Fotografie Adama Golca pozwalają wręcz namacalnie doświadczyć cejlońskiego piękna, poczuć urok miejsc nieskażonych współczesną cywilizacją oraz stanąć twarzą w twarz z ludźmi reprezentującymi nieznaną kulturę. A to wszystko w aromacie herbaty…
Wystawa zatytułowana Herbata w obiektywie towarzyszy trzecim ogólnopolskim obchodom Dni Herbaty, organizowanym przez firmę Dilmah. Jednakże osoby oczekujące zdjęć ukazujących funkcjonowanie plantacji czy fabryk zapewne będą czuły się rozczarowane. Tematem prac jest bowiem życie zwykłych ludzi – ich codzienność, niekoniecznie związana z pracą przy herbacie. Wystawa stanowi część wielkiego albumu fotografii ze Sri Lanki, będącego efektem dwumiesięcznej wyprawy Adama Golca na tę malowniczą wyspę, który ukaże się w przyszłym roku.
Wielu osobom Cejlon może kojarzyć się z tragedią z roku 2004, kiedy to potężne tsunami zalało część wyspy, pozbawiając życia parędziesiąt tysięcy osób, a także z wyniszczającą wojną domową. Jednakże zdjęcia Adama Golca pokazują nam głównie ludzi uśmiechniętych, pełnych życia i optymizmu. Nie epatują zbędnym tragizmem, choć nie brakuje tych skłaniających do refleksji. Nie sposób bowiem przejść obojętnie obok zdjęć z pogrzebu mężczyzny, którego żona pracuje na plantacji. Zachwycająca jest gra kolorów i aura tajemniczości niezrozumiałego dla nas obrzędu. Jednakże komentarz, informujący o trudnej sytuacji materialnej wdowy, każe nam postrzegać tę scenę w kategoriach czysto ludzkich, wzbudzając współczuje i więź z postaciami na fotografiach. Zdjęcia Adama Golca odsłaniają nieznaną dla nas kulturę ze wszystkimi jej aspektami. Dzięki nim stajemy się współuczestnikami prezentowanych wydarzeń.
Wystawa jest z pewnością warta polecenia, niekoniecznie wyłącznie miłośnikom herbaty czy orientu. Wartość artystyczna prac jest niezwykle wysoka – gra świateł, kadr, tematyka sprawiają, że jest to prawdziwa uczta duchowa, przywołująca radość i refleksję.