Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Zakazane towary Allegro

Polski internetowy serwis aukcyjny Allegro.pl wprowadził zmiany na liście przedmiotów, które nie mogą być sprzedawane za pośrednictwem ich strony. 8 stycznia jej nowa wersja została oficjalnie przedstawiona użytkownikom. Jest ona dość długa i pełna kontrowersyjnych pozycji. Co na niej można znaleźć.

 

Przedmioty nieoryginalne, bez praw autorskich itp.

Należą one do jednej z największych grup pozycji zakazanych na Allegro. Serwis walczy z podróbkami, oraz przejawami łamania Ustawy o Ochronie Własności Intelektualnej. Aukcje z wszelkiego typu nieoryginalnymi towarami, muzyką, filmami, grami, programami trial, freeware, sharewere i publikacjami w formie elektronicznej są automatycznie usuwane ze strony. Ostatnio Allegro wprowadziło także zakaz sprzedaży prac dyplomowych i zaliczeniowych oraz zabroniło wystawiania aukcji usług związanych z tworzeniem tego typu pozycji, ponieważ zbyt często okazywały się być zwyczajnym oszustwem. 

 

Używki,  substancje i przedmioty niebezpieczne

Na Allegro nie można było sprzedawać narkotyków oraz środków psychotropowych i odurzających. Do tej grupy dołączyły wyroby tytoniowe (z wyjątkiem tych o charakterze kolekcjonerskim) oraz alkoholowe (oprócz win, które mogą być sprzedawane wyłącznie przez sklepy, które uzyskały zezwolenie od serwisu). Zakazane są również aukcje z wszelkiego typu substancjami niebezpiecznymi (chemicznymi, wybuchowymi, pirotechnicznymi) jak również z bronią palną i amunicją (chyba, że jest to broń wytworzona przed 1885 rokiem lub jej replika). Ponadto Allegro chroni swoich użytkowników przed kupnem produktów leczniczych nieznanego pochodzenia oraz sprzedawanych tylko na receptę.

allegro.png

„Żywe” przedmioty

Jeśli ktoś chciałby sprzedać swojego nieznośnego kota lub psa, przez Allegro na pewno tego nie zrobi. Serwis ten zakazał handlu żywymi zwierzętami (z wyjątkiem tych, które posiadają rodowód i metrykę) ich organami i produktami pochodnymi, gdyż jest to niezgodne z polskim prawem. Allegro nie zezwala również na wystawianie aukcji z organami ludzkimi.

 

Grupa „finansowa”

Do niej należą przedmioty takie jak: systemy inwestycji giełdowych oraz systemy do gier liczbowych i zakładów bukmacherskich, udziały w spółkach, akcje, obligacje i inne papiery wartościowe (oprócz okazów kolekcjonerskich), wierzytelności, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, polisy oraz produkty ubezpieczeniowe. Od sierpnia 2013 roku na Allegro nie można również sprzedawać złota w sztabkach oraz złotych monet. Krok ten spowodowany był specyfiką tych przedmiotów, które obarczone były zbyt dużym ryzykiem, takim jak wydłużony czas realizacji, duże wahania kursu i związane z nimi ryzyko spekulacyjne. Zredagowana lista została wzbogacona w tym roku o nową pozycję jaką są bitcoiny i inne kryptowaluty.

 

Informacje

Kolejną obszerną grupą są produkty typowo informacyjne np. dane osobowe, listy mailingowe i telefoniczne jak również tablice rejestracyjne, adresy internetowe, potwierdzenia zakupu oraz karty gwarancyjne. Ich sprzedaż wg. Allegro jest zabroniona, ponieważ narusza ustawę o ochronie danych osobowych, a niektóre z tych przedmiotów są pomocne przy oszustwach, wyłudzeniach i kradzieżach.

 

Zakazane zakazane

Czyli wszystko to, co narusza tabu i uwłacza godności człowieka. Przedmioty, zawierające treści o charakterze pornograficznym, rasistowskim, dyskryminującym innych pod względem wyznania, orientacji seksualnej, płci czy światopoglądu nie mogą być licytowane na tym serwisie.

 

Allegro chroni swoich użytkowników przed przedmiotami nielegalnymi w Polsce i na świecie. Niektórym proces ten nie jest na rękę i nie chodzi tu tylko o sprzedawców. Niestety, pomimo zakazów i kar, obrót tymi towarami w sieci cały czas trwa. Dlatego też nadal aktualne jest powiedzenie, że w Internecie można kupić wszystko.

Pełną listę przedmiotów zabronionych znaleźć można pod adresem http://allegro.pl/country_pages/1/0/z2.php