Roman Polański: okiełznany i nieprzenikniony

Prawie trzy lata po zakończeniu aresztu domowego Romana Polańskiego w Szwajcarii i prób jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, na temat których w polskich mediach wypowiedział się chyba każdy moralny (i niemoralny) autorytet, do naszych kin niepostrzeżenie wszedł dokument „Roman Polański: Moje życie”. Film będący głosem reżysera w swojej sprawie i próbą podsumowania własnego życia

 

Polski podtytuł „Moje życie”, zamiast oryginalnego „A Film Memoir” może zwodzić. Reżyserem dokumentu nie jest Polański ani nawet rozmawiający z nim Andrew Braunsberg, a Laurent Bouzereau – twórca prawie dwustu filmów dokumentalnych. Prawie wszystkie z nich to typowe, kilkunastominutowe „making of” do wydań DVD klasyków kina. Bouzereau tworzy kilkanaście takich „produkcyjniaków” rocznie, nic zatem dziwnego, że dokument o Polańskim w swojej formie jest bardzo tradycyjny i zdecydowanie brak mu własnego reżyserskiego rysu.

 

Roman Polanski1kadr z filmu „Roman Polański: Moje życie”

 

Wywiad rzeka, jakim zasadniczo jest „Moje życie”, został przez twórcę „Dziecka Rosemary” zupełnie zdominowany. Przeprowadzający wywiad Andrew Braunsberg, wieloletni przyjaciel i współpracownik Polańskiego, nie jest równym partnerem do rozmowy. Oczarowany i wpatrzony w Polańskiego, pewne tematy omija szerokim łukiem, w inne nie próbuje wchodzić głębiej. I choć przyjaźń między nim a Polańskim sprawia, że reżyser otwiera się bardziej niż zrobiłby to przed pierwszym lepszym pismakiem, twórca „Pianisty” skutecznie kieruje rozmową. „Roman Polański: moje życie” jest bardziej tym, co sugeruje oryginalny angielski tytuł – filmowym pamiętnikiem z całą wybiórczością tej formy – niż czasem gorzką, bo rodzącą się podczas trudnej rozmowy, opowieścią o własnym życiu.

Choć nie brakuje w nim momentów niezwykle szczerych. Najciekawsze są wspomnienia z czasów dzieciństwa spędzonego w okupowanej Polsce. Namiętnie gestykulujący reżyser opowiada o tym strasznym i nieznanym szerszej publiczności okresie swojego życia barwnie, nie kryjąc wzruszenia. Chwile wymownej ciszy, szukania słów, które oddałyby ból po stracie matki czy tęsknotę za ojcem dotykają czegoś głębokiego i intymnego.

 

roman_polanski_3kadr z filmu „Roman Polański: Moje życie”

 

„Roman Polański: Moje życie” wydaje się odpowiedzią na zrealizowany rok przed aresztowaniem głośny dokument Mariny Zenovich „Polański: ścigany i pożądany”, do którego twórca „Chinatown” odmówił komentarza, a nawet sugerował po wydarzeniach w Zurychu, że przyczynił się on do ponowienia przez amerykański wymiar sprawiedliwości prób ekstradycji. „Ścigany i pożądany”, choć skupiał się głównie na skandalu z nieletnią Samantą, w przenikliwy sposób ukazał człowieka niejednoznacznego, balansującego na krawędzi, skrzywdzonego przez życie, ale również czerpiącego z niego garściami – portret prawdziwego artysty. W „Moim życiu” Polański rozmyśla czemu jego życie nie jest linią prostą, a ciągłym splotem wzlotów i upadków, mówi „zastanawiam się czy wolna wola istnieje”. Geniusz, enfant terrible kina próbuje przekonać nas, że jest bezwolną drobinką rzuconą w wir okrutnych wydarzeń.

Może gdyby Roman Polański nie zwracał się do nas przez pośredników, a dokument choć na chwilę uciekł od dosłowności i rzewnej muzyki Alexandre’a Desplata, odkrylibyśmy, co siedzi w głowie genialnego reżysera. Póki co pozostaje nam szukać odpowiedzi w jego filmach. Pozornie okiełznany Polański, na ekranie wciąż pozostaje nieprzenikniony.

 

87278-01„Roman Polański: Moje życie”

reżyseria: Laurent Bouzereau

zdjęcia: Paweł Edelman

produkcja: Wielka Brytania

rok produkcji: 2012, czas trwania: 90 min.

dystrybutor w Polsce: Film Point Group

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Nowe dziecko Google

Google uruchamia specjalny program dla przedsiębiorców. „Internetowe rewolucje” do końca...

Marilyn Monroe nad Odrą
Najnowsze premierowe filmy, produkcje młodych niezależnych twórców i wspomnienia głośnych...
Wigilia wolna od pracy?

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny dzień dla...

UWażajmy na słowa: Czym jest hejt i mowa nienawiści? [Infografika]

Przekazujemy wiadomość za panem doktorem Jackiem Mikuckim: Wraz z nowym...