jonas-leupe-wK-elt11pF0-unsplash

Młodzież nie rozstaje się ze smartfonem

Z badania „Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu” wynika, że 96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, z czego 93 proc. posiada je na własność. Aż 65 proc. z nich niemal zawsze ma smartfon przy sobie. Uczniowie używają tych urządzeń do zabawy, rozwijania swoich pasji, odrabiania prac domowych oraz w trakcie lekcji.

Raport opracowany przez Centrum Nauki Kopernik opiera się na badaniach przeprowadzonych wśród uczniów w wieku 13-19 lat. Wynika z niego, że urządzenia mobilne są powszechnie używane przez polską młodzież. 96 proc. badanych zadeklarowało, że korzysta ze smartfonów, 79 proc. z laptopów, 48 proc. z konsol do gier, 39 proc. z tabletów, 31 proc. z smartwatchów, a 11 proc. z czytników e-booków. Z komputerów stacjonarnych korzysta 48 proc. uczniów.

Smartfon jest urządzeniem o najbardziej osobistym charakterze – 93 proc. badanych ma go wyłącznie dla siebie. W przypadku laptopów jest to 43 proc., tabletów 36 proc., a komputerów stacjonarnych 35 proc.

Właściciele smartfonów najczęściej przyznają, że „prawie nigdy się z nimi nie rozstają” – 65 proc. z nich wskazuje tę odpowiedź. Częściej dotyczy to starszych badanych (70 proc.) niż młodszych (61 proc.). Z kolei spora grupa użytkowników innych urządzeń mobilnych deklaruje, że korzysta z nich tylko wtedy, gdy jest to konieczne – 31 proc. użytkowników tabletów i 27 proc. właścicieli laptopów. W przypadku komputerów stacjonarnych 32 proc. użytkowników zaznacza, że „zazwyczaj ma go blisko siebie”.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Joanna Bator laureatką nagrody Nike
Powieść „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator została uznana za najlepszą...
Media Student po raz dziewiąty
Na czym polega fenomen popularności niektórych programów telewizyjnych? Jak napisać...
Studencie, czeka Cię więcej praktyk
Rynek pracy oczekuje od świeżo upieczonych absolwentów praktycznych umiejętności wyniesionych...
„Ferdydurke” dla dorosłych

Dla trzydziestoletniego Józia Kowalskiego powrót do liceum jest bolesny. Dla...