Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Fotoreporterzy, do walki!

W ciągu zaledwie ośmiu lat konkurs fotografii prasowej, organizowany przez miesięcznik „Press”, zyskał rangę najbardziej prestiżowego w kraju. Właśnie rusza jego kolejna edycja, w której za „zdjęcie roku” można dostać 10 tys. złotych. Wszystkie zwycięskie prace zostaną pokazane na specjalnej pokonkursowej wystawie. Do konkursu można zgłaszać pojedyncze fotografie albo całe fotoreportaże, w pięciu kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne, sport i przyroda. 

O randze wydarzenia świadczy też to, że jury przewodniczy za każdym razem jeden ze zwycięzców World Press Photo. W tym roku będzie to południowoafrykańska fotograf, Jodi Bieber – autorka słynnego zdjęcia 18-letniej Afganki Aishy, którą za ucieczkę przed mężem pozbawiono nosa i uszu. Fotografia ukazała się na okładce magazynu „Time”, a jej bohaterce postanowiono pomóc, poddając ją w Stanach Zjednoczonych operacji plastycznej.

W 2011 roku tytułem „zdjęcia roku” nagrodzono fotografię Jacka Waszkiewicza. Autor udokumentował walkę o pozostawienie przed Pałacem Prezydenckim krzyża, który umieszczono tam w hołdzie ofiarom katastrofy w Smoleńsku. Na stronie konkursu można się zapoznać z galerią wszystkich nagrodzonych w zeszłym roku fotografii.

fot. Jacek Waszkiewicz, agencja fot. Jacek Waszkiewicz, agencja „Reporter”

Osobną kategorię, ocenianą przez odrębne jury, przygotowano dla multimedialnych form fotoreportażu, w wyniku językowej pomyłki zwanych w Polsce „fotokastami” (o tym novum w świecie fotografii pisaliśmy w artykule „Foto-niewiadomo).

Uczestnik może wysłać maksymalnie pięć zdjęć pojedynczych, trzy fotoreportaże oraz dwa fotoreportaże multimedialne. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 kwietnia, a nazwiska zwycięzców poznamy 1 maja. Regulamin konkursu znajduje się na stronie organizatora.