Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Dziękuję, postojęFilmksiążkaKULTURAPolskaWYDARZENIA

„Żeby zrozumieć świat, należy posługiwać się globusem”*

„Mozaika kamyków, które układamy tak, by wiernie oddawały rzeczywistość. Kamykami są fakty z życia” – tak reportaż definiował mistrz gatunku, Melchior Wańkowicz. Inny niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – Ryszard Kapuściński – jest patronem wydarzenia, podczas którego reportaż odegra główną rolę. I to w trzech postaciach.

Rzeczywistość ujęta w formie reportażu lub dokumentu będzie objawiać się w trzech różnych kształtach: filmu, odczytywania fragmentów książki i dyskusji. III edycja Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego, łącząc różne konwencje, ukaże zarówno aktualną, jak i historyczną codzienność w całej okazałości. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 października w podwarszawskim Izabelinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami imprezy są: Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, WDIiB UW, Centrum Kultury Izabelin i Kampinoski Park Narodowy.

Z okazji festiwalu przygotowane zostanie specjalne wydanie „Nowego Folderu” – gazety studentów, młodych dziennikarzy i reporterów wydawanej przez Fundację Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Oprócz tego studenci dziennikarstwa UW zaprezentują w Izabelinie swoje prace fotograficzne i audiowizualne. Planowane są również prelekcje dla młodzieży szkolnej z Izabelina.

Ryszard Kapusciński, źródło: naszahistoria.pl

W programie:

  1. Przedpremierowy pokaz łączącego animację z dokumentem filmu „Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente.

Film powstał na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada historię reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 r. Film miał światową premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, podczas którego zebrał entuzjastyczne opinie, o czym świadczy chociażby recenzja dziennikarzy czasopisma „The Hollywood Reporter”, którzy określili film jako „wizualnie oszałamiające dzieło o rzadko spotykanej bezpośredniości i sile”.

  1. Projekcje filmów dokumentalnych. W repertuarze znajdują się m.in.:
  • „Over the limit” w reż. Marty Prus,
  • „Najbrzydszy samochód świata” w reż. Grzegorza Szczepaniaka,
  • „Etiopique. Muzyka duszy” w reż. Macieja Bochoniaka,
  • „Granice pracy” w reż. Apoliny Rychlikowej.

3. Dyskusja na temat współczesnych problemów z pracą z udziałem czeskiej reżyserki i dziennikarki Sašy Uhlovej oraz Marka Szymaniaka (autor książki „Urobieni”) i Olgi Gitkiewicz (autorka zbioru reportaży „Nie hańbi”).

4. Spotkania autorskie z udziałem znanych dziennikarzy i reporterów: Cezarego Łazarewicza, Ewy Wanat, Thomasa Orchowskiego, Mirosława Ikonowicza, Marka Kusiby, Bożeny Dudki oraz dokumentalistów filmowych: Grzegorza Szczepaniaka i Kingi Dębskiej.

5. Blok „Czytanie Kapuścińskiego”, w ramach którego fragmenty „Cesarza” zaprezentuje Jerzy Stuhr, a fragmenty innych książek wybitnego reportażysty – Maja Komorowska, Jowita Budnik, Sławomira Łozińska, Jolanta Olszewska i Kamila Kamińska.

6. Debata panelowa „Spór o media inspirowana refleksjami Ryszarda Kapuścińskiego na temat medió Poprowadzi ją prof. Wawrzyniec Konarski, a udział wezmą m.in. prof. Janusz Adamowski, prof. Marek Jabłonowski, red. Stanisław Zawiśliński, red. Grzegorz Dziemidowicz i amb. Jerzy M. Nowak.

7. Wystawy: „Wilno, jakiego nie znacie” i „Wyspy wolności” Cezarego Grzesiuka i Jacka Przybyłowskiego.

8. Wydarzenia plenerowe: spacer tropami Kapuścińskiego po Izabelinie i Puszczy Kampinoskiej.

9. Koncerty zespołu Czerwony Tulipan (grupa z Olsztyna wykonująca poezję śpiewaną), Patrycji Modlińskiej (twórczość artystki to muzyka z pogranicza jazzu, popu i rocka) i Danuty Stankiewicz (pop).

 

*Cytat pochodzi z książki Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze jeden dzień życia”.