Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

Flesz w pigułce

Używanie lampy błyskowej często wydaje się procesem skomplikowanym i nie dającym pożądanych efektów. Lektura „Lampa błyskowa bez tajemnic” może pomóc w zrozumieniu zasad rządzących rejestrowaniem i kreowaniem światła w fotografii. Autor operuje przystępnym językiem, w prosty sposób wyjaśniając zarówno techniczne jak i estetyczne zagadnienia. 

 

„Lampa błyskowa bez tajemnic” – Bryan Peterson, fot. Magdalena Sołodyna

 

Poszczególne rozdziały przedstawiają najważniejsze zastosowania flesza, poczynając od wykorzystania go jako głównego źródła światła, poprzez światło wypełniające, odbite oraz wykorzystanie filtrów kolorowych. Bryan Peterson ujawnia triki ułatwiające pracę w trudnych warunkach oświetleniowych lub po prostu w celu otrzymania pożądanego efektu. Książka zawiera informacje pomocne przy fotografowaniu we wnętrzach, na imprezach okolicznościowych, w nocy czy podczas występów scenicznych. Dokładny opis działania synchronizacji lampy z krótkim czasem otwarcia migawki oraz synchronizacja błysku z tylną kurtyną migawki pozwala zrozumień te aspekty nawet amatorowi.

 

„Lampa błyskowa bez tajemnic” – Bryan Peterson, fot. Magdalena Sołodyna

 

Przykłady fotografii zrobionych z wykorzystaniem błysku i bez niego opatrzone są dokładnymi opisami. Proces tworzenia każdego zdjęcia jest przedstawiony krok po kroku, od decyzji o wartości użytej przysłony do ostatecznego ustawienia parametrów lampy i naciśnięcia spustu migawki.

„Lampa błyskowa bez tajemnic” ukazuje różnicę w wyglądzie zdjęć jaką powoduje umiejętne stosowanie flesza. To poradnik zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje potrzebne do rozpoczęcia przygody ze sztucznym oświetleniem.

 

„Lampa błyskowa bez tajemnic”

Bryan Peterson

Wydawnictwo: GALAKTYKA

Liczba stron: 160