Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Zmiany w TVP

Prezes TVP, Julian Braun odwołał ze stanowiska Iwonę Schymallę. Dyrektor „Jedynki” nie chciała zostać redaktor odpowiedzialną stacji i postanowiła odejść z telewizji publicznej. Po prawie 20 latach.

logo_tvp.gif

            Schymalla zaczęła pracę w Telewizji Polskiej w 1993 roku. W następnym roku zaczęła prowadzić pasmo poranne „Kawa czy herbata”. Potem widzieliśmy ją m.in.: w programach:  „Między ziemią a niebem”, „Ciało to niemało” oraz „Od A do Zdrowia”. Dyrektorem Jedynki była dwukrotnie: raz od lipca do października 2009 i ponownie od października 2010 do 18 listopada 2011. Schymalli przedstawiono propozycję pracy jako redaktor odpowiedzialnej TVP1, którą jednak była dyrektor odrzuciła. Twierdzi, że było to oferta bardzo niekorzystna i nie gwarantowała możliwości prowadzenia wspomnianych wcześniej programów (oprócz „Między ziemią a niebem”), co stanowiło główne źródło dochodów dziennikarki.

            Prezes Julian Braun twierdzi jednak, iż złożona Schymalli propozycja była dla niej bardzo korzystna i oferowała pensje zbliżoną do jego własnej. W specjalnym oświadczeniu wyraża smutek z powodu odrzucenia tej oferty przez dziennikarkę i jednocześnie radość z powodu „pozytywnych reakcji dużej części opinii publicznej oraz środowisk twórczych”, a także z „akceptacji tych działań ze strony pracowników”.

            Widocznie jednak nie dotyczy to wszystkich pracowników. Jeszcze w piątek Małgorzata Wyszyńska w geście solidarności z byłą dyrektorką odeszła ze stanowiska szefowej „Wiadomości”. Najprawdopodobniej jednak zostanie w TVP na stanowisku prezenterki.

            Kto będzie następcą Iwony Schymalli? Konkurs trwa. Już w piątek Telewizja Polska przedstawiła wymagania, jakie musi spełnić kandydat na dyrektora Jedynki. Należą do nich: wykształcenie wyższe, wybitne zdolności interpersonalne i menadżerskie, znajomość co najmniej jednego języka obcego oraz min. 5 lat doświadczenia na stanowisku redaktorskim i 3 na stanowisku kierowniczym w mediach. CV oraz listy motywacyjne (zawierające koncepcję działania TVP1) na maksymalnie pięciu stronach A4 można przesyłać do 5 grudnia.