Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Wiosna pełna filmów. Festiwal na warszawskiej Pradze

Kolejna edycja warszawskiego festiwalu Wiosna Filmów startuje w Kinie Praha. W programie ponad 50 filmów z najważniejszych światowych wydarzeń filmowych – laureaci nagród w Cannes, Berlinie czy w Wenecji.

 

wiosnafilmow_2014-648x330.jpg

Na otwarcie przygotowano „Rzymską aureolę” Gianfranco Rosiego, laureata Złotego Lwa za rok 2013 na międzynarodowym festiwalu w Wenecji. To dokument, którego głównym bohaterem jest autostrada – olbrzymia (68 km) obwodnica stolicy Włoch. Rosi o każdej porze dnia i nocy nagrywał napotkanych przy drodze ludzi – kierowców, ratowników medycznych, prostytutki. Film jest pozbawiony fabuły, ale to właśnie kontrast luźno splecionych wątków i potężnej siły refleksji zachwycił jurorów w Wenecji. Gianfranco Rosi będzie także gościem Wiosny Filmów podczas spotkania z widzami.

Kolejną propozycją z Włoch jest „Wielkie piękno”, laureat tegorocznego Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Jest też głośne „Życie Adeli” (zwycięzca Złotej Palmy w Cannes za rok 2013) Abdellatifa Kechiche’a; „Geograf przepił Globus” który święcił triumfy na warszawskim Sputniku; Jest „Przeszłość” Asghara Fahradiego, czyli Oscarowego reżysera, który wprowadził kino irańskie na światowy poziom.

Festiwal zamyka pokaz „Drogi krzyżowej” Dietricha Brüggemanna, laureata Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz w Berlinie. Film przedstawia historię zamkniętą w 14 scenach (to tyle, ile jest stacji tytułowej drogi krzyżowej). Jego bohaterką jest nastoletnia Maria, której rodzice wyznają ekstremalną formę katolicyzmu, zmuszając ją do przestrzegania surowych zasad religii. 

Bardzo dużo oferuje też panel kina polskiego. Można więc zobaczyć niemal wszystkie najważniejsze ubiegłoroczne tytuły: „Papuszę”, „Idę”, „W imię”, „Płynące wieżowce” czy „W ukryciu”. A nawet „Wałęsę” Wajdy, gdyby kogoś ominęła jesienna premiera tego tytułu. Wiosna Filmów będzie także gościć wielu polskich aktorów, reżyserów i twórców.

Festiwal odbywa się w dniach 7-14 kwietnia. Wszystkie filmy wyświetlane są w Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) – bilety po 7 zł. Więcej informacji: http://www.wiosnafilmow.pl/