Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książkakulturaKULTURAWarszawski Nurt

Największy Stalin na świecie-opowieść Mariusza Szczygła

O pomnikach z perspektywy reportera opowie 7 marca Mariusz Szczygieł, gość spotkania „Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej”.

Cykl spotkań z pisarzami „Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” to

wydarzenie towarzyszące wystawie Muzeum Narodowego „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” w warszawskiej Królikarni.

Gościem najbliższego czwartkowego spotkania będzie reportażysta Mariusz Szczygieł, który przygotował na tę okazję opowieść zatytułowaną „Największy Stalin na kuli ziemskiej”. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu „Miejsce Stalina”, fragmentu dokumentu „Gottland” czeskiej reżyserki Rozálie Kohoutovej. Dokument powstał na podstawie bestsellerowego dzieła Szczygła o tym samym tytule, wielokrotnie nagradzanego zbioru reportaży o Czechach z 2006 r.

Na wystawie w Królikarni prezentowane są historie ponad dwudziestu monumentów z naszego regionu geograficznego i omówione są idee, które przyświecały ich twórcom. Wystawa jest też próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie pomniki często znajdują się w centrum walki ideologicznej oraz co mówią o społeczeństwach, w których powstały.

Miejsce: Królikarnia, ul. Puławska 113a

Godzina: 18.00

Data: 7 marca 2019

Bilety: wstęp wolny