Ruszyła 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkańcy stolicy mogą oddawać głosy na budynki, przestrzenie i wydarzenia, które ich zdaniem najlepiej wpływają na jakość życia w mieście. W tegorocznej edycji nominowano 17 wyjątkowych realizacji, które pokazują, jak architektura może zmieniać Warszawę na bardziej przyjazną i funkcjonalną.
Wśród nominacji znalazły się m.in. nowe miejskie inwestycje, takie jak most pieszo-rowerowy, nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przebudowane ulice Chmielna i Bracka, szkoła przy ul. Świderskiej, Centrum Międzypokoleniowe przy ul. Korotyńskiego czy park linearny Suwak. Każdy z tych projektów powstał z myślą o realnych potrzebach mieszkańców.
Na liście są także obiekty prywatne i rewitalizacje – akademik Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Czekolady, biurowy kwartał, odnowiony Pawilon Cepelii oraz Pałac Rzeczypospolitej, w którym mieści się Biblioteka Narodowa. Nominowano również nowe budynki mieszkalne, zajezdnię tramwajową i wydarzenia architektoniczne.
Najtrudniejsze zadanie w konkursie wykonało 10-osobowe jury, na czele z wiceprezydentką Warszawy Renatą Kaznowską. Eksperci i ekspertki odbyli liczne wizyty terenowe, by spośród wielu realizacji wyłonić te najlepsze. Efektem ich pracy są nominacje w sześciu kategoriach do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Jednak to mieszkanki i mieszkańcy zdecydują, która z 17 nominowanych realizacji lub wydarzeń otrzyma Nagrodę Mieszkańców i 20 tys. zł. Głosowanie trwa do 11 maja. Aby wziąć udział w plebiscycie, wystarczy wejść na stronę nagroda-architektoniczna.pl, zapoznać się z opisami i zdjęciami kandydatów i oddać swój głos.
Zwycięzcę Nagrody Mieszkańców oraz pełne wyniki konkursu poznamy podczas gali finałowej już 3 czerwca.
(za: UM Warszawa)