shaira-dela-pena-twoEJNpgdbI-unsplash

UWażajmy na słowa: Czym jest hejt i mowa nienawiści? [Infografika]

Przekazujemy wiadomość za panem doktorem Jackiem Mikuckim:

Wraz z nowym rokiem akademickim 2024/25 na Uniwersytecie Warszawskim ruszyła kampania na rzecz wspierania dialogu i przeciwdziałania mowie nienawiści pt. „UWażajmy na słowa” (https://uwazajmynaslowa.uw.edu.pl). Celem kampanii społecznej jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na hejt i mowę nienawiści, a każda osoba, która ich doświadczyła lub była ich świadkiem znajdzie wsparcie na uczelni. Kampania jest jednym z działań podejmowanych przez Uniwersytet na rzecz równego traktowania i promocji wartości akademickich takich jak wzajemny szacunek i etyka słowa.

W ramach kampanii informacyjnej do wszystkich studentów w najbliższych tygodniach zostaną wysłane maile tematyczne, które mają za zadanie podnieść poziom edukacji i świadomości związanych z mową nienawiści. Poniżej infografika na temat tego, czym jest hejt i mowa nienawiści. Materiały można wykorzystywać podczas zajęć oraz rozpowszechniać dla celów zawodowych, a także prywatnych.

Według Rekomendacji R (97) 20 Komitetu Ministrów Rady Europy nt. mowy nienawiści: „Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu”.

Pamiętajmy, że hejt cechuje się brakiem tolerancji wobec odmienności, propagowaniem stereotypów, poniżającym traktowaniem innych mającym często podłoże rasistowskie czy ksenofobiczne. Dlatego też mowa nienawiści może być (i często w praktyce rzeczywiście jest) pierwszym etapem przestępczego działania (eskalacji nienawiści w postaci aktów przemocy, nawoływania do popełnienia przestępstwa itp.). Przybiera ona rozmaite formy, zarówno poprzez publiczne nawoływanie do nienawiści bądź przemocy skierowanej przeciwko osobom ze względu na posiadaną przez nie cechę (taką jak: płeć, rasę, narodowość, orientacja seksualna, niepełnosprawność itp.), publiczne rozpowszechnianie informacji, tekstów, obraźliwych bądź upokarzających obrazów/materiałów na temat danej osoby itp.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Gdzie podziało sie piękno
Przysłuchując się rozmowom toczonym przez widzów oglądających dzieła w galeriach...
Śmierć dobrze się sprzedaje
Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk był korespondentem w krajach arabskich. Przeżył...
Zmiany w TVP
Prezes TVP, Julian Braun odwołał ze stanowiska Iwonę Schymallę. Dyrektor...
Specyfikacja Google Glass ujawniona. Użytkownicy już testują!
Google i jego projekt Glass jest w stanie osiągnąć sukces...