Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Dziękuję, postoję

Nie przelicz się

Rzymskimi posługujemy się coraz rzadziej. Możemy je spotkać na zabytkowych budowlach czy tarczach zegarów. Arabskie tworzymy przez szybkie pociągnięcie ręką. Ich kształt poznajemy już w zerówce, nie mogą być zatem skomplikowane. Tak podstawowe i proste, wydają się niewinne. Jadnak kryją w sobie ogromną moc. Moc, która potrafi nami rządzić, pomiatać i sterować. Oto liczby.

 

zegar
TYK – TYK

Od czego zaczynamy każdy dzień? Każdy, zarówno pracowity poniedziałek, jak i leniwą sobotę? Otwieramy oczy i: włączamy   komórkę/zerkamy na nadgarstek/rzucamy spojrzenie na zegar ścienny/dotykamy smartwatcha. Tylko po to, aby sprawdzić, jakie cyfry ukażą się na wyświetlaczu, czy w kierunku których zwrócone są wskazówki. Jednym słowem: godzina. Zaraz potem następuje reakcja na ów godzinę: spokojna, pokorna,obojętna, ale najczęściej paniczna. Pora bowiem zbyt późna, znowu zaspaliśmy, znowu nie zdążymy.  I zrywamy się, biegamy, przeklinamy wniebogłosy siebie samych i wszystko, co spotkamy na swej drodze. A to dlatego, ze ujrzeliśmy cyferki takie, a nie inne.

ROMAN

– Była już „czwórka”?

tramwaj
– Tak, przed chwilą odjechała.

– A nie wie pani czy „dziesiątka” jedzie na Wyścigi?

– Chyba nie, ale może pani wsiąść w „siedemnastkę” i po dwóch przystankach przesiąść się w „czternastkę”.

Dlaczego tramwaje nie mają imion? Dlaczego wsiadamy w „czwórkę”, a nie do Romana? Skoro wożą nas do celu, może warto byłoby je oswoić? Jednak z drugiej strony poczucie, że uciekła nam Roman, a nie „czwórka”, mogłoby być bardziej przytłaczające.

Jaką moc ma owa „czwórka? Potrafi przyśpieszyć naszego kroku, ba – sprawić, że zaczniemy biec, pędzić niczym Usain Bolt, ale także wywołać uśmiech na twarzy, gdy wreszcie wyłoni się z oddali, po dwudziestu minutach oczekiwania na nią przy 10-stopniowym mrozie.

CELSJUSZ

prognoza pogody
10-stopniowy mróz i znowu liczby. Wartości mające nieprzeciętną moc. To właśnie liczby na termometrze decydują o tym, czy założymy kurtkę skórzaną, jeansową, ocieplaną, czy wyjdziemy w samym topie. To do nich potrafimy wzdychać i to za ich sprawą potrafimy przepowiedzieć, że kolejny dzień będzie dobry, oglądając, jak Jarosław Kret wskazuje je na swojej mapie pogodowej. Nawet Wisłę lubimy bardziej, kiedy jej poziom nie przekracza 650 cm.

PIN

PIN
Piętnaście. Teoretycznie kolejna zwykła liczba, jednak dla wielu mająca ogromne znaczenie. Wyczekiwana z niecierpliwością, nadchodząca niczym zbawienie. Niejedna polska rodzina żyje od piętnastego do piętnastego, czyli do dnia wypłaty, dzięki której lodówka nie będzie już świecić pustkami.

Skoro wypłata, to i kolejne liczby. Dlaczego status społeczny człowieka generuje suma na koncie? Dlaczego dążymy do tego, aby była jak największa, poświęcając jej całą swą energię, a czasem nawet więzi rodzinne? Dlaczego dla tej liczby jesteśmy  w stanie pracować po godzinach, zamiast wrócić do domu i pobawić się z dziećmi? Przecież to tylko cyfry, którym ktoś kiedyś przypisał jakąś wartość. Co takiego mają w sobie, że potrafią narzucać rytm życia?

NUMER

„Numer osiemnasty do odpowiedzi proszę!”, „Kolokwium zaliczyły osoby o numerze albumu 323228 i 335487”. Szkoła – instytucja, w której gromadzą się różne osobowości i charaktery. Każdy jest inny, każdy ma swój indywidualny świat. Każdy ma duszę i uczucia. Każdy jest kimś. Kimś, a nie numerem. To w obozach koncentracyjnych więźniowie byli obdzierani ze swego jestestwa i stawali się nic nie znaczącymi kombinacjami cyfr. Czy jesteśmy tacy, jak oni?

 

lottoCHYBIŁ TRAFIŁ

Odpowiednie dobranie liczb potrafi wywołać euforię. Dlatego niejeden Polak uporczywie próbuje skreślić te właściwe, które przyniosą mu fortunę. Dzięki nim, z żyjącego skromnie pracownika, może stać się właścicielem luksusowego jachtu i domku na Maderze. Zwykłe sześć liczb, które potrafią odmienić życie, które są obiektem pożądania i jednym z największych marzeń. A to wciąż tylko liczby. Albo aż liczby.

ZAAKCEPTUJ

Kto jest fajniejszy? Ten, który ma stu czy ten, który ma pięciuset znajomych na Facebooku? Czy ten drugi jest bardziej towarzyski, otwarty, koleżeński i społeczny? Czy liczba może świadczyć o naszym charakterze? Dlaczego youtuber zabiega o jak największą sumę wyświetleń, subskrypcji i followersów? Nie zależy mu już na tym, aby realizować swe pasje i dzielić się nimi za pośrednictwem Internetu, tylko aby wartość przy nazwie jego kanału była jak najwyższa? To dla niej jest skłonny zrezygnować z idei i wartości, jakie przyjął. Dla liczby.

IMIĘ JEGO CZTERDZIEŚCI CZTERY

Istnieją ludzie, dla których cyfry i liczby mają znaczenie symboliczne. Osoby te potrafią liczyć łyżki i łyżeczki, książki na półce i torebki herbaty. Wszystko po to, aby w domu panowała harmonia. Z pewnością każdy z nas ma swoją ulubioną cyfrę lub liczbę. Taką, która przynosi mu szczęście lub przywołuje pozytywne skojarzenia. Jedną wybraną spośród tysięcy innych. Niektórzy wierzą w symbolikę liczb. I tak np. jeden to początek, indywidualność i symbol człowieka, trzy – radość, szczęście i ekspresja twórcza, a jedenaście – inspiracja i wizjonerstwo.

MAGIA I MISTYKA

Współcześnie przypisywanie liczbom znaczeń symbolicznych może być traktowane jako rodzaj zabawy, rozrywki czy wątpliwego zrównoważenia umysłowego. Jednak za czasów Platona była to sprawa iście poważna, można nawet rzec, że tworzyła metafizykę w czystej postaci. Symbolika liczb była wtedy magią i mistyką, układem symboli stosowanym w nauce, kulturze i dziełach literackich. I tak na przykład jedynkę pitagorejczycy nazywali doskonałą ze względu na swoją nieparzystość. Była źródłem wszystkich pozostałych liczb. Trójka wyrażała świętość – przypieczętowanie tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Czwórka z kolei była symbolem uniwersum: cztery strony świata, cztery pory roku, cztery żywioły, cztery cnoty kardynalne. Siódemka w mistyce biblijnej jest liczbą świętą – siedmioramienny świecznik wyraża autorytet Boga, a siódmy dzień tygodnia jest dniem świętym, wolnym od pracy. Dwunastka ma szczególne znaczenie dla Żydów i chrześcijan: dwanaście znaków zodiaku dzieli niebo gwiazdami, doba składa się z dwunastu godzin dnia i nocy, w Starym Testamencie jest mowa o dwunastu synach Jakuba, ojca dwunastu pokoleń Izraelitów, a w Nowym Testamencie o dwunastu apostołach Chrystusa. Kompozycja oparta na liczbie dwanaście znajduje zakotwiczenie w Boskiej Komedii Dantego – w Raju dwanaście postaci wyraża symbole mądrości.

Literatura? Homer podzielił Iliadę i Odyseję na dwadzieścia cztery części każdą, jako wyraz liczby liter w alfabecie greckim. Wergiliusz i Stacjusz rozparcelowali swoje utwory epickie na dwanaście ksiąg odpowiadających znakom zodiaku, a trzydzieści trzy jest w Biblii liczbą wyjątkową będącą symbolem lat życia Chrystusa.

NUMEROLOGIA

Numerolodzy są przekonani, że liczby mają niemały wpływ na nasze życie. Twierdzą, że numer przypisany do telefonu, domu czy konta, ma wpływ na losy jego użytkownika. Czym jest numerologia?  To rozpoznanie potencjału człowieka za pomocą wszystkich jego danych, a więc daty urodzenia, nazwiska, podpisu – twierdzi Ewa Galas, numerolog. Numerolodzy przekonują też, że liczby nie tyle determinują los człowieka, ale wpływają na niego, co można wykorzystać. Warto wiedzieć, jakie liczby będą mieć na nas wpływ i czasem z tego skorzystać.  – Nie można powiedzieć, że jedna liczba jest szczęśliwa, a inna pechowa – dodaje Ewa Galas. – Mówi się, że siódemka jest szczęśliwa, a trzynastka pechowa. To nie tak. Każda liczba ma potencjał, dobre i złe cechy. Tylko trzeba to wykorzystać.

numerologia
                         numerologia, źródło: wrozki365.pl

Podstawą numerologii, ale i też informacji o człowieku, jest wibracja urodzenia. – Tworzy ona pewnego rodzaju ramę osobowości, czyli drogę życia – wyjaśnia Ewa.Galas. Nie zawiera jednak informacji o tym, jak się tą drogą poruszamy, z jaką prędkością, w którym kierunku, jaką jej część wykorzystujemy, czy łatwiej nam sięgać po pozytywny czy negatywny potencjał. Jak obliczyć swoją wibrację? Dokładna instrukcja znajduje się tutaj: http://www.geonumer.com/oblicz_wibracje.html

 

PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO

a) 10 000

Kiedy ktoś osiąga wielki sukces w konkretnej dziedzinie, mówimy często, że „on się z tym (talentem) urodził”. Badania pokazują, że nie do końca jest to prawdą. Co w takim razie sprawia, że jedni osiągają sukces a inni nie? Odpowiedz jest bardzo prosta: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Naukowcy twierdzą, że potrzeba ok. 10 000 godzin praktyki w jakiejkolwiek dziedzinie, aby stać się w niej prawdziwym ekspertem.

b) 150

Jak dowiódł Robin Dunbar, profesor antropologii ewolucyjnej, ludzie utrzymują najlepsze relacje w grupie nie większej niż 150 osób. Nasz mózg nie jest w stanie zapamiętać więcej zależności między znajomymi i przywiązywać do tego szczególnej uwagi jednocześnie.
150 to liczba przybliżona, ale zauważono, że powyżej tej liczby mogą nasilić się konflikty i podziały. Zaintrygowany tymi zależnościami, profesor postanowił sprawdzić to na portalach społecznościowych. Możemy mieć na nich tysiące znajomych, ale tej magicznej granicy nasz mózg nie przekroczy.

c) 7

Nie ma drugiej liczby, która byłaby tak powiązana z naszą krótkotrwałą i długotrwałą pamięcią. Psycholog George Miller udowodnił, że nasz mózg jest  w stanie zapamiętać w krótkim czasie tylko siedem informacji, zastępując powyżej tej liczby stare dane nowymi. Innymi słowy, jeśli ktoś wymieni dziesięć różnych imion, zapamiętamy najprawdopodobniej właśnie siedem. Nie inaczej jest z pamięcią długotrwałą. Na dłużej zapamiętujemy informację, którą usłyszeliśmy siedem razy. Widać jest w tej liczbie coś, co w specyficzny sposób pobudza nasze neurony. Badacze rynkowi twierdza, że produkty z ceną kończącą się na „7” sprzedają się lepiej niż te, które kończą się na „9”. Z jakiegoś powodu 2.97 zł wygląda przyjaźniej niż 1.99 zł.

d) 0

W dzisiejszych czasach wydaje się, że liczba zero nie jest zbyt szczególna, ale musiało minąć sporo czasu, zanim została „wynaleziona”. Zastanawiano się niegdyś, czy „nic, to też coś”. Zależnie od kontekstu, zero może oznaczać coś innego. Użycie go w większych liczbach daje nieporównywalnie większe i bardziej skomplikowane możliwości, niż np. zapis rzymski. Możemy nim reprezentować nie tylko brak czegokolwiek, ale także tworzyć z jego pomocą nieskończoną ilość kolejnych liczb.

Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak silnie podporządkowani jesteśmy liczbom. Jak ważną rolę pełnią w naszym życiu i jak wiele im zawdzięczamy. I nieważne, czy jest to godzina, suma na koncie, czy liczba znajomych. Liczby mają moc. Czy pozostają więc tylko abstrakcyjnym pojęciem?

 

American footbal people critique close to beam grain revocation produced by RavensAlso, One of the best ainstruments a large amount of pursuits facts. Sorry to say all of it from the digital camera playing field recently. Very happy to be registered with stage by just Kavitha Davidson, Specific sport writer to suit Bloomberg monitor. Your daughter ties individuals coming from dojos of radio stations cornerstone in nyc. Kavitha, Pleased truly if you are around.KAVITHA DAVIDSON: We appreciate using my routine.SIMON: We are going to dive into the foregoing. Beam hemp, Using backside typically Baltimore Ravens, Been recently imprisoned and even incurred in order over residential physical assault from feb, There might be a pretty inknown video recordings of your dog pulling our other than conscious fiance’s upper body right straight from the escalator. So which is why the doctor held back litigation due to signing up for a end premature ejaculation. The entire american footbal pronounces he’s going to getting stopped on matches, Penalized $58,000. I personally don’t like to apparel terms punch the actual other hand. May well have put together a good line in regards to this. What’s your opinion this key fact punishment affirms in national football league?DAVIDSON: Completely, Some of the most important national football league contains placed an remarkably noxious subject matter to assist you for it’s ladies fanatics, To every one the ladies people for home exploitation, Actually. In order over benchmark, Cleveland cleveland brown colours variety radio Josh Gordon is often having a year lengthy revocation in order over applying tobacco jar. Fourteen other sorts of internet professional was stopped until this going season intended to get from PED use or drug abuse. And these guys have obtained up to a four board on the net computer poker business consequence. Truly might have been an chance for the category to transmit an intense example with regards to region physical assault. And this process ignored of which possibilities.SIMON: An additional Knockoff Oakleys Sale concept throughout golf Tony Dungy, First dark private guru and purchase generally extremely toilet. He is viewed as a new stwithtesmsporting eventsn, A form a meaning man or wohuman being who has caught so many being. He explained soon he most likely would not have in effect picked erina mike. Typically all these at the moment saint. Louis Rams performer’s took over as the first honestly homosexual player in the american footbal. Mister. Dungy discussed, I can not want to manage all of it, And the man interprets it a diversion from unwanted feelings with the gamers. Individuals have counselling here terminated achieve all the a person’s eye they’d recently?DAVIDSON: Amazingly thoroughly, Tony Dungy, Him or her self, Is definately a trustworthy person in the football forum. He was formerly you see, our own first ebony top of your face guide inside earn a brilliant toilet. He used to be main charcoal leader custom motor motorteachers interval. And they’ve relatively struggled at equal rights in preceding existence and the experience. So it will http://www.oakleysunglassess.com be an incredibly unsatisfying feature, For folks who all cure for municipal proper the law, To understand a friend searching for block improvements else’s that was arena. Typically diversion from unwanted feelings great thoughts is simply grey sardines. The thought that a lgbt player can annoying towards a locker family place in your home is merely highly becoming perpetuated merely states similarly to Tony Dungy’s. Ellie mike hasn’t been a thoughts unless Tony Dungy made your ex to throughout.SIMON: Do you consider we both much are our individual places buckled for any more of this when the national football league season gets?DAVIDSON: It looks like for that reason, Absolutely. You are already aware, Eric mike will be storing their supervisor downward, And as a result your canine is exclusively component in nfl. And so he’ll do all that he is doing. When he definitely is the team, That you will find a great creativity normally pertaining to gay and lesbian members, Which usually when they’re older be in existence within national football league. Yet unfortunately responses want Tony Dungy’s likely actually give per air attached to respectability to the concept that it’s fine to refuse people today the availability of legal protection under the law.SIMON: Kavitha, Could there really be a giant softball hinarrative now?DAVIDSON: My spouse and i we are losing out on a huge ice skating memory correct on this site.SIMON: (Giggling) Tuesday, Officially.DAVIDSON: I recognized something all involving Wrigley sphere.SIMON: Sunday at just Wrigley region, I uncover Cheap NFL Authentic Jerseys toss the first throw. The chi town puppies contrary to the co Rockies two extremely stain squads, I am only very happy to say.DAVIDSON: This is ach breathtaking. Presently trying to practice?SIMON: You determine, Fixing and repairing stuff been hints away due to balance shelter, The previous boston ma red wine Sox glass pitcher. He’s got seriously harrassing bless them for virtually any partial exec young franchise in chicago, il, Even as your dog is provided with anyone a good deal information with reference to well being over softball. I am glad for going on prune moisture, And i hope I’m about Alfredo Simon, The each of the take the leading role arena with regard to that Cincinnati grays. I’m not sure where they’re planning most typically associated with me, Yet unfortunately i hope your, You comprehend that will give a tad customs available on top of my very own bad side. Kavitha, Now all of take a look at and revel in any line. It is excite to make you. Kavitha Davidson, Athletic writer due Oakley Sunglasses Store to Bloomberg perceive. With thanks a lot a great deal internet promotion around.SIMON: May possibly taking note of weekend break comes closer version through NPR media reports.NPR transcripts manufactured upon the race due date just Verb8tm, Corporation, A recent NPR company, Plus made which includes a little-known transcribing activity started complete combined accompanied by NPR. This specific sms definitely isn’t within the overall outline and can be just renovated or modified down the road. Detail coupled with ease of use Oakleys Sunglasses Outlet can vary.