Debata o warszawskiej Tęczy

„Od tęczy do nienawiści” pod takim tytułem 8 maja 2014 roku o godz. 18 w Barze Studio w Warszawie odbędzie się debata dotycząca kontrowersyjnej instalacji stojącej na placu Zbawiciela. W spotkaniu weźmie udział autorka projektu „Tęczy” Julita Wójcik, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Debata „Od tęczy do nienawiści” zorganizowana w warszawskim Barze Studio przez Fundację Batorego oraz Fundusz Mediów będzie poświęcona konfliktowi społecznemu, jaki ogniskuje się przy kolejnych próbach palenia i odbudowywania instalacji „Tęczy” na placu Zbawiciela w Warszawie. Dwugodzinne spotkanie zostało podzielone na trzy panele dyskusyjne: „Tęcza: duma i uprzedzenie. Perspektywa polityki i sztuki”, „Wiele miast – jedna nienawiść? Perspektywa III sektora” oraz „Potępiać czy zrozumieć? Jak bez ognia rozmawiać o mowie nienawiści?”. Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące tolerancji społecznej, kondycji polskiej debaty publicznej, czy „mowy nienawiści”, która obecna jest w dialogu społecznym.

1024px-Tęcza_na_placu_zbawiciela_przed_pożarami.jpgTęcza na placu zbawiciela przed pożarami, październik 2012 / źródło Wikipedia

Gośćmi pierwszej części debaty będzie pomysłodawczyni instalacji „Tęczy” Julita Wójcik oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas rozmowy postarają się ustalić, jakie znaczenie nadawane jest wzbudzającemu kontrowersje obiektowi z perspektywy sztuki i polityki. W dalszej części debaty wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych Aleksander Smolar (politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), Jarosław Makowski (dyrektor Instytutu Obywatelskiego), a także dominikanin Marcin Lisak. Po zakończeniu dwugodzinnej debaty będzie również czas na pytania i dyskusję z publicznością.

Instalacja „Tęczy”, której kolejne próby dewastacji i odbudowy stały się przyczyną do debaty, została wzniesiona na środku placu Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Julita Wójcik pomysłodawczyni projektu w 2012 roku została wyróżniona za niego Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. Podczas Marszu Niepodległości, 11 listopada 2013 roku „Tęcza” tęcza została spalona już po raz piąty. Instalacja wzbudza kontrowersje w środowiskach prawicowych, które oskarżają ją o promowanie symboliki LGBT. Na początku maja 2014 roku kolejny raz skończono rekonstrukcję „Tęczy”.

Więcej informacji na stonie: https://www.facebook.com/events/630494323712156

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Tomasz Stańko zaprasza na 14. edycję Jazzowej Jesieni

W warszawskim Studiu U22 przy Alejach Ujazdowskich, 24 października miał...

Jedzenie to sztuka!

Nigdy nie lubiłam gotować. Ale kiedyś, zupełnie przez przypadek natrafiłam...

Filmowe UW
Festiwal FilmUW to kolejna, po Festiwalu talentUW, inicjatywa Samorządu Studentów...
Fotoreporter – ginący zawód?
- Możemy już chyba śmiało mówić o kryzysie w branży,...