Jak spojrzeć na obraz, żeby go zrozumieć? Odpowiedzi na to chcą udzielić pomysłodawcy Dnia Wolnej Sztuki, który rozpocznie się 18 kwietnia o godzinie 12:00 w całej Polsce. Podczas godzinnego zwiedzania muzeów, uczestnicy nie poprzestaną na wysłuchaniu analizy dzieł, ale będą również zachęcani do dyskusji.
Dzień Wolnej Sztuki jest organizowany od 2011 roku. Inicjatorzy namawiają uczestników programu do otwarcia się na własną interpretację obiektów kultury. Starają się udowodnić, że również przy zwiedzaniu jakość jest ważniejsza od ilości. Statystyki wykazały, że goście muzeów poświęcają średnio 8 sekund na jedno dzieło. Z tego powodu podjęto decyzję o stworzeniu takiego planu sobotniego zwiedzania, po którym uczestnicy spojrzą na sztukę z całkiem innej perspektywy. Jak zatem ma to wyglądać?
W muzeach, które podejmą program, zwiedzanie będzie przebiegać na zasadach Slow Art, co należy rozumieć jako ruch Wolnej, a dokładnie Powolnej Sztuki. Uczestnicy zobaczą pięć dzieł. Osoby wyznaczone do udzielania informacji, będą również nakłaniały gości do refleksji i dyskusji. W praktyce zadadzą one uczestnikom takie pytania, poprzez które interpretacja stanie się łatwa. Założeniem wpisanym w Dzień Wolnej Sztuki jest rozbudzenie odwagi do szukania własnych odpowiedzi oraz pokazanie, że muzeum może stać się źródłem inspiracji.
Po godzinnym odkrywaniu historii obiektów kultury, odbędzie się niezobowiązujące spotkanie przy kawie. Uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi wrażeniami.
W Warszawie udział w akcji wezmą następujące placówki: Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Wojska Polskiego, Państwowe Muzeum Etnograficzne, „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki.