Wikingowie podbijają Polskę

Historyczny serial „Wikingowie” który w Stanach Zjednoczonych przyciągnął ponad 4 mln widzów, pojawił się w Polsce. Od 21 października jest emitowany w każdy poniedziałek o godz. 22.00 na kanale History. Serial pokazuje życie wikingów z punktu widzenia członków tej społeczności, nie zaś najeżdżanych przez nich ludów.

wikingowie.jpgfot. materiały prasowe


Pochodzący ze Skandynawii wikingowie wywarli ogromny wpływ na dzieje średniowiecznej Europy, docierając nawet do Konstantynopola i na Sycylię, a być może i do Ameryki Północnej. Wokół tego wojowniczego ludu narosło przez wieki wiele mitów. Najczęściej są postrzegani jako krwawi i brutalni najeźdźcy, niszczący lub rabujący wszystko, co napotkają na swej drodze. Serial pokazuje bardziej złożony i bliższy prawdzie obraz wikingów. Kanadyjsko-irlandzka koprodukcja opiera się na legendzie Ragnarze (w tej roli Travis Fimmel) Lodbroku, wikingu rządnym przygód i ciekawym świata. Próbuje on przekonać przywódce jarla Haraldsona (Gabriel Byrne nagrodzony Złotym Globem) aby zamiast kolejnej wyprawy na wschód, gdzie mieszkają tylko niezamożni Bałtowie i Słowianie, udać się na zachód i spróbować znaleźć bogatą i wspaniałą cywilizację, która znajduje się za wielkim morzem. Wódz nie jest jednak zainteresowany taką ekspedycją, którą uważa za zbyt niebezpieczną. Zdesperowany Ragnar wraz z bratem Rollo (Clive Standen) i przyjacielem Flokim (Gustaf Skarsgard) buduje nowy rodzaj łodzi, który umożliwi żeglugę po pełnym morzu.

Po pierwszym odcinku produkcja zapowiada się ciekawie, tym bardziej że producenci nie odkryli jeszcze wszystkich kart, gdyż zgodnie z zapowiedziami w kolejnych odcinkach ma pojawić się chrześcijański mnich, porwany przez wikingów w Anglii. Ta konfrontacja dwóch światów, chrześcijańskiego i pogańskiego, z pewnością doda historii dużo dramatyzmu i wzbogaci ją.

wikingowie2.jpgfot. materiały prasowe

Wielu spośród producentów serialu pracowało już przy historycznych produkcjach takich jak „Dynastia Tudorów” czy „Rodzina Borgiów”. W „Wikingach” nie braku scen walki czy seksu, nie ma jednak epatowania nimi tak jak np.: w „Spartakusie”. Serial pokazuje też ciekawy obraz społeczności wikingów, ich życie codzienne, prawa, zwyczaje czy stosunki społeczne. Dużo miejsca poświęcono także wierzeniom religijnym, a różne wizje, których doznają bohaterowie wprowadzają do historii pewne elementy fantastyczne.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Dzienniki dodatkami stoją
Grupa Polskapresse rozszerza ofertę czytelniczą o atrakcyjne informacje kulturalne i...
Twoja klisza z Powstania Warszawskiego
5-kilometrowa nocna trasa, budownie barykad, zanoszenie meldunku czy znalezienie ukrytego...
Filmowy kwiecień
Wszyscy miłośnicy filmu powinni zarezerwować sobie czas od 10 do...
Poezja inaczej

Co jakiś czas na mini scenie w Komediowym odbywają się...