Debata o warszawskiej Tęczy

„Od tęczy do nienawiści” pod takim tytułem 8 maja 2014 roku o godz. 18 w Barze Studio w Warszawie odbędzie się debata dotycząca kontrowersyjnej instalacji stojącej na placu Zbawiciela. W spotkaniu weźmie udział autorka projektu „Tęczy” Julita Wójcik, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Debata „Od tęczy do nienawiści” zorganizowana w warszawskim Barze Studio przez Fundację Batorego oraz Fundusz Mediów będzie poświęcona konfliktowi społecznemu, jaki ogniskuje się przy kolejnych próbach palenia i odbudowywania instalacji „Tęczy” na placu Zbawiciela w Warszawie. Dwugodzinne spotkanie zostało podzielone na trzy panele dyskusyjne: „Tęcza: duma i uprzedzenie. Perspektywa polityki i sztuki”, „Wiele miast – jedna nienawiść? Perspektywa III sektora” oraz „Potępiać czy zrozumieć? Jak bez ognia rozmawiać o mowie nienawiści?”. Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące tolerancji społecznej, kondycji polskiej debaty publicznej, czy „mowy nienawiści”, która obecna jest w dialogu społecznym.

1024px-Tęcza_na_placu_zbawiciela_przed_pożarami.jpgTęcza na placu zbawiciela przed pożarami, październik 2012 / źródło Wikipedia

Gośćmi pierwszej części debaty będzie pomysłodawczyni instalacji „Tęczy” Julita Wójcik oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas rozmowy postarają się ustalić, jakie znaczenie nadawane jest wzbudzającemu kontrowersje obiektowi z perspektywy sztuki i polityki. W dalszej części debaty wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych Aleksander Smolar (politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), Jarosław Makowski (dyrektor Instytutu Obywatelskiego), a także dominikanin Marcin Lisak. Po zakończeniu dwugodzinnej debaty będzie również czas na pytania i dyskusję z publicznością.

Instalacja „Tęczy”, której kolejne próby dewastacji i odbudowy stały się przyczyną do debaty, została wzniesiona na środku placu Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Julita Wójcik pomysłodawczyni projektu w 2012 roku została wyróżniona za niego Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. Podczas Marszu Niepodległości, 11 listopada 2013 roku „Tęcza” tęcza została spalona już po raz piąty. Instalacja wzbudza kontrowersje w środowiskach prawicowych, które oskarżają ją o promowanie symboliki LGBT. Na początku maja 2014 roku kolejny raz skończono rekonstrukcję „Tęczy”.

Więcej informacji na stonie: https://www.facebook.com/events/630494323712156

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Jeden kanał — wiele miejsc

Podróż do innego kraju w ciągu kilku minut i na...

10 edycja Warsaw Fashion Street
Tematem tegorocznej edycji WARSAW FASHION STREET będzie klasyka w modzie...
Roman Gutek i jego próba nowego spojrzenia na scenografię
Co roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty zostaje wybrany...
Jak dużo świątecznego jedzenia się marnuje?

Instytut Ochrony Środowiska zwraca uwagę na alarmujący problem marnowania żywności...