Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURATeatr

Druga strona Wisły w oczach młodych reżyserów

Warszawska Praga wzbudza intensywne emocje, zarówno te pozytywne jak i wyrażające skrajną niechęć. Wszystkie będzie można odczuć na własnej skórze w najbliższy weekend w Teatrze Powszechnym, gdzie odbędą się premierowe pokazy spektakli warsztatowych Praga. Między utopią a rozczarowaniem.

Spektakle, tworzone przez młodych aktorów i reżyserów, dotykają wielu problemów obecnej Pragi. Jej tożsamości, wrażliwości na zmiany, specyfiki, eklektyczności: wszystko to odsłania przed widzem różne obrazy dzielnicy. Często odbiegają one od stereotypów, tłumacząc rzeczywistość albo wręcz ową rzeczywistość przełamując.

Tak właśnie dzieje się w Praga Horror Story (reżyseria Agata Baumgart) – inspiracja znaną serią amerykańskich seriali American Horror Story? – gdzie szalona fantastyka miesza się z szarą, praską codziennością, współprzeżywaną zarówno przez ludzi jak i wampiry. Populacja krwiożerczych istot nadprzyrodzonych zmniejsza się w zastraszającym tempie, tracąc swoje terytorium. Młody wampir, Dawid, próbuje przystosować się do nowej rzeczywistości, co jednak wcale nie jest łatwe.

W Wietnam/Warszawa Aleksandra Jakubczak opowiada o natomiast o innym społeczeństwie, innej mniejszości – warszawskich Wietnamczyków, zarówno młodych – historia Miss Piękności – jak i starszych, na których znacząco wpłynęło zamknięcie „Jarmarku Europy”, stanowiącego serce imigranckiego życia.

Minimum Michała Salwińskiego stanowi eksperyment, który został przeprowadzony w domu praskiej ochotniczki. Mieszkanie zostało wyczyszczone z zbędnych rzeczy; pozostały jedynie przedmioty najistotniejsze, życiowe minimum. Kryteria redukcji są inne dla każdego człowieka, tak samo jak podejście do materialności i konsumpcjonizmu. W nieskazitelnie czystej przestrzeni mieszkania leżą równo białe przedmioty, często wypełnione żywymi wspomnieniami z przeszłości.

Spektakle odbędą się w ten weekend w Teatrze Powszechnym 17, 18 i 19 kwietnia o godzinie 17:00.

Miasto. Między utopią a rozczarowaniem jest realizowane w ramach projektu Teatr Powszechny – Teatr publiczny, w związku z obchodami 250lecia Teatru Publicznego w Polsce.

image006.jpg