Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Hocus – Focus

Fotografia to nie tylko sprzęt, kolorowe zdjęcia czy reportaże z imprez. To także ludzie, których połączyła jedna pasja – miłość do zatrzymywania czasu. Niektórzy działają w swoich małych grupach, inni wolą sami chodzić na fotograficzne łowy, a jeszcze inni zakładają oficjalne kluby. Jednym z takich zespołów jest Klub Filmowo-Fotograficzny „Focus” działający przy Politechnice Warszawskiej.

 

juwenalia2011srenka-9354.jpgfot. Piotr Skorek / www.klubfocus.pl

 

Focus istnieje od ubiegłego wieku. Został założony w 1998 roku przy wydziale Mechatroniki. Obecnie zrzesza blisko 50 osób: pasjonatów, zapaleńców, a także zwykłych studentów chcących poznać tajemną sztukę naświetlania. Aktywnie działających i uczestniczących w różnego rodzaju projektach jest ponad połowa zarejestrowanych osób. Jak sami członkowie mówią, „Focus to nie tylko karty pamięci, ekrany LCD i cyfrowy szlif. Sztuka fotografii to przede wszystkim bogata i niesamowita historia, to proces ewolucji oraz niezwykły romans sztuki z techniką.” Tak w skrócie można opisać Dział Analagowy, który z każdym rokiem nabywa nowych umiejętności, rozbudowuje ciemnie i zaraża czarno-białą fotografią „wydobywaną” ze starych, przez niektórych zapomnianych lustrzanek kliszowych.

 

6494_1090437187995_1438454084_30205627_3911696_n.jpgfot. Łukasz Gościński / www.klubfocus.pl

 

W Klubie każdy znajdzie coś dla siebie. Od wcześniej wspomnianej fotografii tradycyjnej, przez reportaż i fotorelację, organizację wyjazdów integracyjnych, aż po dbanie o wizerunek grupy przy okazji różnego rodzaju eventów. Obecnie członkowie organizacji powoli wskrzeszają filmową działalność Klubu tworząc krótkie animacje poklatkowe.

 

http://www.youtube.com/watch?v=XgGt5iCKeuM&feature=feedf

 

Wyszczególnienie Działów  (Anlogowy, Merytoryczny, Informacji i Promocji, Reportażu i Zasobów Ludzkich), ułatwia pracę, podział obowiązków i komunikację. Są osoby które lepiej odnajdują się w relacjonowaniu koncertów, balów czy rajdów samochodowych niż nawiązywaniu kontaktów i reklamowaniu Klubu.

 

Każdy z członków może liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony bardziej doświadczonych fotograficznie kolegów. Oprócz spotkań we własnym gronie są również organizowane wykłady ze znanymi i cenionymi fotografami. Dzięki temu osoby należące do Klubu mają szansę uczyć się od najlepszych.

 

Na wyposażeniu Focusa są lustrzanka cyfrowa oraz sprzęt studyjny dzięki którym członkowie mają szansę rozwoju poprzez organizowanie różnego rodzaju sesji zdjęciowych nie tylko zleconych ale także własnych. 2-3 razy do roku jest organizowane szkolenie z fotografii studyjnej dla osób nowoprzybyłych.

 

Klub to nie tylko akredytacje, sprzęt studyjny czy spotkania z Mistrzami Fotografii. To także ludzie, których łączy pasja. To spontaniczne wyjazdy plenerowe, spotkania przedświąteczne i wzajemna pomoc. Osoby, które decydują się na dołączenie do Focusa stają się jego częścią. Częścią sporej fotograficznej rodziny.

 

img_8155.jpgfot. Klub FIlmowo-Fotograficzny „Focus” / www.klubfocus.pl

 

W dniach 12-13 października w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbędą się Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK”. To doskonała okazja żeby spotkać ludzi z Focusa, porozmawiać z nimi o Klubie, rekrutacji czy też zobaczyć jak pracują w studio.