Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAPolskaWYDARZENIA

Jedz, módl się, pytaj

Noc Świątyń to okazja, by poznać i zapytać o wszystko przedstawicieli różnych wyznań. Między innymi baptystów, mormonów, adwentystów, mariawitów i karaimów.

Już po raz czwarty drzwi świata na co dzień niedostępnego dla warszawiaków zostaną otwarte na oścież. 22 września do późnych godzin nocnych, będzie można sprawdzić, jak różnorodny i ciekawy jest świat warszawskich świątyń. W tym roku do stolicy dołączy Kraków, Łódź, Poznań i Gdańsk.

Czy mormoni modlą się przed cheeseburgerem?

W Kaplicy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przewodnik odpowie na pytania: Dlaczego w mormońskich kaplicach nie ma krzyża? Czy Mormoni idą do Nieba? Czy biskup może mieć żonę? Czy Mormoni modlą się przed posiłkiem w McDonaldzie? Czy znają imiona swoich przodków? Czy w kaplicach można organizować imprezy?

GDZIE: ul. Wolska 142

KIEDY: 17:00-22:00

Mariawickie nie tuczy

Kościół mariawitów zaprasza na koncert mariawickiej orkiestry dętej. W programie zapalenie i wypuszczenie lampionów pokoju. Do obejrzenia będzie wystawa pt. Mariawita, czyli kto? Na koniec „Mariawickie nie tuczy”, czyli słodki poczęstunek

GDZIE: ul. Wolska 186

KIEDY: 18-21

Ilu Karaimów mieszka w Polsce?

W Wolskim Centrum kultury odbędą się prelekcje dotyczące najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce pt: Karaimi – współczesna aktywność, Karaimi i ich cmentarz, świątynie karaimskie w Rzeczpospolitej. Atrakcją wieczoru występ Karaimskiego Zespołu Folklorystycznego DOSTŁAR.

GDZIE: ul. Obozowa 85

KIEDY: 17-21

Za co Kwakrzy dostali Nobla?

W Religijnym Towarzystwie Przyjaciół dowiemy się, kim są Kwakrzy. Za co dostali pokojową nagrodę Nobla? Dlaczego nie mają świątyń?

GDZIE: ul. Tarczyńska 11/24

Kiedy: 17.30-21

Zadaj pytanie Muftiemu

W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania odpowie Mufti. Ponadto zwiedzający dowiedzą się o sławnych muzułmańskich uczonych. Dzieci napiszą imiona po arabsku, oraz będą malować henną

GDZIE: al. Bohaterów Września 23

KIEDY: 18-22

Hawdala na koniec Szabatu

W jedynej czynnej przedwojennej synagodze w Warszawie odbędzie się uroczysta Hawdala, czyli zakończenie Szabatu. O 22:00 wykład o nadchodzącym Święcie Sukkot, upamiętniającym mieszkanie Żydów w szałasach i namiotach. Na koniec indywidualne zwiedzanie synagogi.

GDZIE: ul. TWARDA 6

KIEDY: 20-23:30

Perun w Nowej Wsi

Chram Rodzimego Kościoła Polskiego przeniesie zwiedzających w świat przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Przewodnicy wytłumaczą, kim są Perun, Swaróg, czy Metawszechświat.

GDZIE: stajnia „Sabat” w Nowej Wsi.

KIEDY: 11-15

Pełny program nocy muzeum: https://nocswiatyn.pl/program-warszawa2018/