Aleksander i Maksymilian Gierymscy to bohaterowie wystaw tymczasowych w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie. Do 10 sierpnia oglądać będzie można niemal całość twórczości braci, okrzykniętych twórcami nowoczesnej sztuki polskiej
Dwie wystawy tymczasowe to wynik współpracy muzeów w Warszawie i Krakowie. Prace młodszego brata Aleksandra można oglądać w stolicy, natomiast twórczość Maksymiliana zagościła na wystawie tymczasowej w grodzie Kraka.
Bogata twórczość pierwszego z braci obejmuje ponad 300 prac, z których prawie wszystkie znalazły się w ekspozycji. Najbardziej znane z nich to Żydówka z pomarańczami, Sjesta włoska, czy Wieczór nad Sekwaną. Maksymilian, zmarły w wieku zaledwie 27 lat na gruźlicę, to z kolei autor licznych przedstawień dotyczących okresu powstania styczniowego. Obaj uważani są za jednych z najważniejszych polskich artystów XIX wieku.
Wystawom towarzyszą liczne panele tematyczne. W każdy czwartek i niedzielę lipca w MW w Warszawie odbywać się będą spotkania i wykłady na temat twórczości młodszego z braci. 12 lipca odbędzie się także spacer po stolicy śladami braci. W Krakowie natomiast 13 lipca odbędą się warsztaty tematyczne dla osób dorosłych.
Więcej informacji oraz program wydarzeń:
Warszawa http://bit.ly/1jO3s8F
Kraków http://bit.ly/VmswOF
(źródła obrazów: Wikimedia Commons)