego za najlepszy spektakl Szekspirowski w Polsce, a także inne klasyki, m.in. Sofoklesowego „Filokteta” oraz „Wiśniowy Sad” Czechowa. Z bardziej współczesnych adaptacji wyróżnia się prowokacyjny „Paw Królowej” Doroty Masłowskiej, osadzona w realiach polskiego show biznesu opowieść w rytmach hip-hopu. Hitem mają być „Pieśni Leara”, osnute na motywach szekspirowskich koncertowe oratorium, które swoją premierę miało na Fringe Festival w Edynburgu, gdzie zdobyło kilka prestiżowych nagród. Organizatorzy liczą też na duże zainteresowanie „Naszą Klasą” Tadeusza Słobodzianka, jednego z największych sukcesów polskiej dramaturgii ostatnich lat, poruszającego kwestię konfrontacji z trudną historią XX wieku. Do jego realizacji organizatorzy zaprosili węgierską obsadę z Teatru im. Józsefa Katony w Budapeszcie i jest to jedyne niepolskie wykonanie w ramach festiwalu (wyświetlane są polskie napisy).

Od kilku lat w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych wystawiane są także spektakle dla dzieci, tzw. Małe WST. Podobnie jak właściwa edycja festiwalu, mWST starają się przedstawić najciekawsze inscenizacje teatrów lalkowych i dramatycznych z całej Polski, dokonując starannej selekcji.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovrkRfuAFB4

 

33wst.jpgJuż teraz można kupować bilety w kasach Teatru Dramatycznego (PKiN przy pl. Defilad 1, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego przy ul. Kasprzaka 22 oraz Scena Przodownik przy ul. Olesińskiej 21). Więcej informacji na http://www.33wst.pl/

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Taniec zanurzony w historii
Taniec w trzech perspektywach to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu...
W Nowy Rok bez fajerwerków

W Warszawie nie będzie pokazu sztucznych ogni ani na miejskim...

Pokochaj fotografię
Ukazał się czwarty numer mało znanego internetowego magazynu fotograficznego Pokochajfotografie.pl....
Nie taki kebab smaczny
Można swoją ojczyznę kochać bezwarunkowo. Można poddać się nostalgii i...