Poniżej prezentujemy 7 filmów o Rosji- kraju pełnym sprzeczności i paradoksów. Zestawione filmy łączą nie tylko liczne nagrody i wyróżnienia, ale również niesamowita autentyczność, z jaką reżyserzy starają się oddać najpoważniejsze problemy wschodniego społeczeństwa. Problemy, które często nam, Polakom nie mieszczą się w głowie. Każdy z opisanych poniżej filmów dostępny jest w Internecie.
Lewiatan– film opowiada o średnio zamożnym właścicielu nadmorskiej posesji, którą rosyjski rząd chce od niego wykupić za bardzo małe pieniądze. Właściciel odrzuca propozycję, zapominając o tym, że rosyjskim władzom się nie odmawia. Jego decyzja pociąga za sobą szereg strasznych konsekwencji, prowadząc w końcu do wielkiej tragedii. Reżyser Andriej Zwiagincew jest laureatem m.in Złotej Palmy oraz Złotych Globów. To właśnie Zwiagincew był głównym rywalem Pawlikowskiego (reżysera „Idy”) podczas Oscarów 2015. Mimo ogromnego sukcesu emisja filmu na terenie Rosji została zakazana.
Rozdzieleni– to kolejny film dotyczący bezkompromisowych poczynań rosyjskich władz. Dokładnie na przełomie XX i XXI wieku Rosję dotknął szereg ataków terrorystycznych, w których zginęła ludność cywilna. Ataki zorganizowane były przez muzułmańskich separatystów z Czeczeni. Rosja odpowiedziała masowymi akcjami antyterrorystycznych, które w rzeczywistości miały na celu podporządkowanie sobie państwa czeczeńskiego. Film jest tak mocny, że po pierwszej scenie ma się ochotę go wyłączyć, a jednocześnie wciąga tak bardzo, że nie można tego zrobić.
Durak– film opowiada o hydrauliku, który podczas naprawiania usterki odkrywa, że jeden z miejskich budynków jest w krytycznym stanie i najprawdopodobniej zawali się w ciągu niecałej doby. Budynek w większości zamieszkują włóczędzy, pijacy, prostytutki i unikający odpowiedzialności kryminaliści. Mężczyzna walczy o to, by zmobilizować do pomocy wszystkie jednostki służb miejskich. Problem w tym, że żadnemu z urzędników nie zależy na uratowaniu mieszkańców meliny, a dla wielu z nich tragedia byłaby korzystna.
Dzieci z Leningradzkiego– nominowany do Oscara film polskiej reżyserki Hanny Polak, która dokumentuje życie rosyjskich sierot błąkających się po wielkim moskiewskim dworcu. Reżyserka przedstawia świat, w którym niechciane przez nikogo dzieci ćpają, piją i walczą o przetrwanie, każdego dnia.
Nadejdą lepsze czasy– film opowiada o młodej mieszkance Swałki – wysypiska śmieci położonego nieopodal Moskwy. Reżyserka Hanna Polak przez czternaście lat śledziła życie Julii. Film jest przekrojem życia dziewczyny, która odbija się od dna, nieoczekiwanie wyrywa z wysypiska i rozpoczyna normalne życie. Innym mieszkańcom Swałki się to nie udaje.
Powrót– to historia ojca, który po kilkunastu latach nieobecności niespodziewanie wraca do domu. Dwójka jego synów prawie wcale nie pamięta ojca, który na nowo stara się zbudować relacje z dziećmi. „Powrót” jest hipnotyzującym dramatem, który wprowadza widza w stan napięcia, wysuwając na pierwszy plan pytanie- jaką tajemnice skrywa ojciec?
Pochowajcie mnie pod podłogą– adaptacja bestsellera Pawła Sanajewa- jednej z najgłośniejszych powieści rosyjskich ostatnich lat. Chłopiec cierpiący na wiele przewlekłych chorób mieszka z apodyktyczną babcią, która nastawia chłopca przeciw jego matce i swojej córce. Niczemu niewinny chłopiec staje się przyczyną konfliktu między dwoma kobietami. „Pochowajcie mnie pod podłogą” to wstrząsający komediodramat, który w Rosji obił się wielkim echem.