Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Trójkowej Liście stuknęła trzydziestka

logo-pr3.gifTen rok należy do radiowej „Trójki”. Stacja świętuje dwie okrągłe rocznice: 50-lecie działalności i 30-lecie najpopularniejszej audycji czyli „Listy Przebojów”

Pierwsza Lista Przebojów została nadana 24 kwietnia 1982 roku. Chyba żadna polska lista przebojów nie może pochwalić się taką historią. Nadużywane dziś słowo „kultowa”, w tym wypadku pasuje idealnie. Lista Przebojów „Trójki” już od pierwszych notowań cieszyła się dużą popularnością. Przede wszystkim wśród młodych ludzi, dla których była to jedyna okazja, aby posłuchać muzycznych nowości z Zachodu. W okresie stanu wojennego program urósł do rangi zjawiska o charakterze społecznym. Do historii przeszły manifestacje spacerowe, które były formą walki z władzą. Ludzie spacerowali w czasie emisji prorządowego Dziennika Telewizyjnego, w soboty towarzyszyły im dźwięki z Listy. Po latach popularność LP3 nie spada. Dwa lata temu Lista zwyciężyła w plebiscycie „33 x <>”, jako najpopularniejsza audycja radiowej „Trójki” w historii tej stacji. Być może o jej sukcesie świadczy również fakt, że listę układają słuchacze.

Z okazji 30-lecia ukazało się 300-stronicowe wydawnictwo „Lista Przebojów Programu Trzeciego – ABC druhów zastępowych i kaziów”. Najważniejsze piosenki w całej historii LP3 zebrano zaś w kolekcji płyt „30 lat Listy Przebojów <>”. A świętowanie rozpoczęto koncertem dawno niesłyszanej Edyty Bartosiewicz. 30 lat, 1576 wydań i charyzmatyczni prowadzący – Marek Niedzwiecki i Piotr Baron. Pozostaje życzyć tylko, kolejnych równie udanych 30-stu lat. Audycji można posłuchać w każdy piątek od godziny 19 do 22.