Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Perspektywy ogłosiły najlepsze uczelnie

Uniwersytet Jagielloński pokonał Warszawski. Jest już nowy, trzynasty Ranking Szkół Wyższych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej„.

34W Rankingu Uczelni Akademickich obejmujących wszystkie (z wyjątkiem uczelni artystycznych) szkoły wyższe w kraju na pierwszym miejscu znalazł się tym razem Uniwersytet Jagielloński. Uniwersytet Warszawski spadł na drugą pozycję. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na czele uczelni rolniczych znalazła się tradycyjnie już Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W grupie uczelni technicznych liderem jest stale Politechnika Warszawska (przed Politechniką Wrocławską i AGH).

Niespodzianką jest za to objęcie prowadzenia przez niepubliczną Akademię Leona Koźmińskiego w grupie uczelni ekonomicznych. Wyprzedziła ona tym samym Szkołę Główna Handlową. Wśród uczelni pedagogicznych zwyciężył po raz kolejny Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie. Tytuł najlepszej uczelni medycznej przypadł Collegium Medicum UJ. Wśród akademii wychowania fizycznego mistrzem został zaś AWF we Wrocławiu.

Tytuł najlepszej niepublicznej uczelni akademickiej w Polsce obroniła Akademia Leona Koźmińskiego. Srebro i brąz w tej kategorii podobnie jak rok temu otrzymały Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

We wspólnym rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych i niepublicznych uczelni licencjackich pierwsze miejsce zajęła PWSZ im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu. Tuż za nią uplasowała się Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie.

Do najlepszych uczelni w siedmiu głównych grupach kryteriów, na których został oparty ranking, należą:

  • prestiż wśród kadry akademickiej – Uniwersytet Jagielloński,
  • prestiż wśród pracodawców – Politechnika Warszawska,
  • potencjał naukowy – Uniwersytet Warszawski,
  • efektywność naukowa – Uniwersytet Jagielloński,
  • publikacje i cytowania – Uniwersytet Jagielloński,
  • innowacyjność – Politechnika Wrocławska,
  • umiędzynarodowienie – Akademia Leona Koźmińskiego.

32_1źródło: perspektywy.plPrzygotowany został również ranking w piętnastu grupach kierunków studiów. Uniwersytet Warszawski zwyciężył w aż siedmiu z nich. Nasza uczelnia zdobyła najwyższą ocenę w grupie kierunków humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ścisłych, psychologii, filologii i języków obcych oraz naukach politycznych.

W trzynastej edycji rankingu oceniono 256 polskich uczelni. Zadaniem zestawienia jest dostarczenie informacji o ocenach polskich szkół wyższych. Jest to istotne szczególnie dla młodych ludzi, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji – wybrać uczelnię oraz kierunek studiów.