Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FilmFotografiaKULTURA

Nagrody World Press Photo rozdane… dla filmów

12 marca przyznano nagrody dla najlepszych krótkometrażowych filmów dokumentalnych w konkursie World Press Photo Multimedia Contest. Na konkurs nadesłano 352 produkcje, spośród których międzynarodowe jury wyłoniło 6 zwycięskich nagrań.

 

ebola.jpgFighting ebola outbreak street by street

World Press Photo Multimedia Contest składa się z trzech kategorii tematycznych: Short Feature, Long Feature, Interactive Documentary. W pierwszej z nich zwyciężył dokument dotyczący głośnej sprawy zabójstwa Erica Garnera przez nowojorską policję. Mężczyzna był ojcem szóstki dzieci, zajmował się nielegalnym handlem papierosami, za co został zatrzymany. Sam akt aresztowania przebiegł, w tak brutalny sposób, że zakończył się śmiercią mężczyzny. Garner zmarł na ulicy na oczach wielu świadków. Jeden z nich filmował całe zdarzenie, był to właśnie Ramsey Orta, reżyser zwycięskiej produkcji pod tytułem „Behind the Video of Eric Garner’s Deadly Confrontation With New York Police”.

 

world press photo multimedia contest 1.jpgThe long night

„The Long Night”- oto tytuł filmu, który zdobył główną nagrodę w kategorii Long Feature. Dokument opiera się na relacjach młodych (a często nieletnich) kobiet, które padły ofiarą handlu żywym towarem. Opowiada o zrujnowanych młodzieńczych marzeniach i o życiu, które potoczyło się zupełnie inaczej, niż było planowane.

 

Na uwagę zasługuje również „Japan’s Disposable Workers: Net Café Refugees” ten dokument zdobył trzecią nagrodę w kategorii „Long Feature”. Film opowiada historie Japończyków, którzy (mimo ciężkiej pracy) nie mają pieniędzy na wynajęcie własnego lokum, wobec tego mieszkają w kawiarenkach internetowych. Przez wiele miesięcy ich stałym miejscem pobytu są boksy z komputerami, o powierzchni niecałych dwóch metrów kwadratowych, w których nie znajduje się nic więcej prócz poduszki i komputera.

 

net cafe refugees.jpgNet cafe refugees

Zwycięzcą w kategorii Interactive Documentary został film “The And” składający się z fragmentów dialogów prowadzonych przez osoby będące w związkach. Są to fragmenty autentycznych, nasyconych emocjonalnie wypowiedzi, następujących po sobie w bardzo szybkim tempie. Ta mieszkanka uczuć powstała wyniku interakcji między zakochanymi, miała ukazać dynamizm współczesnych związków.

 

Wszystkie filmy dostępne są na stronie internetowej www.worldpressphoto.org