Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Warszawa znowu pełna filmów

Zaczynał od bycia Warszawskim Tygodniem Filmowym, teraz jest szanowanym na całym świecie festiwalem, który odbędzie się po raz dwudziesty siódmy. I tym razem kryje w sobie niespodziankę specjalnie dla fanów kina hiszpańskojęzycznego.

26_warszawski_festiwal_filmowy.jpg

Warszawski Festiwal Filmowy faktycznie z początku był tylko Tygodniem Filmowym, założonym w 1985 przez klub dyskusyjny „Hybrydy”, któremu przewodniczył wówczas Roman Gutek. Stanowisko dyrektora piastował on do 1990 roku, a potem funkcję tę przejął Stefan Laudyn, który znany jest przede wszystkim z powołania do życia Warszawskiej Fundacji Filmowej. Przejęła ona organizację WFF, a następnie Laudyn doprowadził do przekształcenia festiwalu w Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Od wielu lat Laudyn jest również czynnie zaangażowany w promocję i popularyzację polskiej kinematografii za granicą. Swojemu festiwalowi, który w tym roku odbędzie się w dniach 7-16 października, stawia za cel pokazanie widzom tego, co najnowsze i najciekawsze we współczesnej kinematografii światowej, dzieląc filmy na odpowiednie bloki tematyczne.

Jest ich zawsze pięć i są to:

  1. Konkurs Międzynarodowy, na który składają się pełnometrażowe produkcje z całego świata. W tym roku jest ich dwadzieścia i są to m.in. „Domniemanie niewinności”, „Jestem Mitsuko” czy – jako polski akcent – „Róża” Wojciecha Smarzowskiego
  2. Konkurs 1-2 dla debiutantów, w którym biorą udział debiuty i drugie w dorobku ich reżyserów filmy fabularne. Tym razem jest ich siedemnaście, m.in. „Między nocą a dniem”, „Nr 89 Shimen Road” i „Portret o zmierzchu”
  3. Konkurs „Wolny Duch” zawierający filmy niezależne, niekonwencjonalne i nowatorskie. Tego roku będzie ich piętnaście i pokazane zostaną takie tytuły jak np. „Bliskie spotkanie z mahjongiem” lub „Niebo za daleko”
  4. Konkurs Dokumentalny, pokazujący pełnometrażowe filmy dokumentalne z całego świata, których w tym roku będzie siedemnaście i pojawią się m.in. tytuły takie jak „Jestem Jezusem”, „Mój kumpel Manchester United” czy „Taniec bez granic”
  5. Konkurs Krótkometrażowy skupiający w tym roku aż pięćdziesiąt cztery filmy nie przekraczające 30 minut, które wybrano z blisko 2000 zgłoszeń. Dwadzieścia jeden z wyselekcjonowanych będzie miało swoje światowe, międzynarodowe lub europejskie premiery. Wśród konkursowych filmów znajdą się zarówno obrazy debiutantów, jak i uznanych twórców oraz laureatów prestiżowych nagród sezonu. Na ekranie pojawią się m.in. takie filmy: „Czekając na wczoraj”, „Dzika róża”, „Finał” czy „Luminaris”

róża_smarzowski„Róża” reż. Wojciech Smarzowski

 

Nowością będzie sekcja pokazująca najwybitniejsze dokonania polskich twórców filmów krótkometrażowych ostatniego roku – Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych. Pośród siedemnastu wybranych tytułów znalazły się dwa filmy nominowane do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych – „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka oraz „Paparazzi” Piotra Bernasia.

Poza pasmami konkursowymi odbędą się również pokazy specjalne prezentujące najnowsze dzieła uznanych reżyserów, a także sekcje takie jak Odkrycia (artystyczne wizje współczesnego świata) oraz Rodzinny Weekend Filmowy. Ciekawą propozycją będą również pokazy filmów argentyńskich wyświetlane z okazji dwusetnej rocznicy zdobycia przez Argentynę niepodległości.

Każdy widz będzie mógł także wziąć udział w głosowaniu, by – jak co roku – została wyłoniona Nagroda Publiczności. Przy wejściu na sale każdej chętnej osobie zostaną wręczone kupony ze skalą ocen i miejscem na podanie danych osobowych. Warto zagłosować, gdyż wiele spośród dotychczas nagrodzonych w tym konkursie filmów trafiło do polskiej dystrybucji, m.in. „Walc z Baszirem” Ariego Folmana, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego czy „Nieściszalni” pokazywany na zeszłorocznym festiwalu.

Aby uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z twórcami, głosować czy po prostu obejrzeć film, wystarczy przyjść do Kinoteki lub Multikina w Złotych Tarasach. Do 6 października prowadzona jest przedsprzedaż biletów w salonie Empik na ul. Marszłkowskiej 116/122, zamówienia przyjmowane są na specjalnych drukach – jest konieczność podania swojego imienia i nazwiska, a także adresu zamieszkania. Natomiast w normalnym trybie bilety będą dostępne w kasach Multikina Złote Tarasy i Kinoteki. Więcej informacji na oficjalne stronie festiwalu www.wff.pl