Na początku był makaron…
Po co zakładać durszlak na głowę i czy jedzenie makaronu może zastąpić modlitwę? Odpowiedzi na te pytania możecie uzyskać na spotkaniu Kościoła Latającego Potwora Spaghetti 22 lutego w Warszawie.
Kościół Latającego Potwora Spaghetti powstał w 2005 r. Inspiracją dla jego twórców był list wysłany do Zarządu Edukacji przez amerykańskiego fizyka Bobby’ego Hendersona. Naukowca zaniepokoił pomysł przeznaczenia części czasu lekcji biologii na naukę o teorii boskiego planu stworzenia świata. Jego ripostą było zaproponowanie rozpoczęcia nauczania o stworzeniu wszechświata przez potwora z mięsnymi kulkami i sosem pomidorowym. Gdy internauci podchwycili pomysł, zaczęły powstawać blogi i strony poświęcone nowej religii, która rozprzestrzeniła się na całym świecie.
Kościół Latającego Potwora Spaghetti ma humorystyczny charakter, a jego głównym celem – jak przekonują działacze Kościoła – jest nauczenie ludzi podchodzenia z dystansem do każdego rodzaju fanatyzmu. Mimo dosyć niewinnych założeń, organizacja ma wielu przeciwników, którzy czują się jej istnieniem urażeni. Kościół LPS, mimo wielu prób przedstawicieli organizacji, nie został w Polsce jeszcze zalegalizowany. Potyczki prawne trwają od 2012 roku. Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Kościół Spaghetti nie jest religią, a jedynie jej parodią. Jego rejestracji odmówił sąd we wszystkich instancjach. To jednak nie zniechęca jego wyznawców. Zamierzają walczyć o legalizację w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.
Kościół LPS organizuje zjazdy i imprezy, na których pastafarianie jedzą makaron i piją piwo, by czcić w ten sposób Potwora Spaghetti. W tym roku jedno z takich spotkań odbędzie się w Warszawie w Barze na Miodowej, 22 lutego o godzinie 18. Jak zapewniają organizatorzy, jeśli nie ma się ochoty ani jeść ani pić, wystarczy przynieść ze sobą dobry humor i jeśli to możliwe, durszlak.
Organizatorzy: Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti, Gmina Warszawa, Oficjalny Polski
Kościół Potwora Spaghetti.
Miejsce: Bar na Miodowej, ul. Miodowa 2, Warszawa
Data: 22 lutego 2019
Bilety: bezpłatne