Jan Nowak-Jeziorański w Radiu Kampus

Projekt ”Jan Nowak-Jeziorański: kurier Armii Krajowej, człowiek radia, polityk”, powstał, by przybliżyć sylwetkę jednego z największych polskich dziennikarzy radiowych.

Jan Nowak-JeziorańskiŹródło: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005), legendarny kurier z Warszawy, emisariusz generała Bora-Komorowskiego, który z okupowanej stolicy wywiózł materiały dokumentujące Powstanie Warszawskie. Bohater wojenny odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, twórca polskiej sekcji i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa. Przez całe życie aktywnie działał na rzecz Polski i walczył o prawdę.

Od 13 czerwca do 1 sierpnia o godzinie 10 na antenie radia Kampus można posłuchać godzinnych audycji o legendarnym kurierze z Warszawy – Janie Nowaku-Jeziorańskim oraz o powstaniu Radia Wolna Europa. Rozgłośnia od początku miała w Polsce status wyjątkowej, niepokornej i wiarygodnej, a Jan Nowak-Jeziorański dla wielu rodaków stal się przykładem walki o wolność i prawdę. Ukształtowały go zarówno wojenne przeżycia, ale również emigracja i tęsknota za krajem. Całe życie poświecił walce. Być może dlatego, jego legenda nie traci nic z blasku i autentyczności.

Kalendarium audycji:

• 13 czerwca: Jan Jeziorański- kurier z Warszawy
  • 20 czerwca: Dziennikarz polskiej sekcji radia BBC
  • 27 czerwca: Początki Radia Wolna Europa i jego Polskiej Sekcji w Nowym Jorku
  • 4 i 11 lipca: Jan Nowak-Jeziorański jako dyrektor rozgłośni; działalność radiowa
  • 18 lipca: „Mówi Józef Światło”- Ucieczka Józefa Światły na Zachód
  • 25 lipca: Radio Wolna Europa na celowniku władz PRL
  • 1 sierpnia: Rozstanie z RWE- odejście Jana Nowaka Jeziorańskiego z Radia Wolna Europa

Audycje powstają dzięki dofinansowaniu przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.