Druga strona Wisły w oczach młodych reżyserów

Warszawska Praga wzbudza intensywne emocje, zarówno te pozytywne jak i wyrażające skrajną niechęć. Wszystkie będzie można odczuć na własnej skórze w najbliższy weekend w Teatrze Powszechnym, gdzie odbędą się premierowe pokazy spektakli warsztatowych Praga. Między utopią a rozczarowaniem.

Spektakle, tworzone przez młodych aktorów i reżyserów, dotykają wielu problemów obecnej Pragi. Jej tożsamości, wrażliwości na zmiany, specyfiki, eklektyczności: wszystko to odsłania przed widzem różne obrazy dzielnicy. Często odbiegają one od stereotypów, tłumacząc rzeczywistość albo wręcz ową rzeczywistość przełamując.

Tak właśnie dzieje się w Praga Horror Story (reżyseria Agata Baumgart) – inspiracja znaną serią amerykańskich seriali American Horror Story? – gdzie szalona fantastyka miesza się z szarą, praską codziennością, współprzeżywaną zarówno przez ludzi jak i wampiry. Populacja krwiożerczych istot nadprzyrodzonych zmniejsza się w zastraszającym tempie, tracąc swoje terytorium. Młody wampir, Dawid, próbuje przystosować się do nowej rzeczywistości, co jednak wcale nie jest łatwe.

W Wietnam/Warszawa Aleksandra Jakubczak opowiada o natomiast o innym społeczeństwie, innej mniejszości – warszawskich Wietnamczyków, zarówno młodych – historia Miss Piękności – jak i starszych, na których znacząco wpłynęło zamknięcie „Jarmarku Europy”, stanowiącego serce imigranckiego życia.

Minimum Michała Salwińskiego stanowi eksperyment, który został przeprowadzony w domu praskiej ochotniczki. Mieszkanie zostało wyczyszczone z zbędnych rzeczy; pozostały jedynie przedmioty najistotniejsze, życiowe minimum. Kryteria redukcji są inne dla każdego człowieka, tak samo jak podejście do materialności i konsumpcjonizmu. W nieskazitelnie czystej przestrzeni mieszkania leżą równo białe przedmioty, często wypełnione żywymi wspomnieniami z przeszłości.

Spektakle odbędą się w ten weekend w Teatrze Powszechnym 17, 18 i 19 kwietnia o godzinie 17:00.

Miasto. Między utopią a rozczarowaniem jest realizowane w ramach projektu Teatr Powszechny – Teatr publiczny, w związku z obchodami 250lecia Teatru Publicznego w Polsce.

image006.jpg

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Mała wielka historia
Fotografia od prawie dwustu lat jest wiernym przyjacielem człowieka w...
PDF na Targach Książki
Na tegorocznych Warszawskich Targach Książki odbędzie się ponad 600 wydarzeń...
Czy Polacy rzeczywiście mało czytają?
Warszawa może pochwalić się największą liczbą bibliotek przypadającą na 100...
Uderzenie pioruna

Jeden z najpopularniejszych superbohaterów Kinowego Uniwersum Marvela powrócił na srebrny...