Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Letnie festiwale muzyczne – 2019 rok będzie dla nich wyzwaniem

W 2017 roku dziennik „The Guardian” umieszcza katowicki OFF Festival na liście 10 najlepszych festiwali w Europie. W 2018 roku Open’er zostaje w całości wyprzedany, a na Pol’and’Rock bawi się 700 tysięcy osób. Imprezy muzyczne nie tylko rosną w Polsce w siłę, ale też stają się dla niektórych stałym celem wakacyjnych wyjazdów.

Według policji liczba uczestników w szczytowym momencie ubiegłorocznej edycji Pol’and’Rock Festival wyniosła 250 tys., według Jurka Owsiaka – 700 tys. Przyjmując drugi szacunek jako prawdziwy – to tak, jakby umieścić wszystkich mieszkańców Łodzi w jednym miejscu, zapewniając im liczne atrakcje, budki z jedzeniem, toalety i pole namiotowe.

Każdy większy festiwal zamienia się na kilka dni w kompaktowe miasteczko, w którym można spędzić cały dzień bez martwienia się o brak pomysłów na wypełnienie czasu. Niektóre z imprez poza scenami muzycznymi mają do zaoferowania kino, teatr, strefę mody, sklepy spożywcze czy parkiety do tańczenia. Coraz więcej ludzi decyduje się wyjeżdżać na festiwale muzyczne nie tylko dlatego, że w wielu przypadkach jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż oddzielny koncert każdego ze słuchanych wykonawców, ale także po to, żeby doświadczyć atmosfery towarzyszącej takim wydarzeniom.

Przed polskimi festiwalami w 2019 roku stoi duże wyzwanie. Będą musiały one nie tylko dorównać swoim poprzednim, często wyprzedanym edycjom, ale też znaleźć sposób na bycie jeszcze lepszymi. Najpopularniejsze z nich muszą zmierzyć się z dużą presją ze strony widowni, bo oczekiwania dotyczące występujących gwiazd są ogromne.

Przygotowaliśmy zestawienie wartych uwagi imprez muzycznych, które odbywać się będą w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

ORANGE WARSAW FESTIVAL

W tym roku w Warszawie posłuchać będziemy mogli Miley Cyrus, która w ostatniej chwili zastąpiła odwołującą europejskie koncerty Cardi B, a także Solange, niektórym znanej bliżej jako siostra Beyonce. Dwóm headlinerkom towarzyszyć będą Marshmello, Troye Sivan, The Raconteurs i Quebonafide, zróżnicowanie gatunkowe jest więc spore.

Gdzie: Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Warszawa
Kiedy: 31.05 – 01.06.2019r
Za ile: 259zł (bilet jednodniowy), 419zł (karnet dwudniowy)
Więcej informacji na: https://orangewarsawfestival.pl/pl

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE

Headlinerami tego festiwalu zaskoczone było spore grono fanów. Kraftwerk, pionierzy muzyki elektronicznej, oraz Skepta, którego wystąpienie było przewidywane raczej na którymś z większych festiwali, zagoszczą w czerwcu w Katowicach. Poza nimi posłuchać będziemy mogli mniej znanych artystów, na przykład GusGus, GAIKA czy Lisy Morgenstern.

„Od samego początku organizatorzy chcieli prezentować to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, udowadniając jednocześnie, że brzmienia praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic coraz liczniejszą publiczność z Polski i Europy” – możemy przeczytać na stronie festiwalu.

Gdzie: Strefa Kultury, Katowice
Kiedy: 20 – 22 czerwca 2019
Za ile: 179zł (bilet jednodniowy), 299zł (karnet dwudniowy), 349zł (karnet trzydniowy)
Więcej informacji na: http://festiwalnowamuzyka.pl/OPEN’ER FESTIVAL

Nadchodząca edycja jeszcze się nie zaczęła, a wiele spraw już zdążyło się skomplikować. Dwukrotny brak ogłoszenia artystów pomimo wcześniejszej zapowiedzi na stronie wydarzenia, zwlekanie z ogłoszeniem samych headlinerów i wyższe ceny biletów wydają się raczej drażnić niż zachęcać zainteresowanych. Świadczyć o tym mogą chociażby nieprzychylne komentarze pod facebookowymi postami na fanpejdżu festiwalu. Zeszłoroczną edycję ciężko będzie pobić, bo wyprzedała się w zupełności. I choć w tym roku pula biletów fan tix i early bird (najtańsze i najwcześniej wystawione na sprzedaż wejściówki) również się wyczerpała, to można przypuszczać, że było to raczej spowodowane ubiegłorocznym sukcesem, niż ogłoszeniami na 2019 rok (fan tix zostały wyprzedane zanim jakikolwiek artysta został ogłoszony).

Mimo kilku wpadek organizatorów i krytycznych komentarzy kierowanych w ich stronę, w tym roku w Gdyni będzie można posłuchać artystów godnych uwagi. Travis Scott z odnoszącym sukcesy albumem Astroworld (5/5 gwiazdek według NME oraz ta sama nota według The Independent), Lana del Rey, która w planach ma wydanie nowego materiału, Greta van Fleet – jednocześnie chwalona i krytykowana za muzykę łudząco podobną do Led Zeppelin, Swedish House Mafia, smaczek dla polskiej społeczności EDM (electronic dance music) czy The Smashing Pumpkins, których ogłoszenie zdecydowanie zadowoliło starszą część publiczności.

Gdzie: Lotnisko Gdynia-Kosakowo
Kiedy: 3 – 6 lipca 2019
Za ile: 279zł (bilet jednodniowy), 419zł (karnet weekendowy), 599zł (karnet 4-dniowy)
Więcej informacji: https://opener.pl/

POL’AND’ROCK

Festiwal, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany szerzej jako dawny Przystanek Woodstock, organizowany przez WOŚP, od wielu lat sukcesywnie zbiera największe grono fanów ze wszystkich polskich festiwali. Mniej zorientowanym osobom kojarzy się jedynie z błotem, innym – z atmosferą braterstwa, przyjaźni i po prostu dobrej zabawy. W tym roku, podczas 25. już edycji festiwalu, wierna publiczność Pol’and’Rocka na scenach muzycznych będzie mogła usłyszeć na przykład Ziggy’ego Marleya, Skunk Anansie, Acid Drinkers, Happysad i Sydneya Polaka. Dodatkowo uczestnicy imprezy, jak co roku, będą mogli wziąć udział w Akademii Sztuk Przepięknych, czyli spotkaniach ze znanymi i cenionymi ludźmi.

Gdzie: Kostrzyn nad Odrą
Kiedy: 1 – 3 sierpnia 2019
Za ile: za darmo
Więcej informacji: https://polandrockfestival.pl/

OFF FESTIVAL

Impreza, której pomysłodawcą jest Artur Rojek, były wokalista zespołu Myslovitz, pomimo swojego tytułowego, off-owego charakteru, co roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych. I choć, jak można się domyślić, zaproszonym artystom daleko jest od mainstreamu, to ich twórczość trafia do serc słuchaczy, bo stoi na niezwykle wysokim poziomie. To dobra okazja, by poznać nowych, nietuzinkowych wykonawców. W tym roku będą to między innymi: Foals, Superorganism, Suede, The Body, IC3PEAK.

Gdzie: Dolina Trzech Stawów, Katowice
Kiedy: 2 – 4 sierpnia 2019
Za ile: 330zł (karnet trzydniowy)
Więcej informacji: http://off-festival.pl/

KRAKÓW LIVE FESTIVAL

Pierwsi ogłoszeni wykonawcy mogą być znani szerszej publiczności nie tylko ze względu na popularność, ale też fakt, że dwójka z nich wystąpiła na zeszłorocznym Open’erze. Post Malone oraz Years&Years przyciągnęli w Gdyni ogromne rzesze fanów (na tych drugich publiczność nie zmieściła się w namiocie, w którym grał zespół i zmuszona była w dużej mierze oglądać koncert na telebimie obok), przyszedł więc czas na podbicie Krakowa. Oprócz tego odwiedzą nas także DJ Snake i Macklemore. Więcej wykonawców zostanie ogłoszonych wkrótce.

Gdzie: Lotnisko-Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków
Kiedy: 16 – 17 sierpnia 2019
Za ile: 249zł (bilet jednodniowy), 399zł (karnet dwudniowy)
Więcej informacji: http://livefestival.pl/