jed-owen-ajZibDGpPew-unsplash

Rolnicy znów protestują

Rolnicy, którzy we wtorek zorganizowali protesty w różnych miejscach Polski, domagali się m.in. zablokowania umowy z Mercosur, wstrzymania realizacji Zielonego Ładu oraz zawieszenia prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt. Manifestacje i blokady dróg miały miejsce m.in. w Elblągu, Koszalinie, Tarnogrodzie, Olecku i Kętrzynie.

Przewodniczący zgromadzenia protestujących w Elblągu rolników Damian Murawiec powiedział PAP, że protest należy traktować jako ostrzegawczy. „Jeśli rząd realnie nie będzie działał, by zablokować umowę Mercosur to się dogadają wszystkie związki i ugrupowania rolnicze i zrobimy taki protest, że hej” – powiedział PAP Murawiec.

Murawiec dodał, że głównym postulatem protestujących jest zablokowanie umowy między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej, a także dalsze sprzeciwianie się Zielonemu Ładowi i wszelkim pracom nad piątą ustawą dla zwierząt.

W Kazimierzowie koło Elbląga pojawiło się ponad 50 ciągników, z których część była ozdobiona biało-czerwonymi flagami i transparentami, takimi jak „Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa” czy „Polityka komisarza wykończy gospodarza”. Murawiec zaznaczył, że protestujący nie chcą utrudniać życia mieszkańcom, ale chcą zwrócić uwagę na zagrożenie płynące z importowanej żywności, która może zawierać szkodliwe substancje chemiczne.

W Koszalinie ok. 20 rolników zgromadziło się przed delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wręczyli petycję z postulatami (dot. umowy Mercosur, Zielonego Ładu, tzw. piątki dla zwierząt) dyrektorowi delegatury ZUW Maciejowi Słomce.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak przyjęta.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.

26 listopada premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur w obecnym kształcie. Swój sprzeciw ws. umowy wyraziło wcześniej m.in. ministerstwo rolnictwa.

Za: PAP

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Dane GUS potwierdzają: Warszawa atrakcyjna turystycznie

Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem walorów turystycznych,...

Dziewczyna z Galway

Divide pojawiło się już w sklepach i internecie. Czy Ed...

Festiwal filmów dokumentalnych Planete Doc Film Festival
Na tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć obrazy wyprodukowane w...
Widmo polskiego hydraulika
Skandynawski raj, państwo opiekuńcze, państwo dobrobytu. Czy na pewno? Wydana...