Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Fenomen tańca w Teatrze Polskim

„Niżyński” – spektakl o „bogu tańca”, czyli Wacławie Niżyńskim przygotowuje Waldemar Zawodziński dla Teatru Polskiego w Warszawie. Już 18 i 19 stycznia będzie można zobaczyć pokazy przedpremierowe. Teatr dla czytelników PDF-u przygotował na to wydarzenie bilety w specjalnej cenie. 

Niebawem na afiszu Teatru Polskiego ukaże się „Niżyński”, ale już teraz można go zobaczyć na pokazach przedpremierowych. Spektakl jest monodramem opowiadającym o chorobie tancerza Wacława Niżyńskiego. W spektaklu jego postać odgrywa Kamil Maćkowiak, który również zajął się opracowaniem muzycznym oraz z Waldemarem Zawodzińskim współtworzył scenariusz. Wcześniej przez osiem lat monodram wystawiany był w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie bił rekordy popularności. Otrzymał m.in. Złotą Maskę w sezonie 2005/2006 za najlepszą aktorską kreację męską.

 

image001.jpgŹródło: materiały prasowe

 

„Niżyński” to spektakl napisany na podstawie dzienników Wacława Niżyńskiego. Powstały one w ciągu sześciu tygodni od ostatniego scenicznego występu artysty i są bezprecedensową relacją rozwoju stanów psychozy. Niżyński był wybitnym tancerzem, twórcą obdarzonym wyjątkową charyzmą, prekursorem tańca nowoczesnego. Niestety jego błyskotliwą karierę w wieku 29 lat przerwała choroba, w wyniku której spędził 30 lat życia w szpitalach psychiatrycznych i już nigdy więcej nie zatańczył.

http://www.youtube.com/watch?v=iH-em4O-RpA

Teatr Polski zaprasza na przedpremierowe spektakle, które odbędą się 18 stycznia (sobota) o godzinie 19.30  oraz 19 stycznia (niedziela) o godzinie 18.00. Sympatycy PDF-u mogą nabyć bilety w atrakcyjnej cenie 15 złotych.
Teatr Polski jest również partnerem konkursu organizowanego z okazji kolejnego papierowego wydania „PDF Extra”, w którym będzie można znaleźć wejściówki do najlepszych warszawskich kin oraz teatrów. Szczegóły dotyczące konkursu PDF-u można znaleźć na stronie wydarzenia zorganizowanego na Facebooku: https://www.facebook.com/events/581322108613189/