Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książka

Papier nie umiera nigdy

W jakim tempie Mrożek czyta swoje teksty? Co robi Lankosz na festiwalu literackim? Jakimi trunkami raczyli się giganci literatury? Odpowiedzi na te pytania należy szukać podczas debiutującego w Warszawie Big Book Festival w dniach 22-23 czerwca. Pierwszej edycji festiwalu towarzyszy motto: „Papier nie umiera nigdy”.

 

bigbookfestival

 

Big Book Festival to pierwsza impreza w Warszawie i jedna z nielicznych w Europie, która promuje czytelnictwo poprzez anagażowanie publiczności w projekty kulturalne i artsytyczne. Organizatorem Big Book Festival jest fundacja „Kultura nie boli”. W gronie 70 zaproszonych gości znajdują się Sławomir Mrożek, Asa Larsson, Kaziemierz Orłoś, Jacek Dukaj, Dorota Masłowska czy Maja i Jan Łozińscy.

Festiwal składa się z kilku bloków. Podczas bloku „Giganci literatury” odbędzie się maraton czytania dzieł Sławomira Mrożka wraz z udziałem autora, a także dwa wirtualne spotkania za pomocą Google Hangouts – z Asą Larsson oraz Elif Safak. W ramach sekcji „Świat i ludzie” publiczność spotka się z reporterką Magdą Skopek, jedyną kobietą, która dotarła na półwysep jamalski czy z biografami Jarosława Iwaszkiewicza. W trakcie bloku historycznego poznamy kryminalne życie oraz modę w przedwojennej Polsce. W ramach festiwalu organizatorzy zapraszają również pod Pasaż Wiecha by ustanowić rekord w jak największej liczbie osób czytających na wolnym powietrzu.

Oprócz spotkań z literaturą i jej twórcami podczas Big Book Festival odbędą się m.in. warsztaty transmedialne i paper toys, panele dyskusyjne dotyczące problemów damsko-męskich np. po co mężczyznom futbol? W miejscach satelickich będzie można wytatuować ciało literaturą, wymienić książkę za kawę lub zamówić obiad z literackiego menu.

Do współpracy z festiwalem dołączyły również stołeczne lokale takie jak kina, klubokawiarnie, księgarnie czy salon wnętrzarski i… fryzjerski. Wszystkie wydarzenia w ramach Big Book Festival są bezpłatne.

 

Szczegółowy program, lista gości i miejsc satelickich na stronie www.bigbookfestival.pl