Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategoriiKULTURAPolecamyPolskaWYDARZENIA

Marzec po francusku


Jeżeli język Moliera to dla ciebie niezrozumiały szereg łamańców językowych, a z krajów francuskojęzycznych kojarzysz jedynie Francję, to masz okazję nadrobić swoje zaległości podczas siódmej edycji Festiwalu Frankofonii.

-W Polsce, gdzie mniej niż jeden procent uczniów decyduje się na zdawanie matury z języka francuskiego, mamy niestety tendencję do zapominania znaczenia tego języka na świecie – mówi dr Sebastien Ducourtioux z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się dydaktyką języka francuskiego.

A znaczenie jest duże – francuski jest oficjalnym językiem w 29 krajach, a posługuje się nim ok. 275 milionów ludzi. Tę wspólnotę połączoną językiem Moliera w 1880 r. po raz pierwszy nazwano Frankofonią. Poza Francją obejmuje kraje takie jak Belgia i Monako.

Przez cały marzec w wielu miastach w Polsce (szczegóły poniżej) trwa kolejna Festiwalu Frankofonii, organizowanego m.in. przez Instytut Francuski w Polsce, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli i Rumuński Instytut Kultury. W czasie festiwalu w całej Polsce odbywają się koncerty, pokazy filmów i inne wydarzenia związane z kulturą frankofońską. -Festiwal to okazja, by  uświadomić biorącym w  nim udział gościom zróżnicowanie krajów Frankofonii i pokazać, co w wymiarze ekonomicznym i kulturalnym mogą te państwa zaoferować Polakom. – mówi dr Ducourtioux.

W Warszawie odbędzie się część wydarzeń objęta wstępem wolnym, m.in.:

w dniach 07.03-22.03 – wystawa zdjęć „Piękny Luksemburg” w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23;

12.03, godz. 11:30 – spotkanie ze szwajcarskimi poetami José-Flore Tappy i François Debluë na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul Dobrej 55;

21.03, godz. 18:00 – przedpremierowy pokaz filmu „Nasze zmagania” w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23;

-23.03–14.04 – wystawa prac artysty fotografika Patrice’a Fileppiego w Cenrum Sztuki RIO przy ul. Pięknej 66A.

W ramach Festiwalu Frankofonii odbyła się także pierwsza edycja konkursu w języku francuskim „Mój doktorat w 180 sekund” skierowanego do doktorantów, którego uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować wyniki swojej pracy badawczej.

KIEDY: do 31 marca (z wyjątkiem wystawy Fileppiego)

WIĘCEJ INFORMACJI: www. institutfrancais.pl, www.facebook.com/frankofonia

Fot. Instytut Francuski w Polsce