Stężenie sernika we krwi przekracza dopuszczalną normę? Przedstawiamy warszawskie ruchome i żywe szopki–idealne miejsca na poświąteczny spacer.
Szopka na Miodowej 13
Najstarsza warszawska ruchoma szopka obchodzi w tym roku 70. urodziny. Obok tradycyjnej stajenki znajdziemy w niej panoramę warszawskiego Starego Miasta z Kolumną Zygmunta, i Zamkiem Królewskim oraz Bazylikę św. Piotra w Watykanie. W szopce nie ma elektroniki. Korowód ruchomych figurek m.in. św. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki czy Józefa Piłsudskiego przemieszcza się dzięki systemowi pasów, kół i przekładni. Co roku w szopce, którą odwiedza 60 tys. ludzi, pojawiają się nowe elementy. W 2010 roku był to ogon prezydenckiego samolotu TU-154.
Pozostałe ruchome szopki:
Do 2 lutego po raz pierwszy, ruchomą szopkę można oglądać także w księgarni na Miodowej 17/19.
Na Bielanach znajduje się oryginalna szopka, którą własnoręcznie w swoim ogródku stworzył pan Filip, mieszkaniec tej dzielnicy. Świetlne renifery, bałwany i gwiazdki można oglądać przy ul. Przybyszewskiego 51 do 2 lutego.
Praska Żywa Szopka
Od niedzieli obok katedry św. Archanioła Michała i św. Floriana na Warszawiaków czeka Praska Żywa Szopka. W drewnianej stajence znajdują się dwie alpaki z warszawskiego ZOO oraz kozy i owce wypożyczone od uchodźcy z Dagestanu, pasterza Rustama Khaybulaewa, który wypasa je nad Wisłą.
Żywe szopki obejrzymy także na ulicy Długiej, niedaleko katedry polowej Wojska Polskiego i na ulicy Dewajtis 3 w Lesie Bielańskim.