Nowe oblicze polskiego aktu

Akt w nowej postaci, kontrowersyjne ujęcia i szokujący styl autorów zdjęć, tak w skrócie można przedstawić album fotograficzny New Polish Nude Photography, wydany przez oficynę Negoist. Jest to młode wydawnictwo promujące najnowszą sztukę polską i zagraniczną na całym świecie.


okladka new polish nude.jpgOkładka „New polish nude photography”


Album „New Polish Nude Photography” jest prezentacją 100 zdjęć, wykonanych przez 26 polskich fotografów w ostatnich pięciu latach. Projekt ma służyć promocji nowej generacji polskich fotografów działających w szeroko rozumianym obszarze aktu artystycznego, jak i „anty-aktu”. Dużą zaletą albumu jest olbrzymia różnorodność prac – od kiczu, antyaktu, po fotograficzny camp.

Akty nie zachwycają formą, fakturą, za to szokują i zaskakują bezpośredniością. Album pokazuje całkiem nowy nurt w polskiej fotografii aktu, daleki od bardzo popularnych zdjęć Wacława Wantucha.
Zdjęcie z okładki jest autorstwa artysty przedstawiającego się exiff. Jego prace można znaleźć pod tym pseudonimem na digart.pl. Również galeria Abnormals Gallery w Berlinie wystawia jego projekty. Zdjęcia jego autorstwa bardzo szybko zapadają w pamięć. Szokują kreacją. Samoistnie nasuwa się pytanie: czy to jest akt?

Akt zawsze uchodził za pokaz piękna ludzkiego ciała. Teraz to się zmienia – młodzi twórcy pokazują odrzucające obrazy ciała i brutalną kreację rzeczywistości z udziałem ludzkiego ciała. To jest jedna z definicji aktu w tym albumie. Znajdują się tam również typowe akty, przykładem może być naga kobieta na piasku w stylu „Playboya”. Jednak to wyjątek, większość fotografii to zdjęcia z obszaru anty–aktu lub aktu artystycznego.

Jest to album przełomowy w polskiej fotografii aktu. Pokazuje, jak bardzo zmienia się definiowanie tej dziedziny fotografii.

 

The New Polish Photography

wydawnictwo nEgoist

Poznań, 2009

 

Nie przelicz się

Rzymskimi posługujemy się coraz rzadziej. Możemy je spotkać na zabytkowych...

Marzeń kino spełnieniem

Program Afrykamery został wypełniony filmami, wyreżyserowanymi przez kobiety. Jedną z...

Na tropie niewidzialnego
Świat nauki przyjął narodziny fotografii z wielkim zadowoleniem. On wręcz...
Nowa rewolucja (kreatywnie) przemysłowa
Nie tak dawno temu, choć dla wielu wydaje się to...