Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

gospodarkaKULTURAPolecamyspołeczeństwoŚwiatZJAWISKA

Centrum Sztuki Współczesnej porusza najważniejszy temat XXI wieku

Zniszczenia na naszej planecie stają się nieodwracalne, a Ziemia nie uleczy się sama. Przypomina o tym nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej.

Plastyczność planety to projekt, dzięki któremu będziemy świadomi, że wszystkie nasze działania mają wpływ na środowisko. Każdy Polak statystycznie produkuje ponad 300 kilogramów śmieci rocznie. Średnia europejska to prawie pół tony. Działalność człowieka przyczyna się też  do wymierania gatunków roślin i zwierząt. Fundacja WWF szacuje, że od 1970 roku wyginęło ich ponad 60 procent.

W Centrum Sztuki Współczesnej ta niszczycielską działalność pokazana jest z perspektywy zaproponowanej przez francuską filozofkę Catherine Malabou, autorkę terminu „destrukcyjna plastyczność”. To pojęcie, które przybliża paradoks współczesności – mimo że zanieczyszczamy planetę każdego dnia, Ziemia w pewien sposób to przyswaja, nieustannie tworzy i formuje.

W ramach projektu „Plastyczność planety” powstały dwie wystawy: Bezludzka Ziemia oraz Centrum Natury Współczesnej. Pierwsza z nich ma na celu zaprezentowanie planety, na której ludzie nie są w stanie już żyć. Natomiast druga ukazuje jak natura podąża krok w krok za człowiekiem.

-Przez tę wystawę chcielibyśmy zachęcić jeżeli nie do wzięcia odpowiedzialności za zmiany w świecie, to przynajmniej do refleksji nad nimi – mówi Agnieszka Tiutiunik kierowniczka Działu Promocji i Komunikacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Inspiracją dla prezentowanych dzieł jest twórcza siła natury – spotkanie się jej z niszczącą działalnością człowieka. Zderzają się tu dwa kontrasty: biologiczne życie z plastikiem oraz przekształcenia geologiczne z klimatycznymi. Jak zapewniają organizatorzy, celem wystawy nie wprowadzenie społeczeństwa w panikę, ale uświadomienie, że nie jesteśmy zdani na zagładę, jeżeli zaczniemy działać.  

Poza główną częścią wystawienniczą odbędą się również spotkania, pokazy filmowe oraz ukaże się specjalne wydanie magazynu internetowego „Obieg”.

GDZIE: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

KIEDY: Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca o godz. 19, wystawa potrwa do 22 września

ZA ILE: od 5 zł