Firma Sony, w pierwszym kwartale ubiegłego roku, wprowadziła na rynek Xperię S. Był to ich flagowy smartfon do momentu pojawienia się Xperii Z. Jednakże nadal model „S” jest chętnie kupowanym urządzeniem o dobrych parametrach, za stosunkowo niską cenę.
Zawartość zestawu
W nowym zestawie oprócz Xperii S i ładnego pudełka otrzymuje się: ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną i skrót ważnych informacji dot. m.in. serwisowania telefonu, użytkowania itd. Producent wyposaża nas również w kabel HDMI, z pomocą którego, będzie można oglądać filmy czy zdjęcia zrobione smartfonem na większym ekranie.
Wygląd
To co od razu rzuca się w oczy, gdy oglądamy Xperię S to jej kształty – są trochę zbyt kanciaste, ponadto tył nie został wyprofilowany tak jak np. w Xperii J, przez co jej trzymanie przez dłuższy czas jest mało wygodne. Całość obudowy została wykonana z wytrzymałego plastiku, który pokryto warstwą, która chroni smartfon przed zarysowaniami i ułatwia czyszczenie. Obiektyw i lampa Xperii S zostały umieszczone w dość dużym zagłębieniu, które chroni je przed uszkodzeniem. Jednakże ich dość bliskie usytuowanie przy górnej krawędzi obudowy może skutkować efektem „palca w kadrze” podczas robienia zdjęć.
Co wyróżnia ten smartfon od jego poprzedników to wbudowany przezroczysty pasek w którym umieszczono podświetlane ikony dla przycisków ekranowych (Back, Home, Menu), które nota bene opornie reagują na dotyk i ich oznaczenia na wyświetlaczu są bardzo małe. Z przodu obudowy Xperii S znajduje się głośnik i obiektyw przedniej kamery, powyżej – przycisk odblokowywania telefonu i gniazdo słuchawkowe. Prawy bok obudowy posiada gniazdo mini HDMI, regulację głośności oraz klawisz szybkiego uruchomienia aparatu/kamery. Natomiast po lewej stronie znajduje się gniazdo mini USB/ ładowarki.
Co pod obudową?
Po demontażu tylnej pokrywy obudowy można zobaczyć miejsce na kartę microSIM i… nic więcej szczególnego! Akumulator jest zespolony, więc nie można go wymieniać, brak miejsca na kartę pamięci microSD. Dlaczego więc konstruktorzy tego telefonu nie zastosowali podobnego rozwiązania jak chociażby w Xperii P, gdzie obudowy się nie demontuje, a kartę wkłada się z boku telefonu? Na to pytanie raczej nie ma odpowiedzi.
Ekran
Wielką zaletą Xperii S, jest jej wyświetlacz z technologią Mobile BRAVIA Engine o rozdzielczości 1280 × 720 punktów na powierzchni o przekątnej 4,3 iPhonie 4. Obraz wygląda naprawdę świetnie, szczególnie zdjęcia i filmy HD.
Dzięki połączeniu maksymalnej luminancji bieli z niezłymi warstwami przeciwodblaskowymi ekran ten zapewnia dobrą widoczność obrazu nawet wtedy, gdy słońce świeci bezpośrednio na ekran. Jednakże istnieje pewien mankament: chodzi o kąty widzenia. Sony w swoich smartfonach unika technik IPS i VA (zwiększają one kąt widzenia matryc wyświetlaczy), co powoduje, że obraz bardzo szybko zielenieje i traci kontrast, gdy zaczyna się patrzyć na ekran pod kątem.
Parametry
Jak wcześniej wspomniano, Sony Xperia S nie posiada gniazda karty microSD. Oznacza to więc, że użytkownik musi się opierać jedynie na 32GB pamięci wewnętrznej. Jest to stosunkowo sporo miejsca, aczkolwiek brak możliwości szybkiego przerzucenia danych z telefonu na komputer przy użyciu karty pamięci jest czasami odczuwalna.
Xperia S nie posiada również najlepszego procesora. Gdy na rynku obecne były już modele smartfonów z układami czterordzeniowymi albobardzo szybkimi dwurdzeniowcami nowej generacji Qualcomma, Sony wyposażyło swój model w mniej wydajny, dwurdzeniowy Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3, o taktowaniu 1,5 GHz i dość niskiej energooszczędności. Układ ten wspiera 1GB pamięci RAM.
Dość pojemny akumulator jest kolejną zaletą Xperii S. 1750 pojemności w zupełności wystarczy, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu multimediów, Internetu i ogólnie wyświetlacza. Dużym minusem tego modelu smartfona firmy Sony jest jego podstarzały system – Android 2.3. Miał on zostać zaktualizowany na początku marca 2013 roku do wersji 4.0. Niestety termin ten wydłużył się do początku czerwca. W chwili obecnej aktualizacja ta nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
Multimedia
Jednym z ważniejszych elementów Xperii S jest aparat. Rozdzielczość 12 megapikseli jest tu jednak zbędna – wystarczyłoby 6 MPx. Aparat w modelu „S” jest w miarę dobry, zapewnia dość dużą szczegółowość zdjęć, jasny obiektyw – f/2.4 (chociaż nie radzi sobie zbyt dobrze z dużym światłem), stabilizację obrazu, wykrywanie i rozpoznawanie twarzy oraz ustawienie ostrości za dotknięciem. Nie jest to jednak najlepszy smartfon do robienia zdjęć. Funkcja nagrywania wideo jest również całkiem dobra. Maksymalna rozdzielczość filmowania to 1920 × 1080 przy 30 kl./s i jakością strumienia wideo około 14 Mb/s. Nagrywanie wspomagane jest oczywiście przez ciągły autofokus i stabilizację obrazu.
Odtwarzany dźwięk w Sony Xperii S jest żywy, czysty i przyjemny, dzięki technologiom clear audio i clear bass. Można go również modulować za pomocą zaawansowanego korektora, tak aby jak najbardziej odpowiadał naszym preferencjom muzycznym.
Pod względem możliwości odtwarzania filmów Xperii S również niczego nie brakuje. Bez problemu radzi sobie z większością materiałów, łącznie z tymi o rozdzielczości Full HD.
Dużą zaletą tego produktu Sony jest możliwość podłączenia go do innych urządzań, np. telewizora, za pomocą kabla HDMI, lub też przy wykorzystaniu technologii NFC (wikipedia: krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów). Warto dodać, że Sony Xperia S posiada certyfikat PlayStation.
Cena
Obecnie Xperię S można nabyć w sklepach internetowych za 1200-1250 zł. Na Allegro jego wartość waha się od 950 do 1400 zł.
Podsumowanie
Sony Xperia S jest bardzo dobrym smartfonem w swoim przedziale cenowym. Dość toporny wygląd nadrabia jakością osiągów podzespołów i zamontowanego sprzętu (aparat/kamera, NFC, HDMI). Jest to idealny wybór dla ludzi ceniących sobie komfort pracy z urządzeniem oraz jego wydajność i energooszczędność. Pomimo małych zarzutów co do ergonomii, Sony Xperia S dobrze wypadła w redakcyjnym teście.
Jeżeli chcecie mieć wpływ na wybór następnego testowanego urządzenia przez TechWeb wejdźcie na nasz profil na facebooku i zaznaczcie swój typ w ankiecie.