Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMKarieraMiejscaUW

Przedsiębiorczość otwiera głowy

Działający od dwóch lat Inkubator UW uczy studentów kreatywności i wspiera w realizacji ich własnych pomysłów.

Oferta skierowana jest do studentów, doktorantów, pracowników oraz absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inkubator jest częścią procesu dydaktycznego UW – można zrealizować w nim OGUN-y i odbyć praktyki studenckie.

– Zachęcamy do przedsiębiorczości, bo otwiera ludziom głowy. Rozumiemy ją jako umiejętność bycia sprawczym – mówi Ola Sienicka, menedżerka ds. komunikacji w Inkubatorze UW. Działa w nim otwarta przestrzeń co-workingowa, gdzie każdy może przyjść, napić się kawy i usiąść do pracy. Koła naukowe i organizacje studenckie znajdą tu miejsce dla swoich spotkań i wydarzeń. Inkubator to także nowoczesna infrastruktura – do dyspozycji są pracownie elektroniczna, komputerowa i stolarska, po odpowiednim przeszkoleniu można korzystać z drukarek 3D.

– To miejsce powstało w odpowiedzi na potrzeby studentów – mówi Jacek Sztolcman, kierownik Inkubatora UW. – Łącząc praktyczne myślenie z niezbędnymi umiejętnościami, tworzymy pomost między uczelnią a światem biznesu – dodaje. I w tym kierunku dzieje się dużo: spotkania i warsztaty z cenionymi praktykami, współpraca IUW z największymi firmami w Polsce. Studenckie firmy i projekty naukowe mają tutaj zapewnione niezbędne wsparcie, aby wkrótce samodzielnie zaistnieć na rynku.

Do Inkubatora nie trzeba przychodzić z już gotowym planem na własny biznes. – Chcemy też inspirować. Tutaj każdy może przejść własną ścieżkę, by dojść do swojego pomysłu – mówi Ola Kossowska, szefowa zespołu promocji Inkubatora UW. Dla poszukujących inspiracji organizowane są spotkania z serii Idea Mixer, gdzie eksperci i specjaliści z różnych branż opowiadają o trendach rynkowych. W połowie marca zostały zainaugurowane Meetupy IUW, które są okazją do networkingu i porozmawiania o swoich pomysłach na biznes, start-up lub projekt naukowy w szerszym gronie.

Studenci mogą korzystać z przestrzeni Inkubatora UW w czterech lokalizacjach:

  • Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101
  • Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5
  • Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55
  • Budynek ZSS UW przy Małym Dziedzińcu, ul. Krakowskie Przedmieście 24

Więcej o ofercie Inkubatora UW na stronie: iuw.edu.pl