Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Gierymscy: twórcy sztuki polskiej

Aleksander i Maksymilian Gierymscy to bohaterowie wystaw tymczasowych w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie. Do 10 sierpnia oglądać będzie można niemal całość twórczości braci, okrzykniętych twórcami nowoczesnej sztuki polskiej

Dwie wystawy tymczasowe to wynik współpracy muzeów w Warszawie i Krakowie. Prace młodszego brata Aleksandra można oglądać w stolicy, natomiast twórczość Maksymiliana zagościła na wystawie tymczasowej w grodzie Kraka.

640px-Aleksander_Gierymski_Żydówka_z_pomarańczami.jpgAleksander Gierymski, „Żydówka z pomarańczami” 

Bogata twórczość pierwszego z braci obejmuje ponad 300 prac, z których prawie wszystkie znalazły się w ekspozycji. Najbardziej znane z nich to Żydówka z pomarańczami, Sjesta włoska, czy Wieczór nad Sekwaną. Maksymilian, zmarły w wieku zaledwie 27 lat na gruźlicę, to z kolei autor licznych przedstawień dotyczących okresu powstania styczniowego. Obaj uważani są za jednych z najważniejszych polskich artystów XIX wieku. 

Wystawom towarzyszą liczne panele tematyczne. W każdy czwartek i niedzielę lipca w MW w Warszawie odbywać się będą spotkania i wykłady na temat twórczości młodszego z braci. 12 lipca odbędzie się także spacer po stolicy śladami braci. W Krakowie natomiast 13 lipca odbędą się warsztaty tematyczne dla osób dorosłych. 

Gierymski_Feast_of_trumpets_I.jpgAleksander Gierymski, „Święto Trąbek”

GierymskiMaksymilian.PotyczkaZTatarami.1867.ws.jpgMaksymilian Gierymski, „Potyczka z Tatarami”

Więcej informacji oraz program wydarzeń:

Warszawa http://bit.ly/1jO3s8F

Kraków http://bit.ly/VmswOF

 

(źródła obrazów: Wikimedia Commons)