Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Teatralny styczeń

Dwa wielkie i utytułowane spektakle już wkrótce zawitają na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W połowie stycznia swoje premiery w Warszawie będą miały sztuki „Portret” i „Cyberiada”. Obie uhonorowane prestiżowymi Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi.

 

 

Mieczysław Wajnberg, Portret

Bohaterem Portretu, opery skomponowany przez Mieczyława Wajnberga, jest Czartkow – zdolny i ubogi malarz, marzący o odmianie losu i bogactwie. Za sprawą obrazu o magicznych właściwościach jego prośba zostanie spełniona – Czartkow stanie się ulubieńcem petersburskich elit, malującym portrety, które upiększają. Jaką cenę przyjdzie mu jednak zapłacić za ten sukces? Czy przyniesie mu on szczęście? Poruszająca historia o życiu zmarnowanym w pogoni za sławą i bogactwem, która uczy, że najważniejsze, to nie stracić szacunku do samego siebie. 

Portret_plakat_druk.jpg

 

Krzysztof Meyer, Cyberiada

Opera Krzysztofa Meyera, przedstawia przygody konstruktora Trulla, któremu Królowa Genialina zleciła zbudowanie trzech maszyn, z czego jedna miała opowiadać historie zawiłe, druga chytre, a trzecia – poruszające. Na końcu tych ironiczno-utopijnych refleksji o życiu pojawia się pogląd, że nie pieniądze, postęp ani doskonałość mogą uratować świat, ale mądrość i prawda.

Polska prapremiera Cyberiady, mająca miejsce w maju 2013 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, wpisała się w obchody Jubileuszu 70. urodzin kompozytora. Reżyser Ran Arthur Braun przeniósł Lemowską rzeczywistość w uniwersalny bajkowo-magiczny świat teatru, a sam tekst bawi inteligentnymi żartami.

Cyberiada_plakat.JPG

Portret Mieczysław Wajnberg

16 stycznia 2015, piątek, godz. 19:00

Cyberiada Krzysztof Meyer

18 stycznia 2015, niedziela, godz. 18:00