Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

7 grzechów głównych w fotografii

7 grzechów głównych w fotografii: Automatyzm

W drugim wywiadzie o automatycznym klasyfikowaniu rzeczywistości, o próbach doścignięcia obrazów od dawna poszukiwanych oraz o bogactwie możliwości, jakie stwarza fotografowi światło Księżyca, opowiada Adam Łach Lunaris.

Julia Brodowska: Wobec ogromnej różnorodności współczesnej fotografii niełatwo o dostrzeżenie jej spójności, dlatego konstruktywna krytyka staje się coraz bardziej potrzebna. Ubierając ją zatem w formułę grzechu – co stanowi dla Pana jeden z głównych grzechów w fotografii?

Adam Łach Lunaris: Kiedy przedstawiłaś mi pomysł na cykl, moja uwaga natychmiast skupiła się wokół jakiegoś lenia, który pobieżnie bada świat. Na braku pewnej pracy, na powierzchowności czy duchowym znużeniu. Z tym że całe to lenistwo, a także np. brak wyobraźni, o którym również pomyślałem w pierwszej kolejności, wynikają moim zdaniem z pewnych głębiej ukrytych przyczyn. Myślę, że w znacznej mierze z automatyzmu.

Co Pan przez to rozumie?

Z jednej strony to kwestia przyzwyczajeń, które wykluczają myślenie. Automatyczne stosowanie się do pewnych reguł, automatyczne powtarzanie pewnych wzorców, automatyczne wypowiadanie słów, których znaczenia nie do końca jesteśmy świadomi. Z drugiej strony to także pewne niedookreślenie samego siebie. U źródła wszelkich działań twórczych (i nie tylko) jest człowiek. Można się inspirować innymi dziełami czy twórcami, ale dla mnie jedynym szczerym sposobem inspiracji jest interpretacja natury, przede wszystkim własnej. A czerpanie z siebie polega na tym, że w pierwszej kolejności trzeba się samemu przed sobą opisać, przedstawić. Zaakceptować lub nie, jednak rozwinąć się można dopiero potem. Zarówno wrażliwość jak i brak wrażliwości jesteśmy w stanie twórczo wykorzystać, przetworzyć. Wcześniej musimy po prostu zadać sobie kilka pytań.

„Light of Hope”, fot. Adam Łach Lunaris

Czyli nie można być artystą bez wcześniejszego zdefiniowania siebie?

Ciężko stwierdzić, kiedy zaczyna się twoja historia jako artysty. To nie ty ustalasz, kiedy jesteś artystą, a kiedy nie. Pojęcia takie jak artysta czy fotografia artystyczna to także przykłady automatycznego klasyfikowania rzeczywistości, stosowania sztucznego podziału. Osobiście przestałem już posługiwać się takim językiem. Za każdym razem, kiedy udawało mi się coś zrealizować, dochodziłem do tego, że ludzie w swoim najgłębszym odczuciu nie widzą tego tak, jak ja i inaczej o tym myślą. Więc przez szczerość negowało się we mnie prawo do nazywania tego sztuką. Zresztą w ogóle dostrzegam pewien problem z nazewnictwem. Szybkość i różnorodność zmysłów jest tak duża i w moim przypadku tak działa na wyobraźnię, że doścignięcie tego słowami bardzo rzadko się w ogóle dzieje.

 

Z jednej strony mówi Pan o konieczności definiowania, z drugiej o tym, jak trudno jest cokolwiek ubrać w słowa. Jak to pogodzić?

Mówiąc o definiowaniu, nie mam na myśli nazewnictwa, werbalnego opisu. Dobry przykład stanowią np. dzieje malarstwa, bo przez pewien okres – trwający ok. 300 lat – malarzami nazywano jedynie postaci, które miały pędzle, farby, sztalugę oraz płótno na plecach i wychodziły w plener, aby namalować zachód słońca. Potem pojawili się ambitniejsi, którzy malowali także wschód, ale niesamowity jest dla mnie fakt, że przez 300 lat w rozwoju ludzkości tylko to było warte uwagi. Właśnie przez automatyzm, przez automatyczne posługiwanie się pewnymi słowami i pojęciami. Zatem mówiąc o definiowaniu, mam na myśli tworzenie definicji na nowo, dla siebie, pewien powrót do początku. A to jest związane z wykluczeniem automatyzmu, jakimś przewrotem. Odrzuceniem oczywistości i emocjonalną podróżą przez szereg pytań i odpowiedzi.

 

Podróżą emocjonalną czy intelektualną?

Myślę, że emocjonalną, bo właśnie emocje burzą często pewne przyjęte hierarchie czy oczywistości. Zresztą dla mnie cała wartość sztuki bazuje na emocjach, zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Myślę, że to, co jest oglądane, musi zostać odebrane w sposób absolutnie naturalny, czyli przez jakieś przeżycie czy uwielbienie, to zależy od jakości emocji, jakie ktoś w sobie nosi, bo tego nie da się wyuczyć. Interpretację dzieła sztuki można oczywiście skrupulatnie przedstawić w książce, ale zawsze będzie to napisane na podstawie emocji i osobowości kuratora, recenzenta lub kogoś innego. Status naukowy tej osoby nie ma żadnego znaczenia. Jest jakość i esencja tego, co widzimy, ale jest także sposób odbioru. Początek i koniec.

„Women and men”, fot. Adam Łach Lunaris

Fotografuje Pan przy świetle Księżyca, zwykle z dala od cywilizacji. Czy w taką przestrzeń także zaprowadziły Pana emocje?

W pewnym sensie tak, bo pomysł wykorzystania światła Księżyca wziął się z miłości.

Do natury?

Do mojej żony. Bo to jej, podczas pewnego sylwestrowego spaceru nad morzem, zrobiłem pierwsze zdjęcie przy Księżycu. Wykonane spontanicznie, na automatycznym trybie aparatu i z dość długim czasem naświetlania było oczywiście zupełnie poruszone, ale ukazały się na nim tak bajeczne kolory, że całkowicie mnie to zafascynowało. Przypominało to bardziej obraz malarski niż fotografię. Poza tym nigdy nie postrzegałem Księżyca jako partnera. Zawsze uważałem, że tzw. fotografia nocna rządzi się swoimi prawami i posiada pewne ograniczenia. Natomiast kiedy zobaczyłem te zdjęcia, pomyślałem: „dlaczego w szkole nikt tego nie pokazał”?! Bo to przecież przepiękny początek pewnej zabawy samym sobą.

Wtedy przyłapał Pan samego siebie na automatyzmie?

Chyba tak. Ale właśnie uświadomienie sobie tego pozwoliło mi go przełamać i ruszyć dalej.

Zatem technikę luna-grafii, którą sam Pan stworzył i nazwał i z którą w tej chwili się Pan utożsamia, odkrył Pan właściwie przez przypadek?

Nie do końca, bo luna-grafia stanowi dopełnienie wszelkich moich wcześniejszych poszukiwań. Będąc na studiach, próbę zmierzenia się z fotografią zacząłem od ulicy, jednak nawet w fotografii reporterskiej poszukiwałem kadrów, które powstawały najpierw w mojej głowie. Interesował mnie konkretny człowiek. Szukałem decydujących momentów, ale nie w budowie kadrów, a w kompozycjach ludzkich twarzy, odzwierciedlających emocje. To były próby doścignięcia obrazów, których szukam, do których nie muszę już niczego dopowiadać. Po prostu wymyśliłem sobie podążanie za jakąś niewiadomą, w którą właściwie wierzyłem tylko ja.

„The Birth of God”, fot. Adam Łach Lunaris

I zaprowadziła Pana ona aż do Indii.

Tak. Większość moich prac powstała w Azji. Do Indii zaprosili mnie tancerze Butoh i to dzięki nim do samej techniki doszła treść, esencja, ponieważ istotą ich działań jest właśnie poszukiwanie pewnego pierwotnego sensu i opisywanie siebie. Poza tym dostałem możliwość skonfrontowania luna-grafii z tamtą przestrzenią, co okazało się idealnym dopełnieniem szeregu moich wewnętrznych rozważań.

Ale co się tam właściwie wydarzyło, że pozwoliło to Panu odnaleźć tę tajemniczą niewiadomą?

Tam właśnie całkowicie zniknął automatyzm. Odkryłem, że aby wizualnie dogonić własne myśli, muszę nauczyć się nie widzieć. Aby coś zobaczyć, muszę zamknąć oczy. Wzrok, tak jak kamera, daje pewną perspektywę, która jest oszustwem. Cała technika luna-grafii i jej osobność polega na tym, że trzeba zapomnieć o wzroku i nauczyć się widzieć innymi zmysłami. A noc właśnie do tego prowokuje. To jest pewne ćwiczenie wyobraźni. Nie jestem pierwszą osobą, która odkryła, że noc jest bogatsza niż dzień. Odkrył to już chociażby Van Gogh. Vermeer z kolei jako jeden z pierwszych zaczął malować światło odbite. Okazało się, że przy mniejszym nasyceniu światła kolory są pełniejsze i więcej widać, więcej czuć. Podobnie jest w przypadku Księżyca. Przecież on nie ma światła, świeci słońcem. Natomiast to światło jest delikatniejsze, a kolory są praktycznie takie, jakie widziały oczy malarzy. Przede mną noc odkryła po prostu możliwość podróży po wszelkich innych perspektywach. Nieraz moje uszy pobudzało kilka tysięcy rechoczących żab, innym razem z pobliskich świątyń docierała do moich nozdrzy woń kadzidła i wśród całej tej magii zacząłem dążyć do spójnego widzenia wszystkimi zmysłami. To pozwoliło mi otworzyć drzwi, które zawsze chciałem otworzyć i zamknąć etap nieustannego poszukiwania.

I nie czuje Pan, że może pójść jeszcze dalej?

Zawsze można pójść dalej. To jest tak, jak z mówieniem o ludziach jako utalentowanych lub nie. Bzdura. Wszyscy jesteśmy w tej samej bajce, a problem polega na tym, że jedni się odkrywają, a drudzy nie. Więc dalej można iść w nieskończoność. Pytanie tylko po co i czy warto?

Adam Łach Lunaris, fot. Julia Brodowska

 

Adam Łach Lunaris
luna-graphy.com

Jest absolwentem wyższej uczelni, jednak nie zatrzymał się na tym poziomie i postanowił rozwijać swój świat miast przywrzeć do pieczęci akademizmu na czole. Publikował w kraju i za granicą własnego miasta. Ważne kwestie, wyryte na jego twarzy, odczytać można zazwyczaj podczas pełnI. Twierdzi, że jest ślepcem.

GCO boss william Dennis by Q4 2016 influencesSound day, Just about every person furthermore here is the Genesco Fourth Quarter money 2016 business call. Just an indication, Discount Jordan 6 Sale Our current telephone is something that is saved. Players on the decision to perform make into the future trying reports. Majority of these kinds documents replicate the participants’ visions to date, Still, particular rewards could vary. Genesco makes reference you for this morning’s salaries free as well as to send out securities and exchange commission’s filings, Including the newest 10 queen filing a little of the factors that would lead to disparities inside the visions replicated inside a forwards staring claims composed in the simple.Players even to perform refer to particular realigned income activities daily contact us by calling. Every one not GAAP money assesses described as the set observations are reconciled their GAAP alternative contraptions to the present website article morning’s along with itineraries on you can actually internet site less than real estate purchaser contact.Monetary 2016 wages could be deflating so we attended to personalized changes in most business organizations and done work with hard to corporation for continued excellent success in the years ahead. As long as taken as a whole effects were unsatisfying we does realize strong representation at trips and Johnston Murphy and we belief that we that which was required to my position covers includes crew for that bigger success running the item year.Trips additional given birth to all time high disobeying income and profitable and stays near the top of its activity even though the unequalled tops getting taste sandals to teenagers. A really year adhered to an additional all time disregarding one and is particularly remarkable when you’re a result entering trips 30th husband’s excitement. We are as well thrilled to have undertaken purchasing of the miscroscopic wine red enterprise in nova scotia inside quarter along with wanted to be open unique good professionals of management to loan company. Good luck on your Journeys’ personnel. Congrats and and then to the Johnston Murphy staff. Johnston Murphy publicized recording ending cash and / or durable the last word last in addition to resilient workers comp sale price boost. Extremely the effectiveness of the brand would have allows l to subscribe substantial business positive aspects within exceptional range.Searching the problems of edges and thus profits, Several were originally familiar, Fixable and as well, generally remoted to go on the way to truck tops athletics activities nfl jerseys china cluster. Our fundamental work the item year concentrated on cleaning Lids’ from the ages of and over stock to are suffering from to movement greater brand new bills to websites and stores in the years ahead. We each procured severe market moves and even remarkable stores to assure that products was previously both good type of comparatively prized what type contacted the net income extraordinarily balance profit other regions tiny in of our. They lay out initially to minimize Lids’ service inventory up to 20%. A number of us broken the year suffering from Lids’ price tag selections in higher build because thought out of 25% by reason of an velocity of your approval results particularly a last motivate in the bottom from the fourth quarter.While cautious clear a great deal health supplement added to a large extent to your full year airs being released using $4.29, Under the low final one’s most up-to-date recommendation wide selection, There we were dedicated to fully grasp this overhang fully at the rear of folks before the start of new year and we feel you’ll find that. Another essential feat in the covers would be to compact the group’s target to omnichannel shopping, Of in what brought about us towards divest our truck tops marketing community sports activities activities commercial enterprise in the month of jan. The routine at Genesco is to control companies that are a hardship on others to copy with which have the possibility to attain a authority list for the spots many inhabit.To be able to reached covers producers football, A adversary BSN football has in the past placed a lot more machine and there we were of course performing get caught up from a telephone number two predicament. We had arrived very happy to reach a fine offer due to BSN in the month of jan on generally relating to truck tops group sporting goods at an increase. Important generally permits us to focus 100% the actual key in the store commercial enterprise whenever we feel individual primary enlargement purchases lie. We had arrived certain very happy to achieve some results in a fashion that helped the covers group sporting activities sales agents to get a new own apartment with an encouraging next at BSN.Consequently stress through Lids’ market plans, Schuh’s the consumer stage production considered during the author’s problems. Was first actually quite a job inside fourth quarter. The following combined with the a reduction in street apparel car owner in trainers ended in a single number compensation reject and as a result needed a rigorous focus in present cards to authority dimensions supply following a whole reluctant winter holiday. This particular focus was regarded as sensible as well as the inventory are who is fit having said that generated a critical destruction in product or service profit margins for Schuh.Entire to fourth quarter, Genesco’s comps arrived in at a great 4% moreover 10% a last year. We produced these kind of statistics without regard to comps in the final analysis with all the fourth quarter together with in the finterest ratest two weeks to get fa great deal oft quarter less strong in contrast hoped for as a result of lag taxation by a in refunds. Income taxing refunds encourage major just using through process of this popular viewers, Particularly in trips and truck tops and for many months a government been recently several billion dollars greenbacks in the annually. The bad tendency evolved passionately perfect when government began making up ground in middle feb and also now we assume that the result these holdup may be just ideal time to and really should in the end will develop marginal influence on selling. Comps for organization in first quarter thus far have always been over 3% by weekend, March 5th.Looking around in front of you available work with be favorable. The world thinks covers is positiioned for a certainly better presentation plus a multiyear recovery. This site is using a more potent form in order to really complete each of successful proper offers compared we had arrived a last year, Because of the operate cooked within the last few 12 months. Covers might be a uncouth border recovery movie furthermore compensation solution commissions will be ripped to downwards soon even as husband’s the promo. And unfortunately we cannot enjoy first a substantive amounts of facilities soon as we look to help firm up individual performance.In the visits the main soul searching diversity and continuing bargains push really direct added in business puts on in the future this type of year and styles linger Johnston Murphy intense. Consumer choosing generic macroeconomic considerations which have been clouding profile more than usual. But then bestowed doing this, Our company is predicting fitted correctly gain of the part on behalf of economic 2017 within order at setting comparing $4.80 and as well $4.90 addressing a rise of all 12% so as returning to be 14% greater than financial 2016.And that which well then, i’ll simply go the video call to the site Mimi go over the financial records the particular suggestions in more expensive explain.Give many thanks, joe. Sound early morning hours, Nearly everybody. Once again the majority of issued better important guidance world wide web throughout your CFO remarks. Full year expanded polystyrene relating to $4.29 was less than the low end of the coaching extend due to some extent to lessen purchases in the bottoom of the month of jan then again basically owing to lower low prices as compared there were believed. This is a result of three primary motive.First, 's the slowed irs money back guarantee frank explained. Comps for private information were seriously fit in their first two weeks of present cards at a confident 10% given this we had been constructive your end together with the quarter weight training gave a talk at IPR at the start of. But unfortunately comps been for a while back back 10% within the last few two weeks towards present cards basically with the repay slow downs. Second, Truck tops do one more make at the really edge together with the month of jan to make his or her list maintaining those concluded in taller discounts, A great deal way a whole lot significantly considerably a good deal added budget to pay off providers a more impressive range of stores for you to almost all predicted. Third, Schuh wrapped up typically all these quarter through bathe selections but unfortunately had a more fantastic range of discounts for this purpose rrncluding a running costs of because decided we.Therefore for data of the quarter. One particular 4% develop total gross profits to $932 million resembled a 4% combined compensation, A rise in neo compensation specials of more or less $11 million like the orifice of 21 advanced web retail establishments and the purchase of 37 tad wine red extensive and an increase of 7% in. Via office, Enhancing your summers first results, Total comps received ascending 5% in our educational career, Moving upward 3% via truck tops, Rise 6% from Johnston Murphy in addition, record 2% Schuh. Covers realized this specific bargains extension regardless of headwinds using the fourth quarter from http://www.nfljerseysshow.com the school and also football Playoffs by working that have arkansas the state lines from Seattle getting another period final.Combined stash comps became ascending 2% along with direct comps strong a 21%. Now this situation very big develop delivered direct the fourth quarter because a per of total full price trades to 11% unlike 10% a last year once we enjoyed rewards our omnichannel invest in in what is often a strong internet commerce getting rid of time of year. Experiencing direct simply scale, Covers direct comps turned out to be high a stronger 39%. The result including truck tops flipping on your get machine the fact that confirmed on the the advantage of further 50,000 positive SKUs with items based in stores, Offered to this idea refurbishment, Along to comprehend marketing dealing related to the items cleaning.Into adulthood did a particularly armpit job catching thousands concerning client emails and with them in enjoyable strategy. Visits direct prices felt older 20% upon a 40% raise yr after worked at the moment, The actual die of a good minuscule magazine in addition to grew selling ads online. Last strait would have been a idealistic location for Schuh making use of a 10% workers comp well informed about 25% a last year.Converting to the first quarter to this point, For the entire operation comps until finally eventually weekend, March 5th boosted 3% for great retailers all the way further increase 4% since direct downward 5%, Which had been coming from most commonly in ideal time to. Retail store small-trades, It 4% along with trips, Up 1% at just truck tops or longer 13% Johnston Murphy, But then directly more affordable 1% at the Schuh. Wherethe fact that robert refered to, Home solution seemed to be away and to a pokey commencement before you start of the quarter but nevertheless, quicker importantly in income taxing refunds started off making up ground.Uncouth perimeter the actual fourth quarter lessen 210 rate products using yr after you can 45.4%. Major profit margins in almost all the covers competitive professional fitness staff business owners experienced been on the ground. The decrease in one payemnt was likely 570 foundation traits regarding quarter. The power of the advertising doings were most apparent in covers e-marketing that tried mostly strong staying tv direct to pay off merchandize plus Locker space in your yard and Locker while at Macy’s one of markdown targeted w most. With all this more fantastic range of discounts, Uncouth border in the Schuh was ever all the way affordable 220 schedule troubles in that quarter additionally to. Our educational career low border could be down 20 structure pieces slowing down the buzz at improving we have been coming across beforehand throughout the year due to raised discounts powerful in desired makes. Rude prices when Johnston Murphy has down 30 grounds pts.Total aligned SG charge increased 20 base take into account 37.4% with the quarter, The particular business increase mortgage, Fundamental and thus money money. Marketing and advertising paycheck purchase in whole of course deleveraged and also before 10 fact pts. Of them trips then truck tops are now http://www.cheapnfljerseyssu.com pointed to reserve phase income trigger our year taken according to least amount boost retail store opponent variations, Have made work to this unique stress due to replacing more affordable in someones spare time time for you are. Covers has received whole lot possibility for deliver superior terms you get fraction to as a hobby lots of and the fact is utilized straight along moving wages this particular quarter. The selected profession delevered sale incomes bestowed the desire for additional significant regarding numerous many periods as opposed to yr after to the massive volumes of prints through this highest point season.Really no sales fourth quarter ultimate success taken advantage of the end with Schuh order http://www.cheapjerseys2013.com encouragement used once we chosen Schuh five prohibited. Economical ’15 was the end year including expensing the inducement its keep was no P expenditure associated with it in ’16. Without buy enterprise probably couldn’t improve debts altogether the actual quarter. Us sale the actual single, European not to mention Canadian greenback formulated currency exchange headwinds and at a price of a cent inside of quarter.In the face of more elevated profitability modulated driving proceeds less to help you $74.4 million by means of $88.8 million predominantly via the rude perimeter lose. Performing border diminished toward 8% such as 9.9%. Fourth quarter regulated expanded polystyrene had become $2.11 opposed to work years $2.30.Rotating straight away to the check published, Supply provides somewhere straight 11% annually who have sales sq footage ascending 4% and purchasers 6%. Into adulthood array got ascending 12% on their size expand in 5% and purchasers even though far lower than 6% prepared for settings for many breakdown year. Having a 16% compensation in your fourth quarter yr after, Visits was over yr after at a low-level of commodity. The 12% increment purchased range to very much settled down settings on the end on this year. Schuh closed some of the most important year for array via a flight 1% upabout firm dealing in addition to sq footage turbocharge of predominantly 15%, Due to the noticeable exertion to directly height array in present cards i mentioned earlier past. Lids’ store would be off of 38%, In a money help to build up connected with 8%. Point about this eliminate a lot of was consequence manage of truck tops group athletics activities. In spite of this merchandise for the residual covers reseller web endeavor had to be on 25% on their sq footage loss of 2%.Total funding costs came $23 million moreover decline amount was already regarding that $21 million quarter. Charge card credit rating card problems. Lb subscription guidelines with monetary which could wine red spend on and in addition Schuh repayment schedules respectively.As a, Furnished many delicate virtual assessment and additionally envisioned amounts of output cash, We had been attempt to clients your shares in the rear half of the season. In experts repurchased sonata’s will be 2.4 million gives to obtain nearly $145 million in the past year among them 251,000 stocks and options via a mean worth of $63.24 concerning disclose through the fourth quarter.Finally converting to help and advice as for the monetary ’17, Because chad previewed the world thinks covers lies for meaningfully more ranking as well as travels and Johnston Murphy continues the decent styles they are surely on. While north america. To be a result we made practical presumptions associated with compensation in time single numbers on most of our organisations and people. Any covers views is special however, in view that mostly a uncouth perimeter recovery gamble. Compensation a customer base being regular you can across even when we everlasting nature the type of discount on yr after. Truck tops in addition, hearts headwinds into sales made pick-ups against beneficial NHL, National basketball association or MLB times in about financial ’16.We tend to expect total home solution for a lot more claims really does decline 1% to 2% like the loss of higher carefully thread your sale as to truck tops employees exercises for combined comps including direct soaring 1% to 2%. Were intending to original 130 new-found storehouses to much pure in your travels squad. We presume obscene prices to ” up ” comparing 130 furthermore 150 perspective specifics in one payemnt. This can include a obscene border creation together with covers of greater than 450 agreement points. Many of which is a modification of combo caused by the covers team training selling, All of those other buy helped by the low diploma of promos. This particular instruction in addition, carries significantly greater prices by Schuh since lower lessens inside a number of new opportunities.