Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Festiwal „Wiosna filmów”

19 festiwal „Wiosna Filmów” (byłe „Lato filmów”) jest świetną okazją, żeby zapoznać się z filmami polskimi i zagranicznymi zdobywającymi laury w Wenecji, Cannes, Berlinie, czy Rotterdamie. Wiele produkcji pokaże się w Polsce po raz pierwszy, a należy pamiętać, że nie wszystkie trafią na ekrany kin komercyjnych. Festiwal odbędzie się w warszawskim kinie Praha między 7 a 14 kwietnia.

plakat_wiosnafilmow-pion.jpgoficjalny plakat festiwaluImpreza rozpocznie się premierową emisją w Polsce filmu „Pieta” w reżyserii Kim Ki Duka, który otrzymał za niego Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Widzowie będą mogli cieszyć się oglądaniem ponad siedemdziesięciu produkcji wybranych z repertuaru najsłynniejszych europejskich festiwali. Każdy będzie miał zatem okazję, by znaleźć film o interesującej go tematyce i poznać dzieła niedostępne na co dzień w kinach komercyjnych. Zakończenie festiwalu uświetni obraz Calina Petera Netzera „Pozycja dziecka” nagrodzony ” Złotym Niedźwiedziem” na Berlinale.

childs-pose-facebook-299x222.jpgkadr z filmu „Pozycja dziecka”Szeroka oferta dotyczy, także rodzimych produkcji. Dzięki uprzejmości realizatorów widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z reżyserami, aktorami i scenarzystami polskich filmów prowadzonych przez Janusza Wróblewskiego z „Polityki”.

Festiwal „Wiosna Filmów” jest kontynuacją imprezy znanej pt: „Lato Filmów”. Tym razem ukazuje się w zmienionej formule kładącej nacisk na pokazywanie publiczności najlepszych filmów ze światowych festiwali. Jednak nie znaczy, to że zatraci swój pierwotny charakter eksponujący rolę scenariusza w filmie. W „strefie scenarzysty” uczniowie liceów oraz nauczyciele dostaną szansę poznania arkanów pracy nad scenariuszem w różnych gatunkach filmowych. Dla profesjonalnych scenarzystów atrakcyjna może być debata na temat adaptacji literatury dla dzieci i młodzieży. Spotkania będą otwarte dla publiczności. Z kolei konkurs „Krótkie i Dobre” na najlepszy scenariusz do filmu krótkometrażowego będzie okazją do promocji dla młodych ambitnych twórców.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwal ma wychodzić do widza. Atrakcyjna cena biletów (7 zł za seans) powinna skusić Warszawiaków do obejrzenia dobrego kina. Repertuar festiwalu dostępny na stronie Kina Praha.

http://www.youtube.com/watch?v=Ukk4aDk8r5U