jed-owen-ajZibDGpPew-unsplash

Rolnicy znów protestują

Rolnicy, którzy we wtorek zorganizowali protesty w różnych miejscach Polski, domagali się m.in. zablokowania umowy z Mercosur, wstrzymania realizacji Zielonego Ładu oraz zawieszenia prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt. Manifestacje i blokady dróg miały miejsce m.in. w Elblągu, Koszalinie, Tarnogrodzie, Olecku i Kętrzynie.

Przewodniczący zgromadzenia protestujących w Elblągu rolników Damian Murawiec powiedział PAP, że protest należy traktować jako ostrzegawczy. „Jeśli rząd realnie nie będzie działał, by zablokować umowę Mercosur to się dogadają wszystkie związki i ugrupowania rolnicze i zrobimy taki protest, że hej” – powiedział PAP Murawiec.

Murawiec dodał, że głównym postulatem protestujących jest zablokowanie umowy między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej, a także dalsze sprzeciwianie się Zielonemu Ładowi i wszelkim pracom nad piątą ustawą dla zwierząt.

W Kazimierzowie koło Elbląga pojawiło się ponad 50 ciągników, z których część była ozdobiona biało-czerwonymi flagami i transparentami, takimi jak „Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa” czy „Polityka komisarza wykończy gospodarza”. Murawiec zaznaczył, że protestujący nie chcą utrudniać życia mieszkańcom, ale chcą zwrócić uwagę na zagrożenie płynące z importowanej żywności, która może zawierać szkodliwe substancje chemiczne.

W Koszalinie ok. 20 rolników zgromadziło się przed delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wręczyli petycję z postulatami (dot. umowy Mercosur, Zielonego Ładu, tzw. piątki dla zwierząt) dyrektorowi delegatury ZUW Maciejowi Słomce.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak przyjęta.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.

26 listopada premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur w obecnym kształcie. Swój sprzeciw ws. umowy wyraziło wcześniej m.in. ministerstwo rolnictwa.

Za: PAP

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Światowej klasy aktor i… miłośnik Indian – Recenzja książki ,,Rozmowy z Marlonem Brando” Lawrence’a Grobela

Do dzisiaj oglądamy go w takich dziełach kinematografii, jak ,,Ojciec...

Duchy Sankt Petersburga
W dużej mierze Sankt Petersburg wygląda tak samo jak w...
Fotorejestr – w wolnym czasie zobacz jak ludzie spędzali czas wolny
W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość przeszłości zanika w zastraszającym tempie,...
Jak się żyje koncertowo?

Co śpiewacie? Gamę C-dur. A teraz? Kurki trzy. Coś jeszcze?...